Змінити порядок припинення повноважень членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення передбачає законопроект про внесення змін до закону про Нацраду, запропонований першим заступником голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації Оленою БОНДАРЕНКО (фракція Партії регіонів).
На думку автора законопроекту, нинішня процедура відкликання членів ради
— парламент може висловити недовіру Нацраді лише тоді, коли глава держави також незадоволений її роботою, не приймає звіт і висловлює їй недовіру — не відповідає Конституції. «У статті 85 (пункт 20) Конституції сказано, що до повноважень Верховної Ради входить призначення на посади та звільнення з посади половини складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Аналогічне право є і у Президента (пункт 13 статті 106). Тобто призначати членів Нацради можуть незалежно один від одного і парламент, і Президент, а щодо звільнення з посад — великі проблеми», — зауважує О. Бондаренко. Норма чинного закону фактично позбавляє Верховну Раду права відкликати своїх членів Нацради без дозволу Президента на підставі рішення Верховної Ради.«
У такій ситуації про ефективну і, головне, неупереджену діяльність Нацради можна забути, — вважає Олена Бондаренко. — Парламент стає заручником політичних рішень з боку Президента. Верховна Рада не може повноцінно контролювати роботу своєї «четвірки». А у Президента велика спокуса узурпувати контроль за роботою Нацради, маніпулювати нею».Водночас автор законопроекту припускає, що в сесійній залі буде багато супротивників цього законопроекту.
«Можливо, дехто закидатиме: мовляв, знову намагаються у Президента щось забрати, розпалити війну між парламентом і Президентом, — каже депутат. — Але у запропонованих змінах немає жодного слова, яке скорочувало б повноваження глави держави».