Заява депутатської групи Народного блоку Литвина

Завершується каденція нинішньої Верховної Ради. Незабаром народ України обере новий склад парламенту. Який він буде? Чи вдасться новообраним депутатам подолати вузькогрупові й особисті амбіції для конструктивної співпраці заради захисту інтересів своїх виборців? Усі ці питання хвилюють сьогодні українців.

Виборчі перегони яскраво висвітлили всі вади, притаманні нашому суспільству. На жаль, мусимо констатувати: Україну і далі намагаються розірвати навпіл. Замість того, щоб сприяти консолідації суспільства, деякі партії і блоки штучно створюють у свідомості людей такий собі образ «ворога», звинувачуючи одне одного в усіх смертних гріхах. Депутатська група Народного блоку Литвина рішуче засуджує всі спроби дестабілізувати політичну ситуацію в Україні. Ми переконані, що головною запорукою успішної діяльності відповідального політика має бути не роздмухування висмоктаних із пальця конфліктів, а чітке бачення шляхів розбудови держави.

Ми закликаємо всі політичні сили:

— відмовитись від застосування чорного піару в передвиборній боротьбі. Партії та блоки повинні доносити до людей власні програми дій, а не компромат на конкурентів;

— припинити протиставляти одне одному східний та західний вектори зовнішньої політики України. Вітчизняним підприємцям, які розвивають економічні відносини із зарубіжними партнерами, потрібне відчуття того, що за їх спиною стоїть потужна і впливова самостійна сила — Українська держава. Прості українські робітники повинні мати гідні умови праці і гідну зарплату і всередині країни, і за її межами. Отже, нашій державі потрібні дружні взаємовигідні стосунки з усіма країнами, а не спекулювання на темі відносин з Росією чи ЄС;

— приділити пильну увагу розробці коротко- і довгострокових соціальних програм, а не популістським гаслам на кшталт «взяти і все поділити!». Українці вже досхочу наїлися порожніх обіцянок і прагнуть від політиків не балаканини, а конкретних дій;

— потрібно, нарешті, усвідомити, що вибори — не засіб самоствердження, а боротьба за право працювати на благо держави. І ті політики, яким народ це право делегує, повинні докласти всіх зусиль для того, щоб сповна скористатися наданим шансом. На наше глибоке переконання, Україна потребує консолідації всіх державницьких сил. Від постійної боротьби політичних сил за свої вузькопартійні інтереси страждає український народ. Дивлячись на ворожнечу політиків, люди починають ворогувати між собою: регіон протиставляється регіону, національність — національності, людина — людині.

Настав час перейти від протистояння до конструктивного діалогу. Це стосується не лише політичних партій і блоків, а й гілок влади. Верховна Рада й уряд повинні тісно співпрацювати, а не перетягувати ковдру на себе. Подолати наявні суперечності дуже просто — потрібно лише суворо дотримуватись Конституції і законів.

Надто радикальні програми окремих учасників виборчого процесу породжують у суспільстві зневіру. Нереальні обіцянки без розтлумачення шляхів досягнення поставленої мети створюють у масовій свідомості стереотип політика-балакуна, не здатного розв’язувати реальні проблеми. Наше завдання — конкретними діями зламати цей стереотип.

Ми закликаємо учасників виборчих перегонів докласти максимум зусиль до того, щоб результатом волевиявлення громадян стало формування дієздатного уряду професіоналів. Сформувати такий уряд може лише широка парламентська коаліція, до якої повинні ввійти представники всіх конструктивно налаштованих партій — без поділу за кольорами. Лише за умови, що політики перестануть жити тільки сьогоднішнім днем і почнуть працювати на перспективу, ми зможемо забезпечити сталий розвиток економіки, відродити українську культуру й духовність. Слід, нарешті, зрозуміти, що ми не пожежники, а будівельники. Головне покликання політика — не ліквідувати в авральному порядку різноманітні політичні, економічні чи суспільні негаразди, а створювати всі умови для того, щоб ці негаразди не виникали.

Очевидно, що нерозуміння частиною можновладців цієї простої тези стало причиною низки суспільних криз, які виникали в Україні протягом минулого року і продовжують виникати нині. Останній приклад — газові угоди. Абстрагуючись від змісту досягнутих домовленостей, мусимо заявити: причиною суперечок навколо них стало те, що уряд виявився неготовим до переговорів з Росією, сподіваючись, що ситуація якось владнається сама по собі. Але справжній господарник і відповідальний політик не має права жити за принципом, згідно з яким проблеми розв’язуються тільки тоді, коли виникають! Він зобов’язаний передбачати можливі проблеми й усувати причини їх виникнення. І робити це можна лише за умови тверезого аналізу всіх наявних думок і позицій.

Останній рік важко назвати дуже вдалим для України. Захопившись революційною риторикою, нова «помаранчева» команда часто оминала своєю увагою нагальні потреби країни. Не відставала від влади і опозиція — замість конкретних пропозицій ми нерідко чули з вуст її представників лише гнівні гасла і заклики. Нам усім треба вибачитись перед народом за втрачений рік і втрачені можливості. А вибачившись, відкинути вбік власні амбіції і зайнятись конкретними справами. Саме цього чекають люди! Саме цього потребує Україна!

Ігор ШАРОВ, лідер депутатської групи Народного блоку Литвина у Верховній Раді України.