На думку самих луганських чиновників, у частині адміністративно-територіального поділу регіон заплутаний настільки, що без проведення реформи тут не обійтися. Це підтвердили і члени робочої групи, вивчивши існуючу на Луганщині систему устрою. Зважаючи на особливості області, її територію розглядають сьогодні, як показову на сході України в плані пілотного проекту моделювання адміністративно-територіального управління на рівні громад, районів, міст-районів. Експеримент такого моделювання, крім Луганської, проводиться ще в трьох областях України (Вінницькій, Івано-Франківській та Одеській).
Проект тільки розглядають і, зрозуміло, доопрацьовуватимуть ще не один місяць, враховуючи, а, найпевніше за все, і потребуючи часткової зміни законодавчої бази України. Але вже сьогодні запропонований варіант моделі устрою має супротивників навіть серед державних чиновників, оскільки чимало запитань залишається поки що без відповідей. Відповідно до запропонованого варіанта, після територіального поділу з 31 регіону в області залишаться 8 районів та 11 міст. Передбачають, що такий варіант насамперед припинить вакханалію, яка склалася в області протягом останніх років. Особливо парадоксальна ситуація стосовно шахтарських міст і селищ. Адміністративно вони підпорядковані міській раді, але розташовані на землях районів. У результаті кинуті напризволяще. Та й селищні ради в районах фактично позбавлені своїх повноважень і, отже, влади. Скажімо, у Біловодському районі в 80-х роках була лише одна районна рада. Сьогодні в структурі його апарату з’явилося ще чотири ради, однак це аж ніяк не “розвантажило” районний орган влади, оскільки йому, як і раніше, доводиться розв’язувати головні проблеми своєї території. Або: Свердловский район існує, однак структури його управління немає.
Велику увагу приділено обласному центру. Розробники проекту обіцяють, що територія Луганська може збільшитися в кілька разів. Згідно з проектом, це буде місто-район, яке прийме у свої володіння території декількох населених пунктів, що належать сьогодні різним районним радам.
Як стверджують автори проекту, в результаті проведення адміністративно-територіальної реформи будуть створені умови насамперед для вирішення проблем співробітництва влади і населення. Централізація влади, яка є сьогодні, призводить до неефективності або, скажемо прямо, до недієздатності системи державного управління. А за таких умов Україна рухатиметься уперед дуже повільно і невпевнено.