На запитання нашого кореспондента відповідає доктор юридичних наук, професор, член Вищої ради юстиції України Микола МЕЛЬНИК.
— Позавчора Віктор Ющенко в сесійній залі Верховної Ради України склав присягу на вірність народу України як Президент України. Чи матиме це якісь правові наслідки?
— Позавчора була не інавгурація Президента України в тому розумінні, як це передбачає Конституція України. Це був політичний акт, яким реалізована воля українського народу, проявлена на виборах. Потім це має бути оформлено юридично.
Чому це зроблено? За законом ЦВК мала б назвати справжні результати виборів і оголосити Президента України. Але ця ЦВК, на мій погляд, зробити цього не може. Тому, коли правові інституції, які мали б забезпечити юридичний перехід влади і легітимізацію обраного народом Президента, не функціонують, для розв’язання проблеми треба задіювати політичні механізми. Те, що відбулося позавчора, хоч який дивний вигляд це має, є початком побудови правової держави в Україні і спробою виправити кризову ситуацію в країні політичним шляхом.
— Як ви оцінюєте пропозицію голови Вищої ради юстиції України Миколи Шелеста про розв’язання проблеми у Верховному Суді України? 
— Це один з основних юридичних способів, яким мають сьогодні скористатися юристи штабу «Коаліція — сила народу». Їм негайно треба звернутися із скаргою, на мою думку, на бездіяльність ЦВК. Для цього є безліч підстав.
— Чи можливо сьогодні перерахувати голоси?
— Я думаю, що перерахунок можна зробити, і передусім він має відбутися в тих округах і на тих дільницях, де, за повідомленням спостерігачів та суб’єктів виборчого процесу, відбувалися наймасовіші порушення виборчого закону. Такий перерахунок може організувати Центральна виборча комісія.
***
Міністр юстиції України Олександр ЛАВРИНОВИЧ в інтерв’ю телеканалу «Інтер» зазначив, що подія у Верховній Раді, коли В. Ющенко нібито склав присягу, не матимє жодних правових наслідків.