За останні 12 років близько 5—7 мільйонів українців регулярно виїжджає за кордон у пошуках роботи. З них понад два мільйони — жінки віком до 30 років. Велика частина заробітчан, чоловіків, жінок, дітей, стає жертвами економічного рабства, запровадженого транснаціональними злочинними угрупованнями з торгівлі людьми. Ці дані було наведено на парламентських слуханнях «Вдосконалення українського законодавства щодо протидії торгівлі людьми», які відбулися у Комітеті Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією. І класифікувалися їх учасниками як «загрозливий чинник національній безпеці України».

Голова комітету Володимир Стретович назвав Україну лідером за експортом людського ресурсу. Тільки за останні кілька років понад 100 тисяч українських жінок виїхало за кордон у пошуках роботи і потрапили до рук постачальників «живого товару». У 1998 році лише у Стамбулі та його провінції примусово займалися проституцією 2,5 тисячі жінок, вивезених з України. За оцінками міжнародних організацій, понад 25 відсотків повій в Ізраїлі, Голландії, Туреччині є громадянками України.

За даними Головного управління з боротьби з організованою злочинністю МВС України, в період з 1996 по 1998 рік 50 жінок Луганська було продано у Грецію в сексуальне рабство. Аналогічні випадки діяльності злочинних груп із торгівлі людьми виявлено також у Херсонській, Одеській, Миколаївській, Черкаській областях.

Через загострення економічної ситуації та поглиблення бідності в Україні нині зростає відтік працездатних людей у пошуках поповнення свого бюджету за кордон. Паралельно з цим глобалізуються масштаби міжнародного ринку торгівлі людьми.

Масовий виїзд людей, у тому числі на «чорну» роботу, завдає великої шкоди українському суспільству, а також міжнародному авторитетові нашої держави, котра прагне посісти гідне місце у європейській спільноті. Про це йшлося у виступах Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України Ніни Карпачової, голови підкомітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення боротьби з тероризмом та міжнародною організованою злочинністю Георгія Буйка, судді Верховного Суду України Євгена Стрекалова, представників МВС, недержавних організацій. Важливим кроком у боротьбі проти злочинних угруповань стало ухвалення нового Кримінального кодексу України, в якому збережено статтю про кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. За цією статтею протягом останніх трьох років порушено 125 карних справ.

Наступним важливим кроком стане вдосконалення українського законодавства щодо протидії торгівлі людьми — зокрема, ратифікація українським парламентом Палермської Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності.