Унікальний випадок був нещодавно у центрі розслідування обласної прокуратури: високопосадовець підрозділу Чернігівської міжрайонної ДПІ, намагаючись справити позитивне враження на вищі органи успішною діяльністю, сфабрикував «липову» справу про ухилення від сплати податків підприємця, який не тільки не помирав, а й не народжувався. При цьому, однак, ця «мертва душа» ще й повернула борг бюджету в кілька десятків тисяч гривень! Яким чином відбувалася фальсифікація, ми попросили розповісти прокурора Чернігівської області Анатолія ВАСИЛЕВСЬКОГО.

Історія створення підприємців-«мертвих душ» розпочалася з того, що співробітниками податкової міліції ще у травні минулого року було складено неправдиві документи, сказав Анатолій Григорович. Це передусім акт про результати перевірки дотримання вимог податкового законодавства субєктом підприємницької діяльності фізичною особою та протокол про вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.212 Кримінального кодексу (ухилення від сплати податків) стосовно цієї особи.

Цього підприємця не існувало?

Отож-то. Такої людини насправді не існувало. Ніхто не ухилявся від сплати податку.

Яким чином «мертву душу» судили у районному суді?

Високопосадовець підрозділу податкової міліції матеріали протокольної форми досудової підготовки за фактом «липового» злочину направив до районного суду. Парадокс, але на його засідання справді приходила людина, яка щиро розкаялася. І вже в попередньому розгляді суд звільнив «винуватця» від кримінальної відповідальності з огляду на визнання провини та відшкодування збитків у повному обсязі (68 тисяч гривень). Про це відшкодування була надана навіть довідка встановленого зразка.

Отже, у вищі інстанції полетів рапорт про розкриття гучної справи та повернення до бюджету значної суми коштів?

Саме так.

Як викрили «липу»?

Прокурор району, передивляючись довідку про розгляд цієї справи в суді, вирішив перевірити факт відшкодування податкового боргу на таку суму. Зясувалося, що жодні реальні гроші не надходили. Подальше розслідування показало, що й акт перевірки та рішення-повідомлення за ним були підробними.

Але ж на суді була представлена конкретна людина...

Ми, сподіваюся, ще зясуємо, хто це був. А в суді фігурували фіктивні копії паспортів. Ревізори, вказані в актах, в органах податкової служби не працюють. Прокуратура не знайшла згаданого у матеріалах боржника на податковому обліку. Особа-«мертва душа» також не проживала за неіснуючою адресою.

Така «липова» справа була одна?

На сьогодні виявлено ще подібне провадження, але вже на меншу суму — 18 тисяч 600 гривень.

Яких заходів вжила прокуратура?

За обома фактами порушено кримінальні справи, які прийняті до провадження слідчим відділом прокуратури області. Нині слідчим прийнято рішення про затримання за підозрою у скоєнні цих злочинів працівника податкової міліції, який обіймає посаду начальника відділу. Захід обрано з метою запобігти створенню ним перешкод установленню істини у справі.

Чи не була така практика типовою?

Слідство триває. Не виключаю, що ним будуть встановлені й інші вражаючі факти. Зазначу: дещо в цьому плані вже маємо. Так, галузевий відділ прокуратури області негайно провів відповідну перевірку оперативно-розшукових справ в управлінні податкової міліції ДПА в Чернігівській області, де також виявив факти службової фальсифікації, зокрема складання фіктивних документів для імітації службової діяльності, для створення показників у роботі з викриття злочинів. За цим фактом прокуратурою Чернігівської області теж порушено кримінальну справу, до того ж одразу щодо конкретної особи. Зараз прокуратурою області ініційовано перевірки всіх аналогічних матеріалів за минулі роки.

Чернігів.