Вечірнє засідання 4 серпня

На останньому перед закриттям першої сесії пленарному засіданні Верховна Рада України обрала Прем’єр-міністра, призначила членів уряду та привела до присяги суддів Конституційного Суду.

Представляючи кандидатуру Віктора Януковича на посаду глави уряду, Президент України Віктор Ющенко зазначив, що його «душа була на стороні помаранчевої коаліції», але, на його думку, «зруйнували її не «регіони», а амбіції декого всередині фракцій». Після цього, за словами В. Ющенка, відповідно до конституційних термінів було сформовано нову коаліцію, котра своєчасно запропонувала Президентові кандидатуру на посаду Прем’єр-міністра, і він, як Президент, відповідно до Конституції вніс цю кандидатуру до парламенту.

Далі В. Ющенко особливо наголосив, що в рамках «круглого столу» було отримано засвідчення тих основ внутрішнього та зовнішнього курсу, які відповідають Конституції України та національним законам. «Ми пройшли вибори, ми пройшли етап формування фракцій, ми пройшли етап подання кандидатури, ми пройшли етап узгодження основ політичного курсу нації і для мене це було підставою для того, щоб подати запропоновану коаліцією кандидатуру на Прем’єр-міністра», — сказав він та закликав усі політичні сили країни змінити політику війни на політику взаємозмагання. «Якщо ми цього не зрозуміємо, то до таких політичних сил буде опозицією вся нація і весь народ», — зауважив глава держави.

Аргументуючи свою позицію, Президент зазначив, що позачергові вибори нічого не змінили б, оскільки перед ним знову сиділи б п’ять голів партій та блоків, тільки це було б на 90 днів пізніше. Водночас В. Ющенко дав зрозуміти, що для розпуску парламенту в нього не було правових підстав. «Якщо цього правового поля немає, тоді те, що ми зробили поза законом, було б легко витлумачено як ревізія виборів 26 березня. Це не демократія, це спосіб впливати на результати виборів через інструменти влади. Це просто незаконно», — наголосив глава держави.

Кандидат на посаду Прем’єр-міністра Віктор Янукович зазначив, що «під час виборів, у післявиборний період, під час підписання універсалу ми шукали те, що нас роз’єднує», проте пройдений за цей час шлях переконав його в тому, що насамперед потрібно шукати те, що нас об’єднує. І та обставина, що коаліція матиме набагато ширший формат, на його думку, засвідчує, що пошук спільних цінностей увінчався успіхом.

«Ми підготували спільно з нашими партнерами із «Нашої України», Соцпартії та Компартії пропозиції стосовно формату уряду... Ми не ставимо за мету ламати когось через коліно, а ставимо за мету об’єднати країну... Я переконаний, що ми разом будемо працювати на всю країну», — сказав В. Янукович. Ці підходи, на його думку, дають можливість створити такий механізм співпраці гілок влади, якого не вистачало протягом усіх років незалежності. «Цей механізм дає нова Конституція, коли уряд разом з парламентом, разом з Президентом мають єдину програму розвитку країни, коли приймаються і готуються зважені рішення урядом, парламент приймає відповідні закони, а Президент має місце глави держави згідно з Конституцією і об’єднує цей процес», — наголосив він.

За постанову про призначення Віктора Януковича на посаду Прем’єр-міністра проголосував 271 народний депутат (184 — від фракції Партії регіонів, по 30 — від «Нашої України» та соціалістів, 21 — від Компартії та 6 народних депутатів, які раніше входили до БЮТ).

Після цього Верховна Рада перейшла до складання присяги суддями Конституційного Суду України. Присягу виголосили Володимир Кампо, Дмитро Лилак, Віктор Шишкін, Василь Бринцев, В’ячеслав Джунь, Анатолій Дідківський, Іван Домбровський, Ярослава Мачужак, Андрій Стрижак, Анатолій Головін, Михайло Колос, Марія Маркуш, В’ячеслав Овчаренко та Петро Стецюк. Отже, Конституційний Суд України нарешті зможе запрацювати у повному складі.

Тим часом, поки новий прем’єр проводив з учасниками коаліції переговори стосовно персонального складу Кабінету Міністрів, парламент розглянув низку інших питань. Зокрема, народні депутати 273 голосами ухвалили закон «Про схвалення рішення Президента України «Про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2006 році для участі у багатонаціональних військових навчаннях».

«Я змушений констатувати, що проект закону зазнав істотних змін і замість шести військових навчань, які планувалося провести, три вже не відбудуться, тож у плані залишилося тільки три військових навчання: «Козацький степ-2006», україно-молдавське двостороннє технічне навчання ротного рівня та двостороннє україно-словацьке технічне навчання взводного рівня», — повідомив міністр оборони Анатолій Гриценко.

Затим головуючий запропонував народним депутатам розглянути два проекти постанов: про зміни у складі Ради Національного банку України та про призначення членів наглядових рад «Ощадбанку» і «Укрексімбанку». Зокрема, відповідно до проекту про зміни в складі Ради Національного банку України, новими її членами пропонувалося призначити Василя Горбаля, Сергія Клюєва, Бориса Колесникова, Ігоря Прасолова (усі від фракції Партії регіонів), Миколу Рудьковського і Василя Цушка (СПУ) та Олександра Ткаченка (КПУ). Проте ця постанова не набрала потрібної кількості голосів — «за» проголосували лише 208 народних депутатів (від фракції Партії регіонів — 178, БЮТ — 3, «Нашої України» — 2, соціалістів — 4 та комуністів — 21). Так само не знайшла підтримки й постанова про призначення членів наглядових рад «Ощадбанку» та «Укрексімбанку». Цього разу на кнопку «за» натиснули лише 187 народних депутатів (163 від фракції Партії регіонів, 20 — від КПУ, по 2 — від БЮТ та «Нашої України» і 0 голосів від соціалістів).

Після перерви, пов’язаної з проведенням переговорів стосовно узгодження кандидатур до складу Кабінету Міністрів, слово було надано В. Януковичу, котрий вніс на розгляд Верховної Ради постанову «Про формування складу Кабінету Міністрів». «Ви знаєте, якою непростою була ситуація під час погодження кандидатур на посади в коаліційному уряді. Вона була не просто гострою, вона була виснажливою. Ми з вами разом працювали, я звертаюся до всіх моїх колег і прошу вас у цей визначальний для нашої держави час, прошу підтримати мене і затвердити в цілому список запропонованих міністрів і віце-прем’єр-міністрів», — сказав він. На звернення Прем’єр-міністра відгукнулися 269 народних депутатів.

Після цього Голова Верховної Ради О. Мороз виступив перед народними депутатами із заключним словом та оголосив про закриття першої сесії Верховної Ради V скликання. Відповідно до Конституції України відкриття наступної сесії має відбутися 5 вересня цього року.