У Берлинському лісництві, що на Львівщині,відбулися обласні змагання звалювальників лісу
Професійний турнір нагадував спортивні змагання. Тут також не останню роль відіграє внутрішня зібраність, уміння зосередитися, рахувати секунди і водночас не випереджати час. На "операцію" звалювання сосни відведено три хвилини. Спочатку треба підрізати її під кутом і так розрахувати напрямок, щоб звалене дерево опинилося якомога ближче до кілочка, забитого в землю на віддалі 15 метрів. Максимальну кількість балів заробить той, хто зуміє поцілити стовбуром у кілок і забити його в землю. Таке вдається віртуозам.
За учасниками змагань ревно спостерігали і представники фірм, які виробляють бензопили. Українських виробників серед них поки що, на жаль, немає.
Віддаль від кілочка до стовбура вимірювала суддівська комісія на чолі з головним інженером «Львівлісу» Юрієм Гром'яком. Далі в хід іде штангенциркуль — обмірюється глибина підпилу та ін. Це — один із етапів змагання. Наступне завдання — вправно і швидко зрізати тою ж пилою сучки на стовбурах.
Вітаючи гостей, генеральний директор об'єднання «Львівліс» Михайло Куть наголосив, що такі змагання дають можливість відбирати кращих і вчитися у них, оскільки звалювання лісу — складна, пов'язана з ризиком справа. Організатори змагань подбали і про стимули для переможців. Найвправніший звалювальник Віталій Кухта, який представляв Радехівський держлісгосп, отримав 1000 гривень премії. Дмитро Данилів зі Сколівського держлісгоспу, окрім премії, дістав у подарунок бензопилу від фірми «Штіль». А Бродівський держлісгосп, на угіддях котрого власне й відбувалися змагання, має підстави сподіватися на великі досягнення свого працівника — наймолодшого учасника змагань, 22-річного Володимира Венгрина, котрий посів третє місце. Але Володимирові є у кого вчитися, адже він працює в одному з найпотужніших в Україні держлісгоспів, відомому своєю школою фахівців. До слова, звідси «родом» і генеральний директор, і головний інженер об'єднання «Львівліс».
Бродівські лісівники вирощують і доглядають ліс на території у 27 тисяч гектарів. Тутешній лісозавод устатковано найсучаснішим обладнанням, яке забезпечує поглиблену переробку деревини — від пиломатеріалів до столярних виробів. Загальна щомісячна вартість реалізованої продукції підприємства становить понад 1 мільйон гривень. Середня зарплатня — 600 гривень. А висококваліфікований звалювальник лісу може заробити удвічі більше. Саме тут лісівники області й інших регіонів вивчають досвід гармонійного поєднання зусиль з вирощування та раціонального використання лісу. У колективі, очолюваному Михайлом Сірим, працює 520 чоловік. Держлісгосп надійно «підпирає» і місцевий бюджет, і владу, адже кожен десятий його працівник — депутат ради того чи іншого рівня.
Бродівський держлісгосп — один із небагатьох в Україні, де заготовляють живицю, яку використовують у промисловості та фармації.
Незабаром у Тетереві, що на Київщині, відбудуться всеукраїнські змагання звалювальників лісу, а у вересні аси поїдуть до Італії, де відбудуться міжнародні змагання. Нині до них готується закарпатець, працівник Міжгірського держлісгоспу Михайло Маркович. На Львівщину його запросили для показових виступів, і Михайло показав справжній вищий пілотаж — зрізана ним сосна поцілила точнісінько в кілочок.
— Для мене звалювання дерев — це як спорт, — каже він.
Тож побажаймо українській команді удачі на італійських просіках.
Львівська область.