На обговорення педагогів і чиновників від освіти Кривого Рогу, і не тільки, виношу два питання. Перше: досвід роботи неповної школи-інтернату №1 з придбання благ для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Друге: що таке оренда шкільних приміщень і хто в місті хазяїн?
З миру — по нитці...
Історія зафіксувала, як у далекому 1931-му Серго Орджонікідзе відкривав цю школу. Точніше, половину нинішньої, добудованої в 1947-му. Дивлюся на радянський монументалізм і співчуваю сьогоднішній дітворі — не так тепер будують. Низько, без колон, без розмаху. І все-таки боляче дивитися на цей будинок з вулиці — обшарпаний, згаслий, сирітський. От і безбатченків сюди поселили. Фасад школи начебто нагадує їм про їх знедолене дитинство...
Але хвала серцям і рукам працівників закладу, які зуміли максимально наблизити життя і побут дітей до сімейного вогнища. У просторих коридорах і класах вони, хочеться вірити, не почуваються самотньо. Свідчення того — симпатія хлопчиків та дівчаток до казенного, але теплого дому. Ніхто з них не тікає до опікунів, хоча вони часом поруч. Ніхто не розписує стіни, не трощить вазони з квітами, не ламає стільці. Знають: все везуть, установлюють, роблять — для них.
Годують — як у сім’ях не годували (було шість — тепер вісім гривень на день). Піклуються — деякі батьки так не піклувалися.
Цю атмосферу створили педагоги, вихователі, співробітники школи разом з інженером дитячих душ Геннадієм Бакановим. Свого часу він виховував, організовував навчальний процес, керував райвідділом освіти. Чотири роки Геннадій Іванович директорує.
А допомагає йому утримувати, облаштовувати чималі площі колектив
«Криворіжсталі». Капітальні ремонти спортзалу, пральні, харчоблока; комп’ютерний клас; подарунки до свят — аж ніяк не вся благодійність.Інший добродій —
«Криворіжгаз». Його працівники також «балують» школярів подарунками-ремонтами. А нинішнього року зі школи-дев’ятирічки випустили 11 дітей, яких до останнього дзвоника газовики вели дев’ять (!) років. З першого класу школярів одягали, взували, возили на відпочинок. Замість батьків. Сьогодні випускники освоюють спеціальності, а після закінчення їх буде працевлаштовано на підприємствах «Криворіжгазу».Як втриматися від щирого скромного
«Дя-кує-мо!» на адресу чудових шефів?...орендодавцям нащо?
Нещодавно прокурор Кривого Рогу Сергій Борисов з гордістю повідав мені, що розкрито злочин в управлінні освіти. Там, нібито, нечесно, не по-хазяйськи розпорядилися парою десятків тисяч гривень, призначених для закупівлі скла. Побувавши в школі-інтернаті №1 смію зазначити: дрібно копаєте, Сергію Семеновичу.
Зайдіть в усі дитячі заклади міста, поцікавтеся, наприклад, де що, скільки і за якою ціною здається в оренду.
Я поцікавився у головного бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти і науки Дзержинського району. Кому, мовляв, і за скільки здають площі школи-інтернату №1?
— Розповім і все покажу тільки після дозволу начальника, — погодилася жінка.
Усе показувати не треба — тільки документи. Я їх не побачив, пішов на орендовані метри без супровідного клерка. Шляхом опитування й огляду, як сказав би знайомий
«мент», дізнався про дивні речі. На першому поверсі, після руйнування внутрішніх перегородок, робітники облаштовували приміщення... під магазин і склад. Інші кімнати використовувалися під офіси фірм. Зрозуміло, у них працюють такі самі скромні, чарівні й небагатослівні штірліци, як і в централізованій бухгалтерії. За подробицями відсилали до начальства.Добре, що задовго до мого візиту депутат міськради Валерій Юсупов завдав клопоту своєю цікавістю, перепрошую, депутатським запитом, керівникові міськуправління освіти. Спочатку отримав махрову відписку, а на повторний запит — повне задоволення. Пан Лопатнюк докладно розписав хто і почім.
З’ясувалося, що школа-інтернат — комунальна власність, яка перебуває на балансі Дзержинської райради. Оскільки дев’ятирічка має вільні приміщення, вона здає їх в оренду відповідно до законів.
Неправда перша: школа не має жодного стосунку, як стверджує її директор, до здавання площ — з ним райвідділ освіти тільки погоджує питання. Чи погоджує?
Неправда друга: оренда здійснюється всупереч, хочеться помилитися, чинним законам. Тому що де зафіксовано право здавати комунальні метри в школі-інтернаті під стаціонарні магазини і склади? Може, там ще і горілку продаватимуть?
Приміщення площею майже 900
«квадратів» орендують дев’ять юридичних осіб: підприємці, церква. До того ж один суб’єкт платить за квадратний метр аж нуль гривень, третій-дев’ятий — максимум 4,5 гривні.У середньому — 2 гривні. А комерційна орендна ціна у мікрорайоні, де розташована школа (центр міста) — від 25 до 75 гривень. Ось і запитує Вовочка з останньої парти: скільки благ недоодержують сироти через невміння (чи дуже своєрідне вміння) рахувати гроші криворізької громади?
Може, прокуратура відповість надокучливій дитині, котра хоче знати істину?
А тим часом мої знайомі, шановані в місті підприємці, поділилися дуже привабливою ідеєю. Вони мають намір перед владою порушити питання про оголошення конкурсу на право оренди приміщень у дитячих і оздоровчих закладах. Задум прозорий і простий: хто запропонує більшу суму і привабливішу програму дій — тому і
«квадрати» в руки. Це означає, що орендар зобов’язується не лише справно платити, а й активно брати участь у житті орендодавця: спонсорувати ремонти, зміцнювати матеріально-технічну базу, поліпшувати побут тощо. Тоді, упевнений, Вовочка не ставитиме незатишних (на засипку) запитань.Кривий Ріг
Дніпропетровської
області.