Навіть після того, як нова державна влада взялася боротися з корупцією та корупціонерами не на словах, а на ділі, в українській глибинці відмова від злочинних «схем» досі потребує великої громадянської сміливості та готовності стати жертвою переслідувань. У цьому на власному гіркому досвіді переконався завідувач сектору Державної міграційної служби України у Каховському районі Херсонщини Віталій Спіжов (на знімку).
Після революції Віталій Вікторович відкрив власний «антикорупційний фронт». Він розіслав до міліції, прокуратури, ДМС України викривального листа з протестом проти спроб примусити керівників районних підрозділів ДМС щомісяця возити «нагору» данину за таксою. Залежно від кількості населення в районі, вона становила від 1000 до 2500 гривень, і кожна сотня гривень ухильно називалася «протоколом». Віталій Спіжов каже: від нього особисто вимагали двадцять «протоколів» на місяць, і коли він відмовився, почув: «Ми допоможемо вам звільнитися з роботи». У відповідь отримав погрози по телефону й попередження про можливість звільнення, але не злякався, а ще й розповів про це на прес-конференції.
За «зверненням щодо можливих протиправних дій службовими особами ДМС» прокуратура Херсонщини внесла матеріали до Єдиного реєстру досудових розслідувань і почала слідчі дії. Звісно, поки що за корупцію нікого не засудили, і звинувачення на адресу високопосадовців ДМС ще треба буде доводити в суді. Однак значимим є сам факт — керівник районного рівня і сам відмовився потурати корупційним забаганкам, і закликав до цього колег, розіславши їм електронні листи з копіями свого звернення. Колеги поки що мовчать, але вчинок Віталія Спіжова знайшов підтримку в органах місцевого самоврядування Каховщини. Голови та секретарі рад п’ятнадцяти сіл Каховського району скерували до голови ДМС України Сергія Радутного колективного листа, в якому застерігають від переслідування та проведення позапланових перевірок, як засобу тиску та «нахабного переслідування Віталія Спіжова» (цитата).
Негайне втручання керівництва ДМС України у конфлікт і справді потрібне, і не тільки заради боротьби з корупцією, а й з політичних міркувань. Адже нині до підрозділів Державної міграційної служби на Херсонщині звертаються сотні мешканців окупованого Криму за допомогою у питаннях оформлення закордонних паспортів, інших важливих документів та реєстрації у населених пунктах на материковій Україні. І якщо замість допомоги, необхідної сьогодні, біженці отримуватимуть зволікання та завуальовані натяки на якісь «доплати» та «протоколи», то це не покращить їхнього ставлення до держави, представники якої намагаються нажитися на їхній біді.
Херсонська область.