Верховна Рада України навіть попри передвиборну напруженість залишається одним із гарантів політичної стабільності в країні, висвітлює майже весь спектр ідеологічних поглядів українського суспільства, є тією територією, на якій у вирі політичних пристрастей вдається досягнути ухвалення ефективних колегіальних рішень.
VІІІ сесія четвертого скликання Верховної Ради України для кожного з народних депутатів була напруженою і складною. Але результати дають можливість оцінити її в цілому позитивно. Озираючись на пройдений шлях, насамперед хотілося б зазначити, що депутатський корпус, який представляє різні політичні сили, працював і виконував свої обов’язки. Тільки членами депутатської групи Народного блоку Литвина, до якої входять 22 народні депутати, було подано на розгляд Верховної Ради понад 150 законопроектів, що регламентують галузевий розвиток, економічну, правову та соціальну політику, а також державне будівництво, безпеку і оборону та інші сфери життя України.
За час роботи сесії траплялися випадки, коли провладні фракції звинувачували, зокрема, і
«народників» у безпідставній непідтримці президентських та урядових законопроектів. Хочу заперечити цим висловлюванням. Незважаючи на те, що депутати групи Народного блоку Литвина не входять до коаліційного уряду, відсоток підтримки ними президентських (91%) та урядових (78%) законопроектів був найвищий за всю сесію порівняно з іншими фракціями парламенту. А це свідчить про конструктивну роботу нашої депутатської групи і загалом про налаштованість Народного блоку Литвина на взаєморозуміння та співпрацю. Водночас, певна річ, ми не йшли і не йдемо бездумно в опозицію заради того, щоб лише вважатися опозиційними, але й не підтримуємо безоглядно уряд, коли вбачаємо, що його пропозиції не несуть нічого прогресивного, а навпаки — можуть зашкодити народному господарству країни.Згадайте, який шалений тиск здійснювався на парламент через ЗМІ урядом щодо законопроектів, які стосуються вступу до СОТ. Некваліфікована робота урядовців над пропонованими з їхнього боку законопроектами і взагалі відсутність чіткої стратегії щодо СОТ призвели до того, що були зменшені митні тарифи, внаслідок чого постраждала легка промисловість. Володимир Литвин закликав тоді Кабінет Міністрів думати насамперед про захист вітчизняного ринку. На жаль, недалекоглядні члени нової команди хотіли швидше відрапортувати Президентові про готовність до вступу до СОТ і не почули виважених закликів Володимира Михайловича. Наразі ж невеселі
«рапорти» ідуть з Мінстату — 2004 року приріст у легкій промисловості становив 13,6 відсотка, а торік — 0,3! Чи не завелику жертву було принесено через некомпетентність уряду?!Якщо звернутися до цифр, то депутати групи з трибуни Верховної Ради України 62 рази виступали із заявами, які стосувалися вирішення життєво важливих проблем —соціального захисту населення, державної підтримки села, постачання газу в Україну тощо.
Безумовно, розповісти про всю законотворчу діяльність депутатської групи у цій статті неможливо, тому зупинюся на найважливіших законодавчих актах, ініційованих народними депутатами, членами депутатської групи Народного блоку Литвина.
Всю важливість ухвалення постанови про встановлення мораторію на відпускні ціни на газ для населення та житлово-комунального господарства впродовж 2006 року (автори — Віктор Драчевський, Микола Нощенко, Ігор Шаров) люди зрозуміли під час газової кризи. Восени 2005 року за проект постанови свої голоси віддав 251 народний депутат. Документ покликаний запобігти можливу соціальну напруженість. Цікаво, що уряд намагався одразу в січні цього року підвищити ціни на газ для комунальних потреб (тобто в масштабах всієї країни населення за рік мало додатково знайти 3,5 мільярда гривень!). Стримала його від такого кроку наявність постанови парламенту, ініційованої депутатами групи Народного блоку Литвина.
Ми поступово намагалися врегульовувати на законодавчому рівні непрості проблеми малозабезпечених верств населення. Так, завдяки ініціативі групи, народним депутатом України Миколою Нощенком було підготовлено і внесено на розгляд Верховної Ради у вересні 2005 року проект закону
«Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (щодо пільгового забезпечення скрапленим балонним газом для побутових послуг), який був підтриманий парламентом.Ухвалення цього закону дає можливість ветеранам війни, які живуть у будинках, що не мають централізованого газопостачання, користуватися газом у балонах на пільгових умовах. Це дуже важливий законодавчий крок, оскільки нині, на жаль, ще досить багато населених пунктів залишається негазифікованими.
Надзвичайно потрібний для суспільства законопроект
«Про внесення змін та доповнень до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (автори — Григорій Бондаренко, Микола Нощенко, Ігор Шаров) ухвалений поки що в першому читанні. Закон спрямований на врегулювання проблем, що виникають у дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що досягли повноліття і виходять у самостійне життя із навчально-виховних закладів, із будинків сімейного типу тощо.Проект постанови про дотримання вимог Конституції України та законів України щодо якісної освіти в сільській місцевості запропонував парламенту член нашої групи Михайло Бауер. Наразі він прийнятий за основу. Постанова спрямована на підвищення якості освіти в регіонах нашої держави, на максимальне задоволення освітніх потреб учнів сільських шкіл.
У першому читанні ухвалено проект Кримінально-процесуального кодексу України, в розробці якого брав участь відомий фахівець Михайло Потебенько. Цей кодекс є кодифікованим актом, який визначатиме порядок провадження у кримінальних справах на території України. Також перше читання пройшли проект закону Михайла Бауера та Ігоря Шарова
«Про освіту осіб з обмеженими можливостями здоров’я (спеціальну освіту)», законопроект Михайла Бауера «Про затвердження Державної цивільної програми розвитку національного усиновлення в Україні «Кожній дитині — власну родину» на 2006—2016 роки», проект Олександра Задорожнього «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні та практичному використанні генетично модифікованих організмів»...Упродовж восьмої сесії четвертого скликання народні депутати України — члени групи Народного блоку Литвина неодноразово зверталися до Президента України, Кабінету Міністрів України, Генерального прокурора України, а також до керівників міністерств і відомств з депутатськими запитами з важливих проблем, які хвилюють наших виборців. Тож 180 таких запитів стосувалися передусім дотримання законності (42), гуманітарних (32), економічних та соціальних (38) питань. Увага акцентувалася на вирішенні такої важливої проблеми, як пенсійне забезпечення. 70 таких запитів було адресовано уряду, 68 відповідних документів — для керівників міністерств і відомств України та 31 запит — до Генерального прокурора України. Жодне зі звернень громадян депутати групи не залишили поза своєю увагою.
Хочу наголосити, що парламентська сесія — це не лише пленарні засідання, а ще й кропітка робота в комітетах. Окремо хотів би відзначити роботу таких депутатів групи Народного блоку Литвина, як Григорій Бондаренко, Анатолій Кукоба, Микола Нощенко, які працюють у складі бюджетного комітету. Адже процес ухвалення цього основного фінансового документа країни був досить складним. Виникало багато сеперечностей між бюджетним комітетом і урядом. Ми виступали за децентралізацію бюджету. Як наслідок, ресурс місцевих бюджетів збільшено на 9 млрд. грн. Ми обіцяли, що послідовно відстоюватимемо збільшення асигнувань на сільське господарство. Отже, в цілому на розвиток села спрямовується майже 11 відсотків всіх видатків держбюджету — цифра в історії незалежної України безпрецедентна! Ми вимагали виконання закону про
«дітей війни». І сьогодні для людей, дитинство яких було захмарене жахами війни, в бюджеті передбачено загалом 700 мільйонів гривень на компенсації пільг цих категорій громадян. Тепер слово за урядом — пільги мають бути надані «дітям війни». До того ж збережені пільги для чорнобильців. Зрештою, ми активно підтримали і збільшення фінансування вугільної галузі — додатково майже 900 млн. грн. Як бачимо, всі принципові пункти «народників» були виконані!Звичайно, ми не обмежувалися лише законотворчим аспектом роботи. Депутатська група Народного блоку Литвина активно працювала й у Верховній Раді України, і в округах. За сприяння народних обранців проводилися культурно-масові заходи, спрямовані на збагачення духовності людей. Скажімо, наш колега народний депутат України Віктор Драчевський став ініціатором і засновником щорічного регіонального фестивалю музичної дитячої творчості
«Пролісок», який проходить на Нікопольщині. У жовтні ним же було організовано і проведено ІІ Всеукраїнський фестиваль козацької пісні «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине!».Депутати нашої групи постійно звітували перед своїми виборцями про проведену роботу. Вони знають наявні проблеми і поступово їх вирішують. Так, у Київській та Сумській областях завдяки зусиллям народних депутатів Григорія Бондаренка та Миколи Нощенка було газифіковано понад 15 населених пунктів.
Депутатська група Народного блоку Литвина провела цілу низку благодійних акцій, надавала матеріальну допомогу окремим громадянам України, започаткувала кілька гуманітарних програм. Приділялася також увага науковій, благодійній роботі та роботі із зміцнення міжнародних і міжнаціональних зв’язків.
У складі нашої групи більшість депутатів, які працюють у Верховній Раді вже не одне скликання. А це свідчить про довіру виборців. Досвід, який було здобуто за минулі роки роботи в парламенті, необхідно використати для поліпшення життя українців. Ми розуміємо, що робота народного депутата не одновекторна, а багатогранна і відповідальна.
Вже триває ІХ сесія — остання сесія четвертого скликання, і ми, як народні обранці, на котрих покладають надію виборці, працюватимемо задля реальних справ, а не займатимемося популізмом. Нас обрали люди, і ми відстоюємо їх інтереси і сподівання.
Ігор ШАРОВ, керівник депутатської групи Народного блоку Литвина.