Голова Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, голова міжфракційної парламентської групи з питань впровадження Порогової програми та співробітництва з корпорацією «Виклик тисячоліття» Наталія Прокопович вважає, що парламентарії у співпраці з урядом готові нести принципову відповідальність за стан справ з подоланням корупції, включно з виконанням завдань Порогової програми, яка є свідченням співпраці з корпорацією «Виклик тисячоліття».

Корупція — одна з найболючіших проблем у сучасній Україні, бо пронизала усі сфери нашого життя. Починаючи від побутового і до загальнодержавного рівня. На жаль, склалося так, що в країні упродовж років виробилася і зміцніла система, у якій корупція стала обопільно вигідною. Якщо у країнах Євросоюзу подекуди є незрозумілою теза «успішність бізнесу залежить від протекції нагорі», то в Україні, хоч як прикро визнавати, це норма.

Виконавча та законодавча влади, щоправда, часто говорять, як треба боротися з корупцією. Опозиція ж заявляє, що влада сама корумпована і не бореться з цим явищем. Але коли після якихось виборів вони міняються місцями, то все залишається, як було. Хоча насправді потрібна єдність влади і опозиції у боротьбі з цим суспільним злом. Подолання корупції — одне з пріоритетних завдань, що його ставить Президент України перед усіма відповідними службами. Адже без цього не можна сподіватися на зростання авторитету України у світі.

За активної діяльності депутатів, за допомогою всіх гілок влади країна має непоганий стартовий пакет уже чинних нормативно-правових актів, які визначають порядок і умови боротьби з корупцією. Це два кодекси і майже десяток основоположних законів України, кілька указів Президента.

Можна критикувати владне безсилля у виробленні стратегії боротьби з корупцією. Можна нарікати на те, що саме суспільство залишається не включеним належним чином у цей поєдинок. Хоча системні зусилля громадських організацій мають показувати приклади небайдужого ставлення.

Але краще, на мій погляд, розглянути всі можливі додаткові позиції, що стимулювали б запобіганню самому виникненню корупційних явищ. Варто звернути увагу на той момент, що Україна не сама виступає проти цього негативу. Світ також, потерпаючи від всіляких корупційних злочинів, оголосив про їх тотальне подолання. Перспективною у цьому плані намічається співпраця української сторони з міжнародними організаціями.

Співпраця з корпорацією «Виклик тисячоліття»

Корпорація «Виклик тисячоліття» (Mіllennіum Challenge Corporatіon — MCC) була офіційно створена у 2004 році в США. У грудні минулого року підписано угоду між українським урядом та цією корпорацією про виконання Порогової програми МСС зі зниження рівня корупції в Україні, насамперед в органах державної влади. Українською стороною була запропонована стратегія Порогової програми, тобто деталізація напрямів співробітництва, окреслених угодою.

На загальнодержавному рівні при Президенті України створено Раду з питань забезпечення реалізації в державі Порогової програми. Співголовами призначені Перший віце-прем’єр-міністр України, міністр фінансів України Микола Азаров та перший заступник глави секретаріату Президента України Іван Васюник. До складу ради входять представники секретаріату Президента, уряду, відповідних міністерств, органів судової влади, парламентарії, які представляють спеціальну міжфракційну парламентську групу з питань упровадження Порогової програми та співробітництва з корпорацією «Виклик тисячоліття».

В основі Порогової програми — реформа судової системи, встановлення єдиних етичних та адміністративних стандартів для державних службовців, боротьба з корупцією у сфері вищої освіти та будівництва, забезпечення реального моніторингу рівня корупції в Україні, відстоювання інтересів громадянським суспільством, незалежність журналістських розслідувань тощо. Виконання цих завдань програми допоможе нашій спільній боротьбі з корупцією.

Порогова програма розрахована на два роки. Її фінансова підтримка становить 45 мільйонів доларів США. Переконана, що за такий період вона буде успішно виконана, завдяки консолідації зусиль суспільства і особливо активній ролі у цьому процесі саме громадських організацій.

Зі свого боку міжфракційна парламентська група з питань впровадження Порогової програми і співробітництва з корпорацією «Виклик тисячоліття» ініціюватиме активну участь парламентаріїв у антикорупційних заходах, що намічені Пороговою програмою. Міжфракційна парламентська група відкрита для діалогу з організаціями і громадянами, яким небайдуже майбутнє України. Наш заклик до об’єднання зусиль для подолання корупційного зла поступово переходить у конкретні справи, що ініціюються громадськими організаціями.

