У 2006 році діяльність Фонду, його правління та виконавчої дирекції була спрямована на виконання норм та завдань, встановлених чинним законодавством, указами Президента України, рішеннями та постановами Кабінету Міністрів України, наказами та рішеннями Міністерства праці та соціальної політики України, наглядової ради за діяльністю Фонду щодо забезпечення збору та акумуляції страхових внесків, цільового та ефективного використання коштів Фонду, надання соціальних послуг та матеріального забезпечення безробітним.

У звітному періоді доходи Фонду, з урахуванням перехідного залишку 2005 року, становили 3 075 085,3 тис. гривень. Для соціального захисту працівників, які вивільняються у зв’язку з виведенням з експлуатації Чорнобильської АЕС та у зв’язку з реформуванням Збройних Сил України, з Державного бюджету України до Фонду надійшли кошти в сумі 461,4 тис. гривень. Фінансування надання соціальних послуг та матеріального забезпечення безробітним з числа незастрахованих осіб здійснювалось на 99,9% за рахунок коштів Фонду.

У 2006 році понад дві третини реальних безробітних скористалися послугами державної служби зайнятості. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» протягом року соціальні послуги та матеріальне забезпечення були надані 2,7 млн. незайнятим особам. Чисельність незайнятих громадян, охоплених активними формами соціальної підтримки, зросла на 49,3 тис. осіб порівняно з 2005 роком та становила 1711,6 тис. осіб.

Завдяки активізації співпраці з роботодавцями протягом року спостерігалось інтенсивне підвищення попиту на робочу силу за всіма групами професій. Протягом 2006 року у службі зайнятості зареєстровано 2,3 млн. вакансій від 270 тис. роботодавців. На вільні та новостворені робочі місця було працевлаштовано 1070,8 тис. осіб, що на 21,0 тис. осіб більше, ніж у 2005 році. Проте працевлаштування окремих категорій безробітних громадян стримується низьким рівнем заробітної плати на запропонованих вакансіях. Так, у кожній другій вакансії рівень запропонованої заробітної плати був нижчим за прожитковий мінімум і лише у 9% вакансій — вищим за середню заробітну плату по відповідному регіону. Низький рівень заробітної плати пропонується і висококваліфікованим представникам робітничих професій (працівникам з інструментом, швачкам, трактористам, механізаторам), і фахівцям у галузі медицини, освіти, програмного забезпечення, економіки, юриспруденції тощо.

Крім того, залишаються гострими структурні проблеми ринку праці: на початок 2007 року в середньому на одне вільне робоче місце претендувало п’ять осіб, зокрема, робітників — чотири, службовців — п’ять, працівників найпростіших професій (що не потребують спеціальної підготовки) — дев’ять, працівників сільського господарства — 30 громадян.

Протягом року шляхом надання дотацій роботодавцям працевлаштовано 38,0 тис. осіб. Збільшено питому вагу безробітних осіб з числа соціально незахищених категорій, які працевлаштовані на дотаційні робочі місця, з 15,4% у 2005 році до 21,0% у 2006 році. Завдяки активізації співпраці з роботодавцями, зменшується плинність кадрів серед працевлаштованих на відповідні робочі місця.

Упродовж року чисельність безробітних, яким в установленому порядку було виплачено одноразову допомогу з безробіття для зайняття підприємницькою діяльністю, становила 28,2 тис. осіб. Середній розмір цієї допомоги на одного безробітного становив 3,0 тис. гривень. Як свідчить практика, це реальні резерви збільшення кількості робочих місць, зокрема, для розширення сфери прикладання праці жінок та мешканців села.

Основними напрямами організації підприємницької діяльності безробітних, завдяки отриманню одноразової допомоги з безробіття, були: торгівля, ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку, сільське господарство (фермерство, птахівництво, тепличне господарство), промисловість.

У 2006 році, за направленнями робочих органів виконавчої дирекції Фонду, професійне навчання проходило 203,4 тис. безробітних, що на 10,1 тис. осіб більше, ніж у 2005 році. Рівень охоплення безробітних професійним навчанням становив 10,2% проти 8,8% за 2005 рік. Навчання проводилося за 479 професіями та спеціальностями, що мають попит на ринку праці, зокрема, робітничі професії опанували 76,6% безробітних.

Стратегічним напрямом роботи державної служби зайнятості було розширення обсягів підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітних під конкретне замовлення роботодавців. Приділялася увага навчанню за індивідуальними навчальними планами та програмами, підвищенню кваліфікації шляхом стажування на робочому місці або посаді, на які претендує безробітний.

Підтриманню рівня життєзабезпечення та мотивації до праці безробітних сприяє організація для них громадських робіт, до яких було залучено 437,4 тис. осіб. У всіх регіонах країни проводилися заходи щодо упорядкування міст, сіл, парків, скверів, територій відпочинку громадян, таборів оздоровлення дітей та молоді, об’єктів санаторно-курортного призначення тощо. Продовжувалася активна співпраця виконавчої дирекції Фонду з територіальними центрами управління праці та соціального захисту населення, організацією Товариства Червоного Хреста України щодо залучення безробітних, у яких закінчився термін виплати допомоги з безробіття, до оплачуваних громадських робіт з надання побутових, медико-соціальних послуг одиноким непрацездатним громадянам похилого віку та інвалідам. Завдяки участі у громадських роботах більш як 13,5 тис. осіб працевлаштовано на постійні робочі місця.

Зростанню обсягів працевлаштування безробітних сприяла активізація інформаційно-роз’яснювальної роботи виконавчої дирекції Фонду через засоби масової інформації, випуск відповідної друкованої продукції, проведення прес-конференцій, брифінгів. Основною метою цієї роботи є підвищення інформованості населення про можливість одержання соціальних послуг, передбачених законодавством про соціальне страхування на випадок безробіття.

Протягом звітного періоду здійснювалося профорієнтаційне та профконсультаційне обслуговування безробітних, проводилися семінари для роботодавців та безробітних з пошуку роботи та орієнтації на підприємницьку діяльність, семінари-тренінги, ярмарки вакансій тощо. Всього упродовж 2006 року консультаційні послуги були надані 543,9 тис. незайнятим особам, профорієнтаційні послуги одержали 2256,6 тис. незайнятих осіб, або 83,6% тих, хто перебував на обліку в службі зайнятості. Крім того, профорієнтаційні послуги отримали 1023,4 тис. осіб з числа зайнятого населення, з яких понад 70% — учні загальноосвітніх шкіл. Проведено різні за змістом і формою семінари для безробітних, до яких були залучені 1,5 млн. безробітних громадян, з яких понад чверть — працевлаштовані.

Для поступового досягнення європейських стандартів надання послуг клієнтам служби зайнятості забезпечено розробку функціонально-програмних комплексів щодо підтримки технології надання адресних послуг. Щоденно шляхом оновлення даних про вільні робочі місця здійснюється актуалізація банку вакансій. Крім того, діє загальнодержавний Інтернет-портал державної служби зайнятості — виконавчої дирекції Фонду, який містить єдиний по Україні банк вакансій і дає можливість громадянам вести пошук роботи, а роботодавцям знаходити інформацію про шукачів роботи. Було запроваджено нові форми інформування населення про вільні робочі місця, в тому числі шляхом SMS-сервісу.

Протягом 2006 року, в середньому за місяць, допомогу з безробіття отримували 563,0 тис. осіб, що на 43,4 тис. осіб менше, ніж у середньому за 2005 рік. Середній розмір допомоги з безробіття становив 221,8 грн., що на 28,5% перевищує розмір відповідної допомоги у 2005 році.

З метою поступового наближення мінімального розміру допомоги з безробіття до прожиткового мінімуму правлінням Фонду у 2006 році збільшено розмір мінімальної допомоги з безробіття зі 118 грн. на початок року до 132 грн. на кінець року, що відповідає 26,1% прожиткового мінімуму для працездатних осіб (передбачено законодавством не менше 23%).

Для окремих категорій застрахованих осіб та незастрахованих осіб з числа військовослужбовців розмір мінімальної допомоги з безробіття з 1 грудня 2006 року становить 190 грн., або 47,5% мінімальної заробітної плати.

За підсумками року, видатки Фонду (з урахуванням резерву) становили 2 959 253,0 тис. грн., або 97,5% передбаченого у бюджеті обсягу. На надання матеріального забезпечення та соціальних послуг безробітним громадянам спрямовано 70,4% бюджету Фонду; на підтримку інформаційно-довідкової системи обслуговування безробітних — 1,9%; на відшкодування Пенсійному Фонду витрат, пов’язаних із достроковим виходом на пенсію — 8,0%; на утримання та забезпечення діяльності виконавчої дирекції та її робочих органів, ІПК ДСЗ, управління Фондом — 15,9%; на створення умов прийому та надання соціальних послуг робочими органами виконавчої дирекції Фонду — 3,1%; резерв Фонду становив 0,7 відсотка.

Виконавча дирекція Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.