Позавчора співробітники «5 каналу» припинили «голодний бунт» проти тиску на їхній ефір. Як повідомила піар-директор телекомпанії А. Мотузко, «вдалося досягти значних зрушень для гарантування нормальної роботи каналу». Апеляційний суд Києва 1 листопада задовольнив скаргу телевізійників на рішення Печерського районного суду про арешт рахунків «П’ятого» за позовом народного депутата Володимира Сівковича. Це рішення суду юридично узаконило зняття «замків» з рахунку каналу в «Райффайзенбанку», що фактично сталося ще 27 жовтня за заявою пана Сівковича.
Прояснилося для бунтівників і в інформаційному просторі: поновлено співпрацю з кабельною мережею «Надєжда», що є найбільшим кабельним оператором Донецька. Саме зі зникнення каналу в цій мережі почалося наймасштабніше відключення «п’ятого ефіру» в регіонах країни. Журналісти сподіваються, що Господарський суд Києва, куди вони звернулися з позовом до Нацради з питань телебачення і радіомовлення про остаточне оформлення ліцензії телеканалу, також винесе справедливий вердикт, і «П’ятий канал» одержить законні гарантії для стабільного виходу в ефір.
Колектив також прийняв вибачення пана Сівковича, висловлені ним у прямому ефірі програми «Час» 27 жовтня. Журналісти вірять, що «це буде уроком для інших політиків... Ми розглядаємо цю перемогу як внесок у спільну боротьбу українських журналістів за право вільно і чесно працювати», — наголошується в заяві телеканалу.
Утім, останні новини з «цензурного фронту» підказують, що ми рано почали святкувати відстояне право на чесне виконання професійних обов’язків. І колективу, що повернувся до звичного режиму харчування, і багатьом журналістам, що солідаризувалися з ним, в тому числі й автору цих рядків, схоже, доведеться знову одягати пов’язку «Підтримай «5 канал». Політики не люблять робити висновків з неприємних для них уроків. Тепер канал намагаються закрити з допомогою... ЦВК.
Колишній кандидат у Президенти Олександр Базилюк, який, нагадаю, набрав 0,03 відсотка голосів виборців, подав скаргу на «чесні новини»: у день виборів ті транслювали виступ Юлії Тимошенко, де вона заявила, що Віктор Ющенко переможе в першому турі. І Центрвиборчком визнав неправомірною «агітаційну рекламу». За таке рішення після короткої наради проголосували 5 членів ЦВК, 3 утрималися, 1 проголосував проти. Шкода, звичайно, що перейняті зрозумілими клопотами, члени Центральної виборчої комісії не ввімкнули цього дня «темникові» канали, з яких ще один кандидат у Президенти Віктор Янукович висловлював упевненість у своїй перемозі. Що, в принципі, нормально. Адже кожен з учасників президентського забігу, напевно, навіть автор скарги вірив у свої шанси здолати 31 жовтня фінішну стрічку. Тим паче що телекомпанії не несуть відповідальності за висловлювання посадових осіб або політичних партій у прямому ефірі.
Член ЦВК Андрій Магера впевнений, що постанова про неправомірність буде скасована Верховним Судом, оскільки містить три порушення, одне з яких — порушення термінів розгляду скарги. Щоправда, у «правовій» державі є багато можливостей для спроб затулити рота незалежним ефірам. Одна з них здійснюється сьогодні за сприяння Генеральної прокуратури і стосується ТРК «Ера» на УТ-1 та УР-1. У листі ГПУ на адресу Нацради зазначається, що відомство проводить перевірку звернення народного депутата з фракції «Регіонів України» пана Круглова про «порушення державних інтересів у зв’язку із здійсненням мовлення комерційною ТРК «Ера» на загальнодержавних каналах». Усе однозначно, як стверджує друг України пан Жириновський. Як тільки «Ера» своєю незаангажованістю «зіпсувала імідж» УТ-1, виникає гостра потреба в пошуках кляпа. І це зворушливо називається державними інтересами. Цікаво, в яку резервацію зженуть у цій державі журналістів, які не хочуть творити за «темниками»? Чи мав рацію бритоголовий «браток», котрий попередив мене в післявиборну ніч: «Тут уже ми хазяєва»?