Пропозиція продовольчих товарів у червні суттєво зросте, що в поєднанні з низькою купівельною спроможністю споживачів і очікуваним зміцненням курсу гривні «працюватиме» на зниження споживчих цін. Однак весняне подорожчання бензину, електроенергії, газу і зерна, а також посилений попит на продукти харчування на сході країни унеможливлять дефляційне літо на продовольчому ринку.
Бензин — залишиться у цінах травня (тут і надалі лише про середні ціни), літр дизпалива подорожчає на 0,3—0,5 гривні.
Весняне зростання цін на бензин зупинить низький попит на нього, а подорожчання дизпалива зумовлять його попередні закупівлі за підвищеним курсом і акцизами. Пропозиція і надалі відповідатиме попиту через пристойну диверсифікацію ринку і низьку питому вагу російських нафтопродуктів у загальному імпорті.
Борошно — пшеничне вищого ґатунку залишиться у цінах травня, кілограм борошна першого ґатунку подорожчає на 0,5—1 гривню.
Я вважаю, що головними подразниками зростання цін на борошно у квітні-травні були курсові коливання на валютному ринку, від яких опосередковано залежить його собівартість. А в червні на роздрібні ціни впливатимуть інші чинники — низька купівельна спроможність споживачів і зміна в структурі споживання.
Хліб — додасть у цінах 1,5—2 відсотки.
За прийнятної пропозиції і посиленої боротьби з тіньовим сектором на ринок хліба впливатиме лише вартість електроенергії і загальний рівень інфляції.
Крупи — залишаться у цінах травня.
Є передумови для зниження цін на крупи, але вони стосуються динаміки споживання, а не торгівлі.
Овочі — здешевіють на 3—5 відсотків, фрукти — залишаться у цінах травня.
Результат забезпечать поява у продажу продукції, вирощеної у відкритому ґрунті, а також стабілізація валютного курсу.
Олія — залишиться у цінах травня.
Задовільна пропозиція перекриває попит на готову продукцію, а висока ліквідність дає змогу добре заробляти і виробникам, і її реалізаторам. Проте на Донеччині й Луганщині пропозиція не встигатиме за попитом, що вже спостерігалося у травні.
Цукор — подорожчання кілограма на 4—5 гривень.
На мій погляд, червневе подорожчання зумовить зростання сезонного попиту на цукор — сировину для консервації овочевої продукції. Пожвавлення попиту обмежать дорогі ягоди і фрукти та додаткова інтервенція цукру з Аграрного фонду.
М’ясо: подорожчання кілограма свинини на 3—5 гривень, яловичини — на 4—8 гривень, курятина залишиться у цінах травня.
Алкоголь — подорожчання на 5—7 відсотків.
Результат зумовлять, з одного боку, наслідки девальвації гривні, що потягло за собою подорожчання імпортної продукції, з другого — високі ціни на спирт і мінімальні — на горілку.
Ліки — подорожчання на 3—5 відсотків.
Боротьба з тероризмом у східних регіонах відновила пожвавлений попит на лікарські засоби й, зокрема, фармакологічну продукцію. Це підсилює загальну тенденцію до спекулятивного подорожчання, першопричиною якого стало послаблення гривні проти долара і євро.
Комунальні послуги — подорожчають на 3—5 відсотків.
Квартирна плата зросте через подорожчання електроенергії. На суттєвіше подорожчання варто очікувати в липні, коли зростуть тарифи на теплову енергію і гаряче водопостачання.
Транспортні послуги — подорожчають на 5—10 відсотків.
Початок відпускного періоду і туристичного сезону збільшить пасажирські перевезення на залізничному і авіатранспорті, які підвищать тарифи на обслуговування. Частково зросте і плата за проїзд у комунальному транспорті.
Туристичні послуги — подорожчають на 20—25 відсотків.
Початок курортного сезону продемонструє високі ціни туроператорів (у гривні), відсутність попиту на кримські й підвищений попит на курорти середземноморських та екзотичних країн, з яким Україна має безвізовий режим.
Офіційний курс — 11,15—11,20 грн./$.
Зміцненню гривні сприятиме нормалізація криміногенної ситуації у східних регіонах країни, поступове відновлення банківського і казначейського обслуговування.