Незважаючи на відносне затишшя у Верховній Раді (цього тижня депутати працюють в округах), рішення Ради національної безпеки та оборони України про участь українських військових у миротворчій місії в Іраку в польському секторі спричинило в парламенті бурхливу реакцію.

Опозиція знову ударила на сполох і не забарилася використати цю новину як привід ще раз покритикувати владу і «засвітитися» у ЗМІ. Дві фракції — соціалісти та бютівці — вже заявили, що не голосуватимуть за відрядження українських миротворців до Іраку. Лідер СПУ Олександр Мороз в інтерв’ю журналістам сказав, що у такий спосіб Україну «втягують у чужу гру» і що рішення про направлення українського контингенту прийнято для отримання «індульгенції» керівництвом нашої держави. Один із лідерів фракції БЮТ Олександр Турчинов у розповсюдженій заяві назвав рішення РНБО «спекулятивним та безвідповідальним кроком влади» й таким, що суперечить чинним українським законам.

Як пояснив в інтерв’ю «ГУ» голова парламентського Комітету з питань національної безпеки та оборони Георгій Крючков, жодного порушення законодавства в рішенні РНБО немає. Порядок відрядження українських миротворців передбачений законом про участь України в міжнародних миротворчих операціях, згідно з яким офіційного запрошення країни, до якої вирушатимуть миротворчі підрозділи, не потрібно. Таке запрошення та договір з іноземною державою були потрібні, коли відряджали до Кувейту український батальйон РХБ-захисту. Але під час вирішення цього питання застосовувалися дії іншого закону — про порядок направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав.

«У даному разі йдеться про міжнародні багатонаціональні стабілізаційні сили, які виконують миротворчі операції», — сказав Г. Крючков і водночас підкреслив, що РНБО прийняла ще не остаточне, а «принципове політичне рішення». Потрібно з’ясувати дуже багато питань — де дислокуватимуться українські миротворці, що конкретно робитимуть, чим будуть озброєні, як буде забезпечено їхню особисту безпеку, як фінансуватимуться витрати тощо. РНБО рекомендувала Президентові доручити урядові у двотижневий термін вивчити всі правові й організаційно-фінансові питання. Після того може бути прийнято рішення глави держави, яке він має внести для остаточного схвалення Верховною Радою. На думку Г. Крючкова, рішення Президента України про участь українських миротворців у стабілізаційних силах у Іраку може бути розглянуто парламентом у другій половині червня.

Результати майбутнього голосування не складно спрогнозувати, з огляду на попередній досвід направлення українського РХБ-батальйону до Кувейту. І тоді категорично проти виступали три опозиційні фракції — комуністи, соціалісти і «бютівці». Однак голоси «нашоукраїнців» допомогли легко подолати навіть неоднорідність поглядів серед «більшовиків». Вочевидь, і тепер євроінтеграційні настрої у парламенті візьмуть гору. Заступник Голови Верховної Ради України Олександр Зінченко вважає, що парламент схвалить рішення про відрядження українських миротворців до Іраку і що таке рішення буде навіть значно легше прийняти, ніж про направлення РХБ-батальйону. За словами О. Зінченка, на позитивне рішення парламенту може вплинуте те, що українців направлятимуть для участі в миротворчій місії, відновленні країни, в якому можуть брати участь українські компанії. «Ми можемо отримати шанс значно посилити нашу присутність у цьому регіоні», — зазначив він.

Тобто йдеться про серйозне політичне рішення, яке обіцяє нашій молодій державі значні політичні дивіденди, виграш, який може сповна покрити всі затрати.