Виповнилося 100 днів відновленню в Україні політики економічного абсурду, поверненню до корупційних схем у керуванні державою та зраді національних інтересів. Саме стільки часу перебуває при владі уряд Віктора Януковича.

«Наша Україна» заявляє, що 100 днів діяльності уряду Януковича, який ішов на вибори під гаслом «покращення життя вже сьогодні», на практиці призвели до протилежного. Падає рівень життя українських громадян, закладено передумови до втрати економічного суверенітету, подальшого зниження реальних доходів людей та колапсу економіки України вже у 2007 році. Невмотивованими та згубними для економіки держави кроками уряд «відзначився» практично в усіх галузях.

Лише за три місяці «урядування» Януковича зростання цін на споживчі товари становить 4,7%, тоді як за весь попередній рік цей показник становив лише 3,8%. У проекті бюджету на 2007 рік уряд декларує збільшення соціальних видатків на 8%, а мінімальної зарплати — на 12,5% (найнижчий рівень за останні роки). Водночас рівень інфляції на 2007 рік планується у розмірі 13%, що означає істотне зниження і реального рівня соціальних видатків, і мінімальної заробітної плати — малозабезпечені ставатимуть ще біднішими.

Сьогодні уряд пишається частковим погашенням шахтарям заборгованості із виплати заробітної плати. Проте він замовчує те, що у 2007 році отримувачі регресних платежів з бюджету, серед яких більшість — саме шахтарі, перестануть їх отримувати по досягненні ними пенсійного віку.

Однак не залишено поза увагою тих, хто своєю діяльністю спільно з урядом уже грабував державний бюджет у 2003—2004 роках. Відновлення у 2007 році податкових пільг для вільних економічних зон означатиме повернення в економіку України «чорних дірок», через які розкрадатимуться державні кошти, наближені до влади ділки ухилятимуться від сплати податків, а недонадходження до державного бюджету становитимуть близько 20 мільярдів гривень.

Поряд із антисоціальністю проекту бюджету викликає подив цинізм, з яким уряд створює передумови для корупційних схем у здійсненні державних видатків. Сотні мільйонів гривень видатків на діяльність органів місцевої влади, капітальне будівництво, водопостачання, енергозбереження тощо уряд залишив на центральному рівні, вирішивши розподіляти їх самостійно. Чи не для політичного тиску на владу окремих регіонів вигадано таку схему?

Повернення корупційних схем ми бачимо і у приватизаційних процесах. План приватизації на 2007 рік переконливо свідчить: державне майно не приватизовуватиметься, а роздаватиметься «своїм». Більше того, уряд, оминаючи парламент, прагне розпочати «розпродаж» підприємств, що законом заборонені до приватизації.

За останні 100 днів більшість українських підприємств, що здійснюють експортну діяльність, знову згадали про відшкодування ПДВ «по-азаровськи». Дивним чином підприємства центральних, західних та південних областей опиняються на межі банкрутства, вже три місяці чекаючи на законне повернення мільйонів гривень. Як альтернатива пропонується добре налагоджену ще у 2003—2004 роках так звану відкатну схему. Водночас обсяги відшкодування податку на додану вартість на схід України далеко випереджають плани.

Очевидно, забув Віктор Янукович зі своїми урядовцями і власне виборче гасло про заможні регіони. Мабуть, реформування місцевого самоврядування Партія регіонів та її керівники розуміють по-своєму: делегуючи органам місцевого самоврядування додаткові повноваження, уряд не передбачив у проекті бюджету додаткові ресурси на їх фінансування. Тим часом на центральному рівні залишилися ресурси на фінансування фактично всіх регіональних програм розвитку. Повністю припинено реалізацію адміністративної реформи.

Непрофесійною та такою, що загрожує національній безпеці, ми вважаємо діяльність уряду Януковича у врегулюванні питання забезпечення країни природним газом. Урядом Юрія Єханурова було укладено п’ятирічну угоду на постачання газу з Російської Федерації за ціною 95 доларів США за тис. кубометрів з відповідним підвищенням тарифу на транзит. Уряд Януковича лише за три місяці своєї діяльності підвищив її до 130 доларів, не домігшися при цьому грошових компенсаторів у вигляді підвищення вартості транзиту російського газу територією України. Тепер «покращення» життя на собі відчує кожний — за підвищення ціни газу, а отже, і у три-чотири рази житлово-комунальних послуг, платитимуть прості громадяни. Під загрозою зупинки опиниться частина підприємств вітчизняної промисловості.

Не менше обурення викликає і злочинне гальмування вступу України до Світової організації торгівлі (СОТ), яке всіма можливими способами чинять представники уряду і так званої антикризової коаліції. Такі дії є зрадою національних інтересів, завдають збитків українським виробникам і споживачам та є відвертою діяльністю на користь іншої держави.

Такими, що загрожують продовольчій безпеці та позиціям України на зарубіжних ринках, вважаємо адміністративне втручання уряду у формування ринку зернових. Запровадження ліцензування, а потім квотування експорту фуражного зерна призведе не лише до мільйонних збитків селян, а й до банкрутства сотень підприємств, неповернення банківських кредитів та збагачення наближених до влади ділків за рахунок ручного управління, спекуляцій та корупційних схем під час експорту зернових.

Зважаючи на згубність для держави та людей економічної політики нинішнього Кабінету Міністрів України вже після 100 днів діяльності, «Наша Україна» закликає членів економічно непрофесійного та непослідовного уряду Віктора Януковича подати у відставку. Годі погіршувати добробут людей!

Роман БЕЗСМЕРТНИЙ, голова фракції.