Роль міжфракційної парламентської групи у впровадженні Порогової програми

Виконання Порогової програми залежить від тісної співпраці та координації зусиль Президента, парламенту та уряду України. В умовах політичної реформи та задля зміцнення ролі парламенту у визначенні та впровадженні стратегічної концепції розвитку країни у Верховній Раді України була зареєстрована міжфракційна парламентська група, яка є координуючим органом, що забезпечує представництво фракцій Верховної Ради у питаннях впровадження Порогової програми та співробітництва з корпорацією «Виклик тисячоліття». До завдань нашої групи належать:

забезпечення залучення всіх фракцій до заходів, пов’язаних з реалізацією програми;

законотворча діяльність;

публічні заходи в регіонах;

допомога у визначенні пріоритетних напрямків економічного розвитку країни за програмою «Компакт», котра може розгорнутися після успішного виконання Порогової програми;

співпраця з громадянським суспільством;

співробітництво з країнами-донорами.

Нещодавно відбулося чергове засідання нашої групи, під час якого ми обговорили шляхи втілення компонентів Порогової програми. Серед них: запровадження прозорості і підзвітності органів виконавчої влади шляхом створення підрозділів внутрішнього розслідування, розробка законодавства про конфлікт інтересів та етичні норми, декларація про майно та контроль за витратами, регуляторна реформа у галузі транскордонних перевезень, інтегрована база даних про операції з транскордонними вантажами.

Хотілося б наголосити, що представники всіх фракцій висловили зацікавлення в ухваленні законодавчих актів, спрямованих на подолання корупції в Україні.

З-поміж законопроектів, які потребують винесення на обговорення громадськості, члени міжфракційної парламентської групи рекомендували проект закону про соціальний діалог в Україні. До ознайомлення з документом виявляють інтерес і профспілки, і роботодавці.

Про шляхи імплементації компонентів Порогової програми та співробітництва з корпорацією «Виклик тисячоліття» йшлося під час окремої зустрічі міжфракційної парламентської групи з представниками громадських організацій України.

Для чого нам співробітництво з корпорацією «Виклик тисячоліття»?

Корупція — це такий вид злочину, що несе однакову загрозу правим і лівим, поміркованим і екстремалам — вона загрожує конституційному ладу держави. Тому долучення до міжнародних програм боротьби із такими загрозами і викликами є частиною зміцнення не лише безпеки українських громадян, а й загальної безпеки у світі.

Питання боротьби з корупцією є задекларованим пріоритетом політики Президента України. Повне фінансування усіх напрямів Порогової програми дасть змогу адресно забезпечити ресурсами виконання пріоритетів політики Президента України у галузі подолання корупції. Можливість проведення незалежного (включно з громадським) моніторингу, дасть змогу показати громадянам України, яким є прогрес у виконанні обіцянок влади щодо відстоювання інтересів громадянського суспільства.

Виконання Порогової програми є також тим позитивним індикатором, на який звертають увагу інвестори. Хтось мені може нагадати, що існує низка інших програм, фондів і грантів, що могли б долучитися до вирішення й цих питань. Основна різниця полягає ось у чому: у випадку надання технічної допомоги з боку донорів — вони визначають пріоритетні напрямки, погоджують їх з українською стороною, а потім самостійно визначають виконавців і шляхи й методи подолання тих чи інших проблем. У даному випадку — українська сторона шляхом проведення низки «круглих столів» визначила проблематику, розробила стратегію і погодила її з корпорацією, і, що найголовніше, повністю відповідає за впровадження Порогової програми. З цією метою створено раду, до повноважень якої належить затвердження планів роботи, виконавців, розгляд і затвердження звітів, у тому числі й фінансових. Таким чином ми наголошуємо, що це — українська програма, яка має фінансову і консультативну підтримку з боку корпорації, але виконання її залежить в основному від української сторони. Ми розцінюємо це як знак довіри до України, котра може фахово визначати напрями діяльності, ефективно адмініструвати впровадження всіх компонентів та забезпечити досягнення позитивних результатів відповідно до затверджених критеріїв оцінки програми.

За результатами чергового засідання Ради корпорації «Виклик тисячоліття» Україна була включена до переліку країн, які можуть подати заявку до корпорації на підтримку економічного розвитку та боротьби з бідністю — «Компакт». Процедура визначення пріоритетів, розробки проектів фінансової підтримки та їх впровадження в рамках «Компакту» відрізняється від процедур Порогової програми. Спектр напрямків можливих проектів не має обмежень і загальний розмір коштів безповоротної фінансової допомоги, які можуть бути надані Україні, може бути на рівні одного мільярда доларів США. Але слід зазначити: навіть за умови виконання всіх правил і процедур з підготовки матеріалів по «Компакту», питання може бути зняте з розгляду корпорацією, якщо оцінка впровадження Порогової програми буде негативною. Тому ми ще раз наголошуємо: Україна вдячна корпорації «Виклик тисячоліття» та уряду США за підтримку діяльності, спрямованої на боротьбу з корупцією, та можливості отримання «Компакту» для розвитку економіки, але ми також розуміємо, що саме від української сторони залежить результат.