За традицією у програмі робочої поїздки глави парламенту на Житомирщину були відвідини лише тих підприємств і об’єктів, які досить упевнено стоять на ногах, де виплачують зарплату, нехай і маленьку, але вчасно. Скажімо, ТОВ «Агрофірма «Коростишівльон» —єдиний завод такого профілю в СНД, який працює на повну потужність протягом усього року.
Але, зустрічаючись наприкінці поїздки зі студентами Житомирського державного педагогічного університету ім. І. Франка, Голова Верховної Ради України Володимир Литвин звернув увагу на таке. Він зацитував слова видатної української поетеси Ліни Костенко: «Ми самотужки сформували образ України, як образ жертви». І додав від себе: так захопилися власним самоїдством, що не помітили, як далеко відстали від світу. І часто видаємо за величезне досягнення те, що вже давно повинно було стати буденною нормою. Тож глава парламенту закликав усіх не самопринижуватися, а розвивати всі позитивні паростки.
Не з порожніми руками
До Житомирщини інтерес у Володимира Литвина особливий. Адже сам він родом із Новоград-Волинського району. І приїхав глава парламенту до своїх земляків не з порожніми руками. Житомирській школі-інтернату №4 він подарував мікроавтобус, взуття, іграшки і цукерки, обласній клінічній лікарні ім. О. Гербачевського, де взяв участь у відкритті приймального діагностичного відділення та ознайомився з ходом будівництва приміщення поліклінічного корпусу, — реанімобіль та лікувально-діагностичний комплекс, педуніверситету — десять комп’ютерів. До цих благодійних справ також долучилися народні депутати України, обрані до Верховної Ради від Житомирської області. В. Литвин узяв участь в урочистому врученні ордерів на квартири військовослужбовцям, працівникам правоохоронних органів та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у новозбудованому житловому 110-квартирному будинку в Житомирі та у відкритті 10-ї міжнародної спартакіади працівників органів внутрішніх справ пам’яті героїв Чорнобиля.
Гірке молоко
Главі парламенту не лише дякували за привезені подарунки, а й розповідали про наболілі тутешні проблеми. Скажімо, під час відвідин сільгосппідприємства «Коростишівське» селяни порушили питання про ціни на молоко, які нині фактично ставлять на коліна всю тваринницьку галузь АПК. У селян молоко закуповують по 35—40 копійок, тоді як із молокозаводу воно виходить за ціною 1,60 за літр і вище. Володимир Литвин відзначив: це не нормально, коли виробник зазнає збитків, а переробник отримує величезні прибутки. Селяни пропонують встановити ціну на молоко не нижче за його собівартість. В. Литвин запропонував такий варіант: щоб закупна ціна на молоко становила певний відсоток від його вихідної ціни (скажімо, 60 відсотків). Ця проблема потребує докладного вивчення і, можливо, законодавчого розв`язання. Голова ВР запропонував провести «круглий стіл» за участю парламентського аграрного комітету, фахівців МінАПК та аграріїв-практиків та підготувати відповідні законодавчі пропозиції.
Під час поїздки нерідко лунали від місцевих керівників прохання виділити у цьогорічному держбюджеті додаткові кошти на підтримку певних галузей, того ж сільського господарства. Наступного тижня парламент розглядатиме законопроекти про внесення змін до закону про Держбюджет-2003. Однак В. Литвин виступає проти механічного перерозподілу державних коштів. «Якщо підемо шляхом перерозподілу, це призведе до конфлікту між відомствами», — сказав він на прес-конференції в Житомирі. На погляд глави парламенту, сьогодні є можливість збільшити доходну частину бюджету, адже цього року бюджет справно виконується.
Журналісти поцікавилися у В. Литвина, чи не пов’язані його останні візити у сільськогосподарські області України з пропозиціями Аграрної партії очолити цю партію. Але глава парламенту знову запевнив, що не збирається очолювати АПУ: «Партійний Голова Верховної Ради — це завжди привід до звинувачень в упередженості». І ще раз підтвердив, що не збирається балотуватися на президентських виборах.
Не лякайтеся референдуму
Під час зустрічей Володимир Литвин активно коментував політичну реформу. Зокрема, розставив крапки у розмовах довкола можливого проведення всеукраїнського референдуму з внесення змін до Конституції України. В. Литвин зазначив, що, ведучи мову про проведення референдуму, Президент України Л. Кучма мав на увазі конституційну норму, за якою на референдум повинні виноситися, після схвалення 300 голосами у парламенті, зміни до розділів І (загальні засади), ІІІ (вибори) та ХІІІ (внесення змін до Конституції України). Тобто на всеукраїнський референдум може бути винесено не весь законопроект про внесення змін до Конституції, який передбачає політичну реформу в державі, а лише ті його статті, які стосуються внесення змін до цих трьох розділів Основного Закону.
Під час зустрічі зі студентами і викладачами Житомирського державного педагогічного університету ім. І. Франка Володимир Литвин висловив думку, що навряд чи пройде через парламент пропозиція Президента про проведення парламентських, президентських і місцевих виборів упродовж одного року, а також стосовно двопалатного парламенту. Водночас В. Литвин вважає, що повноваження депутатів необхідно продовжити до п’яти років.
Водночас Голова Верховної Ради зізнався, що його вразив формальний підхід до обговорення політичної реформи. Йому показали, як навіть діти обговорюють політичну реформу. А людей, як засвідчили зустрічі, цікавить інше — насамперед економічні реформи, зростання зарплат і пенсій, можливість здобути освіту.
Київ—Житомир.