Російський «Газпром» висловлює готовність знизити ціну на газ для України. Чим для України може закінчитися гра на пониження?
За словами глави російського газового монополіста Олексія Міллера, йдеться не лише про зниження ціни адекватно ставці експортного мита, а й на розмір, про який домовляться «Газпром» і НАК «Нафтогаз України».
Отже, якщо експортне мито буде скасовано, то, за розрахунками Міненерго РФ, ціна однієї тисячі кубометрів газу Україні вже обійдеться в середньому 385,5 долара США. На який рівень «опустять» ціну понад те, за словами Олексія Міллера, залежатиме від того, як Україна погашатиме борги. Нагадаю, 30 травня НАК «Нафтогаз України» перерахував частину боргу (за лютий-березень 2014 року) в 786,3 мільйона доларів США. Саме ту частину, котра сформувалася за ціни 268,5 доларів США за тисячу кубометрів, яку Україна визнає. Не визнається залишок платежу за листопад-грудень, сформований за ціною майже 400 доларів США і, власне, нав’язувана ціна у 485,5 доларів США за тисячу кубометрів, у тім числі й 1,72 мільярда доларів США — за травень.
Росія зробила свій «хід», відтермінувавши на тиждень дію ультимативної вимоги стосовно передоплати на тій підставі, що НАК «Нафтогаз України» нарешті почала погашати борги. Але то можна трактувати й по-іншому: погашаючи борги за визнаними цінами, Україна «зачищає» простір для судового розгляду в Стокгольмі.
Хоч як там є, а Росія блискавично зробила свій хід у відповідь. З’ясовується, і вона збирається туди ж позиватися на Україну, але пізніше, з огляду на перенесення терміну на введення передоплати на 9 червня цього року. Чиї шанси кращі, якщо сторони таки зустрінуться у суді, у що мені віриться не дуже. Як на мене, Росія тільки теоретично може розраховувати на визнання судом правомірності скасування першої знижки в ціні на газ для України через її борги. Але, на мій погляд, Росія не має шансів довести правомірність скасування другої знижки, пов’язаної із базуванням Чорноморського флоту на українській території. І тому що вона вже тимчасово окупована, і тому що вона не має жодного відношення до газового контракту 2009 року.
Виходить, що Україна, пана Міллера розчарує, погашатиме лише ті борги, які вона визнає. А, отже, «Газпром» наполягатиме на синиці в руці, а не журавлі в небі. Тобто, на ціні для України приблизно у 380 доларів США за тисячу кубометрів.
Гра на пониження — це свого роду покер геополітичного рівня. За останні два місяця реверсний прикуп України зріс у півтора рази, але і Європа, і Росія розуміють, що цього замало для безперебійного транзиту в зимовий період. Україна не долічується виграшних фішок — власного газовидобутку, альтернативних джерел енергії. А Росія виду не подає, що її цікавлять зовсім не гроші, а частка у тристоронньому газовому консорціумі, за утворення якого візьмуться, щойно сторони вийдуть з-за столу переговорів. Скажете, це мені здається? Може бути, в покеру на геополітичному рівні свої правила гри.
Вона продовжується.