Фракція соціалістів у Верховній Раді стурбована ситуацією, що склалася у сфері державного регулювання Інтернет-мережі. Соціалісти заявляють: щонайменше втручання державних органів, яке може будь-яким чином обмежити права Інтернет-ресурсів, а також створити нерівні умови конкуренції для Інтернет-ЗМІ, — є недопустимим.
Сьогодні Інтернет залишається основою, на якій базується безперечне завоювання помаранчевої революції — свобода слова і свобода засобів масової інформації. Головна особливість Інтернету —відсутність будь-яких обмежень, незалежно від того, якими благими намірами їх намагалися нав’язати.
Міністерство транспорту і зв’язку, пропонуючи проект державної реєстрації, зачепило сферу, до якої державі втручатися не варто. Адже саме завдяки вільному Інтернету, ідеї помаранчевої революції отримали підтримку у всьому світі. Посилання керівництва міністерства на те, що реєстрація ЗМІ здійснюється на основі рішення попереднього уряду, не витримує критики.
По-перше, в уряду Януковича були серйозні підстави для втручання у роботу Інтернету.
По-друге, помаранчева революція якраз і відбулася для того, щоб найважливіші питання життя суспільства вирішувалися з урахуванням вимог громадськості, а не виходячи винятково з міністерських міркувань.
Тільки завдяки вільному Інтернету суспільство дізнається про численні резонансні події в Україні. Лише з Інтернету сьогодні можна довідатися, наприклад, про скандал у селищі Козин і про деталі конфлікту, пов’язаного з роздачею державних угідь високопоставленим особам. Саме Інтернет є для нашої влади дзеркалом, яке ніколи не обманює. Саме Інтернет є головною опозицією до нашої влади, а без опозиції неможливий нормальний розвиток українського суспільства.
Соціалісти вимагають, щоб Міністерство транспорту і зв’язку відмінило свій наказ щодо реєстрації Інтернет-ресурсів до прийняття спеціального закону Верховною Радою. Відповідний законопроект буде подано соціалістами на розгляд парламенту. Його ідея буде простою і лаконічною: всіляке державне втручання у діяльність Інтернету у будь-яких формах недопустиме! Там, де люди можуть і повинні вільно працювати і спілкуватися, держава не повинна диктувати свої правила гри.
Нас дуже турбує різко негативна реакція ЗМІ на дії міністерства. Це — тривожний сигнал: журналісти критикують з цього приводу нову владу, а влада не рахується з їхньою позицією.
Ми, нова влада, не маємо права втратити довір’я людей. Соціалісти закликають Президента України, Верховну Раду, Кабінет Міністрів звернути увагу на проблему зміцнення свободи слова.
Коли щодо свободи слова виникають сумніви — це означає, що вона під загрозою, що в державі розпочинаються нездорові процеси.
Іван БОКИЙ, заступник керівника фракції.
1 червня 2005 р.