Яна Пацкан ретельно заповнює анкету абітурієнта. Дівчина приїхала з міста Іршава Закарпатської області поступати в столицю. Своє майбутнє Яна хоче пов’язати з дипломатією. Обрала Національний авіаційний університет. Тут цього року відкрився факультет міжнародних відносин. Паралельно здає документи в Інститут міжнародних відносин Національного університету ім. Т. Г. Шевченка. Дуже сподівається навчатися «на бюджеті». Яну супроводжує тато і директор гімназії, яку вона закінчила з золотою медаллю. Солідна група підтримки.

— Можна вас про щось запитати? — звертаюся до юнака з купою списаних аркушів у руках.

— Ой, облиште! Я такий затурканий! Голова обертом. Уже другу годину документи подати не можу...

Цього дня перевірити роботу приймальної комісії НАУ прибув сам міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко. Залишився задоволений побаченим. Каже: працюють по-новому. Відразу з’ясовують бажання і можливості абітурієнта, його рівень знань, орієнтують у потребах ринку праці, радять і направляють. Результати шкільного тестування приймають без розмов.

За словами міністра, держзамовлення на бакалаврів цього року збільшено за рахунок фізико-математичних наук, інформатики, машинобудування, інженерних спеціальностей. Тобто абітурієнти, що оберуть ці напрямки, мають шанс вступити на бюджетне навчання. Водночас урізано кількість безплатних місць для економістів, менеджерів, юристів.

Однак ажіотажу біля столу з написом «прикладна фізика» ми не побачили. Хоча член приймальної комісії і припускає, що конкурс буде три особи на місце. Зізнається: декому рекомендує сюди не вступати — знань замало. Орієнтуються на тести з математики. Фізику цього року тестувала лише Харківська область.

У порівнянні з минулим роками абітурієнтів у НАУ небагато. Утім, як і по всій країні. Дається взнаки демографічне затишшя кінця 80-х років.

Та й вузів поменшає. Як заявив Станіслав Ніколаєнко, проводиться чистка псевдоосвіти. Негідні вузи з низьким рівнем знань позбавляють ліцензій. Щоб правильно обрати альма матер, міністр радить заздалегідь перевірити ліцензію на освітню діяльність навчального закладу. І ще одна порада від головного викладача країни: не давайте хабарів, щоб навчатися безплатно. Краще офіційно заплатити і піти на контракт. Дешевше стане.

На знімку: міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко.

Фото Олександра КЛИМЕНКА.