Нещадна посуха вже знищила на Луганщині більш як 10 тис. га. озимих, а також понад 60 тис. га ранніх зернових і зернобобових культур. В області зафіксовано регіональну надзвичайну ситуацію природного характеру. Починаються жнива. Як уберегти хліб від пожеж? На це запитання нашому кореспондентові відповідає заступник начальника Головного управління МНС у Луганській області Олександр ЗОЛКІН.
— Олександре Івановичу, як показує статистика, кількість пожеж збільшується саме під час збирання хліба. Хто чи що провокує вогонь?
— У нашому регіоні тільки за останні п’ять років у період збирання сталося 50 пожеж, які знищили 300 тонн грубих кормів і пошкодили 12 комбайнів. У 70 відсотках випадків виникнення пожеж причинами є необережне поводження з вогнем, несправність зернозбиральної техніки і спалювання стерні.
— Одне слово, винна людина?
— По суті, так. У ході рейдових перевірок напередодні жнив ми вивчаємо ситуацію у сфері взаємодії наглядово-профілактичної служби МНС і керівників сільгосппідприємств різної форми власності. І безтурботність керівників окремих агроформувань просто вражає. Наприклад, директора ТОВ
«Лист відродження» Краснодонського району. У нього все в незадовільному стані: зерносклад первинними засобами пожежогасіння не укомплектовано, а збиральна техніка — лише частково. Пристосованої техніки для пожежогасіння немає. Зернові вже досягли воскової стиглості, проте оборювання і обкошування уздовж автомобільних доріг і лісосмуг не проведено. Виявляючи таку безтурботність, цей керівник багато чим ризикує. Як відомо, для масштабної пожежі достатньо лише однієї маленької іскри.— Урожаю, зібраного областю торік, з багатьох об’єктивних причин одержати не вдасться, тому кожний аграрник зацікавлений зберегти все до колоска.
— Це так. Але зернозбиральна техніка тільки на 80 відсотків забезпечена первинними засобами пожежогасіння. А це вже тривожить. Не на належному рівні проводиться робота з установлення уздовж автодоріг, що прилягають до хлібних масивів, попереджувальних знаків і табличок про заходи пожежної безпеки. Перевірка показала, що ця робота —на початковому етапі. Повільно розв’язується питання ремонту пожежної техніки й організації на ній цілодобового чергування ДПД у період збирання врожаю. Із 146 пожежних автомобілів, що перебувають на балансі господарств, більш як 50 автомашин несправні, і їх ремонтом ніхто не переймається. Найбільша кількість техніки не працює в Новопсковському, Старобільському, Новоайдарському районах. Причому види на врожай тут кращі, ніж, скажімо, у Свердловському і Краснодонському районах. Та й у тому ж Краснодонському є і позитивний досвід. Наприклад, у ТОВ
«Перемога». Директор господарства вжив усіх заходів для того, щоб не сталося надзвичайних ситуацій. Навіть забезпечив мобільними телефонами тих, хто працюватиме на збиранні хліба. Це правильний підхід.— Отже, жнива починаються не тільки в сільгоспвиробників, а й у підрозділів МНС.
— На час збирання за кожним сільгосппідприємством закріплено співробітника МНС, котрий здійснює нагляд за дотриманням норм і правил пожежної безпеки. Тож у хлібі, що незабаром буде засипано в засіки, є і наша частка праці.
Луганськ.