Протягом останніх п’яти років нафтогазовий комплекс України зазнав більш значних перетворень, ніж за все попереднє десятиріччя. Початком якісно нового рівня управління нафтогазовими підприємствами стало об’єднання державних активів у єдиний холдинг —Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України». Успішна діяльність будь-якого підприємства залежить від ефективного управління. Тому досягнення НАК «Нафтогаз України» експерти пов’язують з приходом два роки тому на посаду голови правління компанії Юрія Бойка.
Сьогодні компанія є визнаним загальнодержавним лідером за обсягами валового обігу, капіталовкладеннями і розміром статутного капіталу. «Нафтогаз України» створює більш як 13 відсотків валового внутрішнього продукту України, а податкові платежі компанії становлять п’яту частину доходів державного бюджету. Крім того, «Нафтогаз України» — найбільший роботодавець країни. Нафтогазовидобувні підприємства компанії забезпечують понад 96 відсотків загальнонаціонального видобування вуглеводнів, до того ж останніми роками вдалося не лише стабілізувати, а й збільшити їх видобування.
Нові горизонти газовидобутку
Компанія розпочала відновлення ресурсної бази нафтогазовидобування, фактично самотужки фінансуючи ці роботи. У 1998—2004 роках було відкрито 20 нових родовищ 24 нових продуктивних горизонтів. Ці результати й стали підгрунтям стабілізації і зростання видобутку палива в країні. Лише за останні два роки введено в експлуатацію Орховицьке, Східно-Решетняківське, Східно-Казантипське, Верхньомасловецьке, Личківське, Кобзівське, Західно-Старовирівське, Макунівське, Рубанівське родовища. Тут обладнано і експлуатується 148 газових та 116 нафтових свердловин, які забезпечили видобування більш як мільярда кубометрів газу і 438 тисяч тонн нафти з конденсатом. Особливе місце серед нових родовищ належить Східному Казантипу, введення якого в експлуатацію дало старт розробці цілої групи родовищ південного Азова: Північно-Булганакського, Північно-Казантипського і Північно-Керченського. Проект розробки запасів Південного Азова показовий і стосовно підвищення загальної ефективності компанії. Його виконують два структурні підрозділи НАК — «Чорноморнафтогаз», що має значний досвід освоєння морських родовищ, і «Укргазвидобування», котрий, окрім досвіду видобування і підготовки природного газу, володіє ще й необхідними для цього фінансовими ресурсами. Саме об’єднання зусиль цих двох підприємств забезпечило швидку реалізацію проекту.
Триває впровадження нових технологій зі збільшення ефективності експлуатації родовищ. Завдяки їм тільки у 2003 році додатково видобуто 623,8 мільйона кубометрів газу і 788,9 тисячі тонн нафти з газовим конденсатом.
Водночас для збільшення видобутку вуглеводнів потрібні принципово нові рішення. Сьогодні є два головні шляхи розвитку. Перший із них — вихід на нові глибини буріння і видобутку в Україні. ДК «Укргазвидобування» проводить глибоке розвідувальне буріння на двох перспективних структурах — Західно-Шебелинській і Кобзівській з глибинами залягання до 6 тисяч метрів. Прогнозні дані показують, що кожна із них може містити щонайменше 50 мільярдів кубометрів газу. Другий шлях — прискорена розвідка і розробка запасів шельфу Чорного і Азовського морів України. До розробки глибоководної частини шельфу планується залучити іноземні компанії, які мають відповідний досвід.
Україна володіє унікальною газотранспортною системою, яка постійно оновлюється і розвивається. Багаторічний досвід роботи системи підтверджує її високу надійність і ефективність, що має важливе значення для енергетичної безпеки не тільки України, а й усієї Європи. Майбутнє нафтогазового комплексу визначене національною програмою «Нафта і газ України до 2010 року», державними програмами «Освоєння ресурсів вуглеводневої сировини українського сектору Чорного і Азовського морів», «Програмою створення та організації виготовлення бурового, нафтогазопромислового, нафтопереробного устаткування і техніки для будівництва нафтогазопроводів на період до 2010 року». Зокрема, в газотранспортній системі реалізують урядову програму з поліпшення якості обліку природного газу і завершують заміну застарілих вимірювальних систем на сучасні високоточні прилади.
