Про це на сторінках
«Голосу України» розмірковує заступник голови Київської облдержадміністрації з питань соціальної та гуманітарної політики Валерій Кондрук«
Село... і серце одпочине»О, як воно, те бідне, виснажене приниженнями та знущаннями серце, як і надірвані тяжкою працею руки українського селянина, хотіло б відпочити, перевести дух. Та, видно, історично так не судилося. Вочевидь, маємо те, що маємо: все змучене, підірване, виснажене не може бути здоровим. Треба визнати: сільське населення Київщини має чи не найгірші показники смертності та інвалідності від хвороб системи кровообігу, ішемічної хвороби серця, гіпертонії та інфарктів...
Коли два роки тому Валерій Кондрук прийшов на посаду заступника голови Київської облдержадміністрації, він прийняв украй занедбану сільську медицину, а про сучасну кардіо-хірургічну службу годі було й говорити.
А сьогодні на Київщині вже діє майже 60 амбулаторій сімейної медицини. Із 100 відкритих в селах України. Тобто тепер, коли селянину стало дуже зле, його везуть, приміром, до обласної чи районної лікарні, знаючи, з якою хворобою, а не коли вже пізно чимось зарадити. Амбулаторії дають можливість вчасно діагностувати людей, щоб не допустити розвитку якихось патологій.
Було б наївним думати, що це все стало реальним тільки завдяки нормальній, системній роботі. Усякого було: агресивне несприйняття з боку частини депутатів облради, відверті палки в колеса, підкилимне урізання бюджетних коштів... Уявіть: голова облдержадміністрації Віра Ульянченко повністю підтримує програму розвитку сільської сімейної медицини, ставить її чи не найголовнішим пріоритетом, а комісія з охорони здоров’я тихенько знекровлює фінансування. Слава Богу, сьогодні, схоже, досягнуто порозуміння.
І ось тут далися взнаки яскраві навички Валерія Кондрука як кризового менеджера, держуправлінця з безпомилковим державницьким політичним чуттям.
— Щоб досягти успіху, — згадує Валерій Петрович, — треба було у стислі строки сформувати потужну команду фахівців, залучити громадськість, науковців, відпрацювати потрібні програми. І моє стажування, і вивчення досвіду в провідних зарубіжних країнах тут дуже знадобилися. У США, Англії, Нідерландах сімейна медицина стала складовою культури життя народу, може слугувати для нас прикладом. Та, попри всю креативність цього напряму,
«сердечну» проблему тільки амбулаторіями радикально не вирішити. І ось зроблено другий надзвичайно важливий крок.«
Магдалена — Україна»Суворі реалії сьогодення міцно прив’язують лікування серцевих недуг людей до їхнього гаманця. А незаможні громадяни знемагають в безнадійних чергах київських кардіологічних інститутів. Навіть у столичній області, щоб прооперувати хворе серце, треба чекати від трьох до п’яти років. Дедалі більше стає сердечників-дітей. А можливості обласної кардіологічної служби істотно обмежені. У кого є кільканадцять тисяч доларів, лікуються за кордоном.
— Є різні підходи до розв’язання цієї кардіологічної проблеми, — розмірковує Валерій Кондрук. — Треба, звичайно, шукати кошти на реалізацію державної програми лікування серцево-судинних захворювань. Але пошуки — це час. А він забирає щодня життя у десятків сердечників. Отже, підхід потрібен революційний, точніше інноваційний. Я тішуся з того, що мені вдалося залучити до нього потужний зарубіжний приватний медичний заклад. Йдеться про
«Магдалену» — хорватський центр, відомий своєю успішною хірургічною практикою. Вони погодилися відкрити у нас філію та інвестувати на це 15 млн. євро. Тож незабаром у Боярці ми почнемо споруджувати центр «Магдалена — Україна». А через два роки, якщо не раніше, він зможе прийняти перших пацієнтів. Усі вони матимуть можливість отримати допомогу незалежно від своїх статків. Кардіологічний центр буде досить компактним: від 60 до 80 ліжок. Але щороку тут робитимуть майже 6 тисяч операцій на серці та судинах. Наш проект підтримують і голова Київської облдержадміністрації, і Президент України, і Прем’єр-міністр. Нині ми впроваджуємо схеми обміну з хорватами бригадами хірургів, підготовку та залучення власних фахівців, особливо перспективної молоді.Тема відкриття на Київщині кардіологічного центру
«Магдалена — Україна» дуже широка. За раз і не розповісти. Тож я буду радий на шпальтах «Голосу України» регулярно висвітлювати всі аспекти її реалізації. А вони, обіцяю, будуть дуже цікавими і несподіваними.Як захистити право на охорону здоров’я?
Таку функцію покликана здійснювати держава, уособлена в держуправлінцях, менеджерах нового фахового рівня, інших підходах до розуміння місця адміністративної складової у вирішенні життєвих проблем людей. Сьогодні — це медична, завтра — екологічна, післязавтра — демографічна... Та все це разом і є нашим життям, гарантією того, що його ниточка ніколи не обірветься назавжди.
Таку філософію сповідує Валерій Кондрук — один із яскравих представників нової течії в держуправлінні.
На знімку: віднині турботи про здоров’я і благополуччя трійні, що народилася у мешканки Ставищанського району Валентини Чекан, — службовий обов’язок заступника голови Київської облдержадміністрації Валерія Кондрука.
Фото Леоніда ДОБРОВОЛЬСЬКОГО.