Проблема наркобізнесу в нас визрівала не рік і не два. Інші держави з нею зіткнулися значно раніше. І сьогодні світова спільнота має більший досвід протидії цьому злу — виділяються кошти, діють спеціальні програми. Тепер уже й Україна стала об’єктом відвертої експансії міжнародного наркобізнесу.
Проаналізувати ситуацію, розповісти про заходи, спрямовані на протидію наркотизації суспільства я попросила Міністра внутрішніх справ України Миколу Білоконя.
— Сьогодні на обліку в Україні вже перебуває 120 тисяч споживачів наркотиків. А спеціальні дослідження свідчать, що реальна кількість споживачів наркотиків перевищила півмільйона осіб. Тільки серед неповнолітніх цей показник зріс у 1,3 разу.
За останні п’ять років через шкідливу пристрасть померло близько 7 тисяч осіб.
— Миколо Васильовичу, хто потрапляє до цих списків: молодь, безробітні?
— Особливо небезпечною є тенденція збільшення кількості споживачів наркотиків серед підлітків та молоді. Із загальної кількості осіб, які перебувають на обліку, понад 70 відсотків — молоді люди віком до 29 років. А за соціальним станом, серед наркоманів переважають безробітні — 78 відсотків. Як свідчить статистика, водночас зі збільшенням числа осіб, які зловживають наркотиками, приблизно у такій само прогресії зростає і кількість ВІЛ-інфікованих. Сьогодні на обліку в органах внутрішніх справ перебуває близько 13 тисяч ВІЛ-інфікованих, які допускають немедичне вживання наркотиків. Найбільш уражені регіони — Донецька область, Автономна Республіка Крим та Луганщина.
— За статистичними даними, наркомани та особи, що перебувають у стані наркотичного збудження, щорічно скоюють понад 14 тисяч злочинів, серед яких десятки вбивств, сотні розбійних нападів, пограбувань, тисячі крадіжок.
— Це природно. Адже серед наркоманів переважають малозабезпечені, здебільшого непрацюючі особи. На чергову порцію їм потрібні гроші. Де їх взяти? От і йдуть на злочини.
До речі, нині відбувається перебудова структури нелегального обігу наркотиків, зрощення міжнародних злочинних угруповань з аналогічними кримінальними структурами в Україні. З’являються підпільні лабораторії з виготовлення нових видів наркотиків. Такі реалії сьогодення наркозлочинності в Україні. Тому, відповідно до вимог Президента України, правоохоронні органи розробили комплекс заходів, спрямованих на випередження та протидію розповсюдження наркотиків у державі, а зусилля передусім спрямовуються на ліквідацію організованих груп наркозлочинців.
Активна протидія наркотизації суспільства стала одним зі стратегічних напрямів діяльності органів внутрішніх справ і розглядається як істотний чинник стабілізації загальної криміногенної ситуації в державі.
— Трансконтинентальна наркозлочинність не обминула нашої держави. Нашою територією пролягає низка шляхів транспортування і важких наркотиків, і психотропних речовин.
— Україна міжнародним наркобізнесом нині розглядається як новий ринок збуту та зручна територія для транзиту, в країну масово надходять наркотики іноземного походження — героїн, кокаїн, амфетаміни та інші. Інформація від країн—членів Інтерполу вказує на велику кількість вантажів, переправлених морем зі Стамбула до Одеси або Севастополя, які потім сухопутними маршрутами через Україну потрапляють на західноєвропейські ринки. Численні наркотрафіки пролягають і з країн Центральної та Східної Азії транзитом через Російську Федерацію. Йде до нас «чорне зілля» з Польщі, Румунії та Молдови. Працівниками органів внутрішніх справ ліквідовано 52 міжнародні канали контрабандного переміщення наркозасобів, маршрути постачання яких постійно змінюються.
— Тепер уже й важкі наркотики дедалі більше вкорінюються у нашій країні. Чи можливо зупинити цей потік зусиллями однієї тільки міліції?
— Ви знаєте, тут перед ведуть законспіровані злочинні групи з міжнародними зв’язками. Їхнє коріння у країнах Центральної та Середньої Азії, африканського континенту. Тільки у 2003 році до скоєння наркозлочинів були причетні майже 200 іноземців. Тому однією з форм протидії контрабандному надходженню наркозасобів в Україну є проведення спеціальних операцій з перекриття контрабандного надходження та транзиту наркозасобів. Щорічно на кордонах із Білоруссю, Молдовою і Росією МВС, Держмитслужба, Державна прикордонна служба України проводять спільні міждержавні операції «Канал».
У результаті цьогоріч на українсько-російському кордоні викрито 340 злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків, у тому числі 72 факти збуту, ліквідовано 42 злочинні наркоугруповання, із незаконного обігу вилучено понад 50 кг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, холодну та вогнепальну зброю.
— На жаль, наркотики проникли вже й до місць масового проведення дозвілля, студентських гуртожитків, нічних клубів, барів, казино, де серед постійних відвідувачів найчастіше буває молодь.