Міжнародні проекти компанії
Для збереження позицій НАК «Нафтогаз України» як одного з найбільших газових концернів Європи триває активний пошук зарубіжних інвестиційних проектів у Центральноазійському, Близькосхідному та Північноафриканському регіонах. Сьогодні найбільшого прогресу досягнуто в лівійському проекті. У Тріполі відкрито представництво «Нафтогазу України», що є обов’язковою умовою для початку роботи в цій країні. Проводять переговори про укладення сервісних контрактів з підрозділами лівійської Національної нафтової корпорації.
У Туркменії НАК вивчає проекти видобутку нафти і газу в прибережній зоні Каспію і на правому березі річки Амудар’я. Крім того, компанія отримала пропозицію від держконцерну «Туркменнафта» на проведення сервісних робіт з буріння двох свердловин на нафтовому родовищі Копердже.
Потужності української газотранспортної системи дають можливість без будівництва нових газопроводів задовольнити попит, що зростає, на природний газ країн Європейського союзу на найближчі роки. Транзит російського природного газу магістральними газопроводами останніми роками коливається між обсягами 120 і 140 мільярдів кубометрів, зокрема до країн Західної Європи — від 105 мільярдів кубометрів до 118 мільярдів. Довгостроковий, до 2013 року, контракт з ВАТ «Газпром» на транзит передбачає щорічне транспортування не менше 110 мільярдів кубометрів газу 
У травні 2001 року між Туркменією і Україною укладено договір про постачання туркменського природного газу в обсязі 250 мільярдів кубометрів протягом 2002—2006 років. Оскільки це є важливим чинником енергозабезпечення України, імпорт туркменського газу має здійснюватися на довгостроковій основі і після 2006 року, коли закінчиться термін дії нинішнього договору. Тому Україні треба взяти участь у спільному з Туркменією, Росією і Казахстаном проекті будівництва нового газопроводу для транспортування туркменського газу через Казахстан.
Для нарощування обсягів транспортування газу із Середньої Азії до України і Європи запропоновано будівництво газопроводів Александров Гай (Казахстан)—Новопсков (Україна) і Новопсков—Ужгород. Реалізація цього проекту має для України стратегічне значення — дасть можливість збільшити обсяги транзиту газу і зміцнити репутацію України як однієї з найбільших у світі країн-транзитерів.
Завдання «Нафтогазу України»
Восени 2003 року компанія започаткувала створення фірмової мережі АЗС «Нафтогаз України». Сьогодні вже введено в експлуатацію 124 АЗС. Збільшення виробництва нафтопродуктів і перехід до реалізації пального через АЗС дало можливість компанії в повному обсязі вийти на ринок нафтопродуктів України, завершивши таким чином створення вертикально інтегрованої структури. А дообладнання АЗС модулями з реалізації скрапленого газу підвищує ефективність роботи і самих станцій, і газового виробництва в цілому.
Завдання, які ставить перед собою компанія на найближчі два роки, є комплексними. Це передусім продовження реалізації програм зі зростання газовидобутку і щонайповнішого використання транзитних потужностей України. Триватиме й структурна реформа газового ринку, розпочата торік. «Нафтогаз України» докладе всіх зусиль, щоб 2004 рік приніс Україні першу нафту, видобуту за кордоном.
Минулорічне зміцнення фінансового становища компанії дасть змогу виконати нове масштабне завдання — розчищення фінансового балансу та ліквідацію кредиторської і дебіторської заборгованості.
«Нафтогаз України» впевнено веде за собою економіку країни, є орієнтиром у розвитку інших галузей промисловості України.
Іван ДІЯК,головний радник голови правління НАК «Нафтогаз України», генеральний секретар Національної газової спілки України.