Учора Перший заступник Голови Верховної Ради Адам Мартинюк узяв участь у XXІV пленарному засіданні Генеральної асамблеї Парламентської асамблеї організації Чорноморського економічного співробітництва, яке відбувалося 23—25 листопада в Анталії (Туреччина). Україна перейняла головування на червень наступного року в цій організації від Туреччини.
Ідея створення Чорноморського економічного співробітництва з’явилася на початку 90-х років. 25 червня 1992 року глави 11 держав басейну Чорного моря та Південно-Східної Європи поставили свої підписи під Стамбульською декларацією. Нова організація, що з’явилась на межі трьох континентів, поставила за мету інтеграцію Причорноморського регіону у світову економіку.
Загальна дискусія XXІV Генеральної асамблеї була присвячена темі: «Діяльність ЧЕС, економічні результати і перспективи». За дорученням Голови Верховної Ради Володимира Литвина з доповіддю виступив його Перший заступник Адам Мартинюк. Він відзначив важливу роль Туреччини і її президента Тургута Озела у створенні ОЧЕС. Розвиток міжнародного співробітництва між країнами зі сталою демократією і країнами, які обрали демократичний шлях, наголосив Адам Мартинюк, є пріоритетом і ПАЧЕС, і України. У своїй доповіді Перший заступник Голови Верховної Ради торкнувся останніх подій в Україні, до яких прикута увага міжнародної спільноти. Він заявив, що драматичні колізії, які супроводжували процес волевиявлення українців, обумовили рішучі дії народу. Парламентська демократія і парламентаризм в Україні переживають важкий у своїй історії етап самоутвердження. Парламент, зазначив Адам Мартинюк, не просто визнав, а й законодавчо захистив фактичну наявність у суспільстві ідеологічного різноманіття. Саме в цих умовах, переконаний Перший заступник глави парламенту, об’єктивно збільшується роль і значення українського парламенту. Парламентська асамблея має посилити відносини між ПАЧЕС і ЄС. Приймаючи на наступні шість місяців головування в ПАЧЕС, Голова Верховної Ради Володимир Литвин, за словами Адама Мартинюка, попросив передати, що зробить усе необхідне для забезпечення успішної і продуктивної роботи організації, перед якою стоять серйозні виклики. Беручи до уваги особливості геополітичної і економічної ситуації, Адам Мартинюк звернув особливу увагу на проблеми боротьби з міжнародним тероризмом і розвиток демократії. Він подякував владі Туреччини за гостинність і запевнив, що весняну сесію Генеральної асамблеї ПАЧЕС в 2005 році в Україні буде проведено не гірше і на високому змістовному, й організаційному рівні. Цього дня Перший заступник Голови Верховної Ради Адам Мартинюк зустрівся з Головою Великих Національних Зборів Турецької Республіки Бюлентом Аринчем та з Головою Скупщини Сербії і Чорногорії Зораном Шамі.
Наталя ЯРЕМЕНКО (телефоном з Туреччини).