Заява фракції Соціалістичної партії України 1 квітня 2005 р.

Парламентська фракція Соціалістичної партії України стурбована ситуацією, яка склалась у агропромисловому комплексі держави та на ринку продовольства.
Ми вже пропонували визначити 2005—2015 роки періодом пріоритетної державної підтримки села. Загальні обсяги фінансування державних цільових програм розвитку аграрного виробництва та вирішення соціальних проблем на селі мали б становити не менше десятої частини загальних видатків державного бюджету, а передбачено тільки два відсотки. Ми підтримали соціально зорієнтований бюджет-2005, але політика держави може бути соціальною лише за наявності власного виробництва, при зайнятості людей, у тому числі тих, хто пов’язав свою долю з селом. Ми наполягаємо на створенні умов для потужного розвитку аграрного сектору. Не можна допустити погіршення умов оподаткування, врегулювання на законодавчому рівні механізмів імпорту шляхом встановлення квот. В Україні потрібно створити рівноправні умови конкуренції між вітчизняними товаровиробниками та імпортерами через запровадження сучасних ринкових способів регулювання, що застосовуються в країнах ЄС. Ідеться, зокрема, про змішані ставки мита, за якими їх розмір виражається не лише відсотками до ціни, а й конкретними розмірами доплат.
Фракція соціалістів підтримуватиме прийняття законопроекту про внесення змін до Митного тарифу України за умови врегулювання імпорту так, щоб поліпшилося забезпечення потреби населення у м’ясі, а вітчизняні виробники були захищені від недобросовісної конкуренції. Розрахунки показують, що квота на завезення в Україну м’яса не повинна перевищувати 300 тис. тонн, вартість квоти за тонну продукції має становити: м’ясо птиці — не менш як 480 євро, яловичини — 300, свинини — не менш як 450, ставки ввізного мита відповідно 160, 100 та 150 євро за тонну. Кошти, отримані від продажу квот (близько 900 млн. грн.), слід спрямувати на підтримку виробництва продукції тваринництва та птахівництва.
Лише за таких умов можливі стабілізація ринку та зниження роздрібних цін на м’ясо і м’ясопродукти.
Ми не згодні з намірами уряду, який передбачає імпортувати м’яса більше мільйона тонн за 10-відсоткової ставки мита та 20 відсотках ПДВ. Це створює максимально сприятливі умови для тих, хто завозить в Україну м’ясопродукти, та для зарубіжних виробників. Проте такий крок є глибоко помилковим, оскільки в результаті тваринництво України, як галузь, буде знищене. Якщо ми за рахунок бюджету дотуємо чужого виробника, то чи не краще було б відповідні кошти спрямувати на зниження ціни пального, добрив, комбікормів та інших компонентів виробництва, на зниження ціни кредитів?
Ми пропонуємо:
1. Найближчим часом провести нараду з виробниками і переробниками продукції тваринництва з чітким визначенням стратегії галузі.
2. Затвердити порядок використання коштів державного бюджету на підтримку вітчизняних виробників м’яса через доплати за кондиційне поголів’я худоби, свиней і птиці.
3. Негайно провести консультації з керівниками банків, нафтотрейдерами, директорами підприємств — виробників міндобрив з приводу виконання відповідної угоди між ними і урядом.
4. Вирішити питання про виділення коштів для закупівлі зерна й цукру в аграрний фонд.

Олександр МОРОЗ, керівник фракції.