Реформування по-балтському
Нині країною котиться хвиля реформування житлово-комунального господарства. Не оминула вона і маленьке місто на півночі Одеської області Балту. Але наше реформування —
«ексклюзивне».Діяло на території міста Балтське житлово-експлуатаційне виробниче підприємство. Воно утримувало й обслуговувало житловий фонд, виконувало поточний ремонт, надавало комунально-побутові послуги населенню, підприємствам тощо. П’ять років тому майновий комплекс ЖЕВП було прийнято в комунальну власність територіальної громади Балти. Протягом 2001—2003 років на підприємстві змінилося три керівники. Виконком міськради допомагав підприємству чим міг — виділяв кошти для придбання автозапчастин, а майже 50 тисяч гривень пішло для відновлення фінансово-господарської діяльності. Однак спроби міськради виявилися марні. Як і більшість підприємств ЖКГ, воно мало борги через низькі тарифи. І 2004 року на ЖЕВП почалась процедура банкрутства.
Ліквідатор зарахував до ліквідаційної маси майно, яке перебувало в управлінні цього підприємства і... в комунальній власності міської ради. Балтська міська рада подала до Господарського суду скаргу на дії ліквідатора. Але суддю не переконали докази і не здивував той факт, що одним із покупців був колишній головний економіст банкрута.
Але й не це найцікавіше в
«ексклюзивному» реформуванні. Коли майно продали, а покупці переказали кошти на рахунки, ліквідатор під час засідання подає до суду заяву про включення комунального майна Балтської міської ради до переліку об’єктів майна банкрута, яку суд одразу задовольнив.В один момент представник Феміди перекреслив сподівання громади на краще і
«чисте» майбутнє. Адже місто залишилося без транспорту, який вивозив побутові відходи. А коштів на придбання нових автомобілів у міській раді немає.Т. ГОЛИШЕВА,юрист Балтської міської ради.
Пільги — грошима, пенсії — без обмежень
Донецька обласна рада ініціюватиме заміну пільг грошовими виплатами. Про це заявив журналістам голова облради Анатолій Близнюк. За його словами, наступного року буде створено регіональний реєстр соціально незахищених громадян — для того, щоб перевести органи соціального захисту на систему адресної матеріальної допомоги. Наступним кроком повинен стати перехід до монетарної політики. Всього різними видами пільг та державної соціальної підтримки в області охоплено близько двох мільйонів осіб.
Голова обласної ради піддав критиці наміри обмежити розмір пенсії для працюючих пенсіонерів двома прожитковими мінімумами.
«У вугільній галузі працюють 34 відсотки пенсіонерів, — зазначив А. Близнюк. — Середня пенсія — за 650 гривень. Приміром, одна тисяча. В такому варіанті людині не доплатять 300 гривень, не оптимальний заробіток і на шахті. Він плюне і піде». Крім того, за словами керівника облради, житлово-комунальні підприємства набирають для роботи в зимовий період тимчасових працівників, переважно пенсіонерів. У разі обмеження пенсій кількість бажаючих працювати, приміром, у котельнях, різко скоротиться.«
В Донецькій області безробіття немає, є гострий дефіцит кваліфікованої робочої сили, і ми підходимо до дефіциту просто робочої сили», — вважає А. Близнюк. За офіційною статистикою, в області зареєстровані 45 тисяч безробітних, але, на переконання голови облради, «80 відсотків із них, так чи інакше, працюють, обдурюючи державу».Ліна КУЩ.
Одначе, юначе...
Споживчі ціни у жовтні зросли на 2,6 відсотка, від початку року — на 8,7.
Інакше кажучи, країна виконала річний
«план» з інфляції на два місяці раніше терміну (нагадаю, що в держбюджет нинішнього року закладали індекс зміни споживчих цін у 8,7 відсотка). Як і очікувалося, карколомне зростання цін Держкомстат зафіксував у сфері послуг — 13,4 відсотка (від початку року — на 37,3 відсотка). Не пригадую вже як, але до моїх рук потрапила така собі «Абетка юного громадянина», видана 2004 року донецькими податківцями. О, там є дуже правильні віршики: «Сплачуйте за світло, сплачуйте за воду, щоби хата квітла, зберігала згоду». Це дуже актуально, бо комунальні послуги у жовтні подорожчали найістотніше. Центральне опалення та гаряча вода — відповідно — на 34,4 і 22,9 відсотка.Як відомо, до серпня ціни на продовольчі товари зменшувалися, у вересні — зросли на 1,1 відсотка, а в жовтні — вже на 1,4. Коментар з
«Абетки...»: «У селі і в місті люди хочуть їсти, щоб усе було як слід — і сніданок, і обід. Отже, сплачуйте податки, щоби ті, в кого нестатки, старенькі, хворі, діти були б принаймні ситі...» Віддаючи належне фізіологічним потребам юних громадян, не виключаю, що уряд може піти далі і покласти цей твір на музику. Щоб і платників податків побільшало, і не кололо очі скорочення реальних доходів населення. Але чи варто перегинати?Тим паче що реальне скорочення заробітних плат зумовлює реальне зростання дефіциту Пенсійного фонду, а в
«Абетці...», нехай і на останньому місці, нехай з принизливиим статусом благодійного, але він усе-таки присутній: «Є в країні, мій юначе, різні фонди благодійні: будівельні та дитячі, наукові та пенсійні. Фонди ці збирають чималенькі гроші та розподіляють на діла хороші».А якщо так, то, мабуть, варто подбати про істотніше зростання реальних доходів населення для компенсування інфляційних втрат. А вони у жовтні зробили примарними не тільки цьогорічний прогноз зростання споживчих цін у 10 відсотків, а й прогноз інфляції, закладений у проект держбюджету на рік наступний.
Сергій ВЛАД.