Євро\\долар США — 1,2578.
Англійський фунт стерлінгів\\долар США — 1,8409.
Долар США\\японська єна — 114,64.
Долар США\\швейцарський франк — 1,2340.
Коментар
Попри те, що ми граємо з розвиненими країнами Заходу, як то кажуть, у різних лігах, ми дедалі гостріше відчуваємо свою залежність від процесів, які відбуваються на їхніх ринках — валютних, фондових, грошових запозичень тощо. Хіба не зрозуміло, що довготривала і хистка перевага євро над американським доларом опосередковано визначає вектор розвитку українського бізнесу? Через нестабільність американської валюти і завдяки від’ємним показникам інфляції навесні курс гривні у травні по відношенню до євро девальвував на 3,4 відсотка, до російського рубля — на 1,4 відсотка. З одного боку, це сприяло нашим експортерам, а з другого — провокувало погіршення платіжного балансу через якийсь час, як це сталося торік. Валютний і фондові ринки щосекунди тестують американські, європейські та українські прогнози економічного зростання, обігу послуг або інфляції. Головними причинами планомірного зниження курсу американського долара в останні роки були колосальний дефіцит бюджету і поточного рахунку США. Це підтвердили і події минулого тижня. Поліпшення прогнозу економічного зростання з боку адміністрації Буша до 3,6 відсотка і водночас інфляції ситуативно спричинили пожвавлення на фондових майданчиках світу і часткове відновлення курсових позицій долара перед євро та єною. А підвищення процентної ставки у зоні євро на 25 процентних пункта (до 2,75 відсотка) засвідчило, що боротьба з інфляцією, яка може стати на заваді темпам економічного зростання, в Європі стає першочерговою. Уже цього понеділка з’ясувалося, що очікування інвесторів щодо гальмування темпів економічного зростання, подальшого збільшення процентних ставок не послабли —фондові ринки Європи закрилися в мінусі. Для України, чий зовнішньоторговельний оборот на дві третини номінований у доларах, стабільність на світовому валютному ринку потрібна, як повітря.
Нафта
Ціни на нафту почали падати ще минулого четверга, стабілізувавшись наступного дня на позначці в 70 доларів США за барель. Липневі ф’ючерси марки
«Брент» на азійській сесії у понеділок подешевшали ще на 27 центів — до 68 доларів США за барель, на позначці в 70,03 долара за барель трималася тільки легка американська нафта WTІ. Динаміку цін фактично продиктував шторм «Альберто», який так і не став ураганом, здатним зашкодити нафтовим та газовим платформам у східній частині Мексиканської затоки. Зниження цін на нафту спричинило зменшення цін на акції нафтових компаній, зокрема таких потужних, як ExxonMobіl Corp. Нафта марки Urals коштувала 64,62 долари США за барель. Але повернімося, як то кажуть, на грішну землю. За тиждень середні ціни на бензин в країні підвищилися на 17 копійок. Та оператори ринку різкої зміни цін не очікують, а в повзучому зростанні цін на пальне — не сумніваються. Наші ринки, як і світові, рухають сумніви.