— Справді, інколи там наркотики і амфетаміни можна придбати без особливих проблем. Є випадки, коли дурманом торгували працівники цих закладів. Тому нами до обласних і районних державних адміністрацій направлено більш як 200 подань про припинення діяльності розважальних закладів, де виявлено факти неодноразового вживання або розповсюдження наркотиків. Непокоїть проблема проникнення наркотиків до навчально-виховних закладів, на території яких тільки під час нещодавно проведеної спеціальної операції «Генофонд» було вилучено близько 35 кг таких засобів, а у стані наркотичного збудження затримано 177 учнів та студентів.
— Улітку нинішнього року було прийнято урядову Програму боротьби з наркоманією. Яких реальних кроків можна очікувати найближчим часом з боку влади і громадськості?
— Президент та уряд України розглядають контроль за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів як один із пріоритетних напрямів національної політики. Для координації цієї роботи в державі створено Національну координаційну раду боротьби з наркоманією при Кабінеті Міністрів України, до складу якої включено представників усіх органів центральної державної влади, залучених до протидії розповсюдженню наркоманії в Україні.
Водночас МВС спільно з іншими зацікавленими центральними органами виконавчої влади розробило Програму реалізації державної політики у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2003—2010 роки. Мета програми — вирішення проблеми на державному рівні. А це розробка і впровадження методів антинаркотичного виховання та освіти населення, лікування і реабілітації хворих на наркоманію, організації підготовки кадрів у медичній і правоохоронній сферах, розробка вдосконалених методів виявлення наркотиків, технологій культивування нарковмісних рослин і знищення їх нелегальних посівів, удосконалення правоохоронної діяльності та взаємодії з правоохоронними органами і спецслужбами інших країн.
У більшості областей країни та Криму теж розроблено проекти відповідних програм, деякі вже затверджено або подано на затвердження обласних рад та державних адміністрацій. На жаль, головна перепона для реалізації місцевих програм — проблеми з фінансуванням за рахунок місцевих бюджетів.
— Ви говорили про інтернаціоналізацію наркобізнесу, про участь зарубіжних громадян у злочинах на території нашої держави. Яка співпраця України з міжнародними організаціями у подоланні наркозла?
— Добрим підгрунтям є кілька міжнародних документів, які Україна ратифікувала. Ми беремо участь у міжнародних організаціях з питань боротьби з незаконним обігом наркотиків та злочинністю. Триває обмін інформацією, а це дозволяє впливати на прийняття рішень, виходячи з інтересів держави. До України привернуто увагу відповідних міжнародних організацій, тісні зв’язки встановлено з Міжнародною програмою ООН з контролю за наркотиками (ЮНДКП), яка є головним виконавчим органом з питань наркотиків у рамках ООН і координує діяльність у цій галузі на міжнародному та субрегіональному рівнях. Свідченням належної уваги до України є неодноразові візити до Києва місій з метою вивчення ситуації з наркотиками.
— Одним із пріоритетних напрямів міжнародного співробітництва є укладання дво- і багатосторонніх угод про правову допомогу між Україною та іншими державами.
— На сьогодні укладено понад 60 таких угод, у більшості яких передбачено співробітництво у боротьбі зі злочинністю та незаконним обігом наркотичних засобів. Підписано цільові угоди та протоколи у цій галузі з усіма країнами СНД, а також МВС Австрії, Польщі, Угорщини, ФРН, Румунії, Словаччини та іншими.
На їх виконання налагоджено конкретний обмін інформацією, делегаціями, проводяться робочі зустрічі керівників служб, наради та семінари. Нещодавно в Україні розпочато впровадження першого етапу проекту «Україна, Білорусь, Молдова проти наркотиків» (БУМАД), що фінансується за рахунок бюджетів ЄС та ООН.
— Незважаючи на вжиті заходи, проблема наркоманії та пов’язаної з нею злочинності залишається однією з найгостріших на сьогодні. Одними тільки репресивними заходами правоохоронних органів подолати наркозлочинність та наркоманію неможливо. Потрібне слово громадськості, виховання, широка роз’яснювальна робота.
— За мінімального фінансування галузі охорони здоров’я наркологічна служба не справляється з лікуванням наркозалежних і їх реабілітацією. Приватні клініки, користуючись цим, рекламують лікування наркозалежних, але обмежуються тільки зняттям «ломки» наркоманів. Чималих коштів потребує і саме лікування, яке середньостатистична родина в більшості випадків не може собі дозволити.
Як засвідчує практика роботи «телефону довіри» Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України, багато людей звертається до нас із запитаннями, які входять до компетенції соціальних служб, закладів охорони здоров’я та інших. Це засвідчує необізнаність населення через байдужість деяких державних організацій до проблем наркоманії. Тому потрібно насамперед винести на належний рівень профілактичну, роз’яснювальну роботу. Без цього неможливо побороти зло, адже наркобізнес шукає прогалину, щоб її заповнити своєю кримінально-злочинною суттю. Одних зусиль правоохоронних органів, членів родин наркозалежних — уже замало. Поряд із державною потрібна і велика громадська робота. Потрібна активна зацікавленість... Зі свого боку ми робитимемо все для стабілізації ситуації.
— Спасибі за розмову.