Селяни Дубенського району спробували бойкотувати здачу молока за низькими цінами, але відвоювали у заготівельників лише по п’ять копійок на кожному літрі.
Переробні підприємства Рівненщини з кожним тижнем зменшують закупівельну ціну на молоко. З 1 гривні 30 копійок вона вже впала до 60—70 копійок. Особливо «постаралися» в цьому переробні підприємства, які закуповують молоко в Дубенському районі. Їх тут чотири: ВАТ «Дубномолоко», ТзОВ «Укрмолпродукт», Крупецький та Білокриницький молокозаводи. Здавалося б, між ними є конкуренція. Однак, схоже, свою роль відіграв корпоративний інтерес. Ціну зменшили до 60 копійок за літр усі — як за командою.
Допомогти здавальникам взялися депутати Дубенської райради Федір Фурманюк, Микола Мороз та Тарас Щур. З їхньої ініціативи у селах пройшли зібрання, де прийняли рішення (підтверджене на районній нараді із селищними, сільськими головами): «Рекомендувати заготівельним підприємствам встановити фіксовану ціну за заготовлене молоко від населення не нижче 0,90 грн. за 1 літр. Начальнику управління сільського господарства... провести зустрічі з переробниками молока та протокольно оформити фіксовану ціну молока 0,90 грн. У разі відмови переробників... припинити продаж молока по району».
Такі зустрічі відбулися. Але очікуваного результату не дали. Натомість голові Дубенської райдержадміністрації О. Козаку надійшов лист від директора ТзОВ «Укрмолпродукт» С. Войтовича, в якому поважний керівник пише: «... в разі збільшення закупівельної ціни на молоко і в разі збереження незмінною діючої ціни на молоко пастеризоване та іншу молочну продукцію підприємство працюватиме зі збитками». І наводить «залізні» аргументи: мовляв, підвищення закупівельної ціни призведе до подорожчання молочної продукції.
Але чи задумуються переробники, як утримувати ту корівчину?
— Дуже важко дається те молоко, — розповіла Галина Проказюк, мешканка села Бугаївка, що в Радивилівському районі. — Це ж треба встати о п’ятій ранку, подоїти... Ще й пасовища у селі немає. Сіна заготовити також ніде. Підвода сіна коштує 250 гривень. А щоб прогодувати корівчину, треба хоча б дві. Та ще буряків, жому, соломи.
Найняти косаря — це 4 гривні за викошену сотку. А як помножити на 20 сотих — скільки само треба продати молока!
Звичайно, свої права треба відстоювати, кажуть селяни. Однак, не здай хоча б тиждень молоко — також втратиш. Дехто утримує по три—чотири корови. 40—50 літрів свиням не виллєш — вони просто захворіють. А корівка нині для багатьох — єдиний дохід у сімейному бюджеті.
У селі Птича Дубенського району застали заготівельників саме за роботою. Під’їхав молоковоз, і їздові переливали з бідонів молоко у бак.
— Чи багато здають молока ваші односельці? — запитуємо заготівельників.
— Могли б і більше. Але оскільки ціна низька, то люди згодовують чимало молока телятам, свиням.
— А ви скільки маєте за свою працю?
— Три копійки за літр.
Негусто. Уявіть собі — за зібраних 100 літрів заготовлювач матиме 3 гривні. Відвертішим був сільський голова Птичої Іван Федорин:
— У селах нашої сільради люди мають 760 корів. Однак дедалі частіше чую від них, що здаватимуть худобу на м’ясо. «Комерсанти» уже їздять по селах і забирають за безцінь молочних телят. Якщо й далі так буде, то люди просто відмовляться утримувати худобу. Не хочуть переробники думати на перспективу.
Кілька днів селяни Дубенського району не продавали молоко переробникам. З панського плеча додали їм ті 5 копійок...
А депутати Дубенської райради Тарас Щур, Микола Мороз та Федір Фурманюк підготували звернення до облдержадміністрації, Кабінету Міністрів України щодо впорядкування граничних цін на молочну продукцію.
Рівненська область.
Суспільство
77
77
Вибір редактора
Популярне за тиждень
-
18 січня Україна відзначає 90-ту річницю з дня народження Василя Симоненка 58
-
2Мешканці громад тепер можуть впливати на перерозподіл місцевих бюджетів, а депутати зобовʼязані звітувати перед ними 54
-
3Розпочався прийом заявок на насіння та добрива від програми USAID «Врожай» для весняної посівної 51
-
4Україна наростила молочний експорт в 2024 році 51
-
5Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук повідомив про результати пленарного засідання 8 січня 2025 року 49