Ранкове і денне засідання 19 березня
Одній специфічній темі було присвячено більшість виголошених заяв парламентаріїв. Представники опозиційних фракцій гостро критикували ініціативу Президента України про направлення батальйону хімзахисту в район збройного конфлікту. Їх лейтмотив — відправлення батальйону суперечить і законам України, і національним інтересам держави.
Перед тим, як натиснути на кнопки під час голосування, парламентарії закликали колег замислитися, у що це може обійтися державі, а тим, хто підтримає президентську ініціативу, рекомендували самому поїхати в гарячу точку, прихопивши з собою дорослих дітей. Окрім того, Іван Бокий звернув увагу, що, за його данними, вперше в історії українського парламентаризму з реєстрації знято законопроект групи депутатів, що передбачає направлення в зону конфлікту батальйону на чолі з «командиром» Л. Кучмою та «замполітом» Д. Табачником. Це тим паче незрозуміло, сказав депутат, що самі ці високопосадовці не заперечували привселюдно виконати таку місію.
Представники фракції комуністів закликали до ще радикальнішого заходу — вийти на антивоєнну демонстрацію у Києві, а в день голосування пікетувати Верховну Раду.
На «тотальний одобрям-с» на місцях ініціатив глави держави з приводу конституційної реформи звернув увагу депутат Олександр Баранівський. Мовляв, усе це робиться під тиском влади, насамперед за рахунок студенських колективів. А голова парламентського Комітету з питань свободи слова Микола Томенко на підтримку цього зауважив, що так схвалюють на місцях документ, якого ще ніхто не читав і альтернативних думок майже не чути.
У цьому розрізі досить актуальним виявився законопроект про концепцію національної інформаційної політики України, представлений головою Держкомінформу Іваном Чижем. Вочевидь, депутатів підкупили закладені в концепції практичні рекомендації усім суб’єктам інформпростору, наголос на створенні засад саме української інформаційної політики, вільного доступу до ЗМІ всіх політичних сил, в тому числі й опозиційних, недопущення цензури тощо.
Щоправда, голова профільного комітету Микола Томенко такого оптимізму не поділяє. Він сказав, що змушений був погоджуватися на концепцію, щоб перевести дискусію у практичну площину. А на його переконання, як і багатьох колег, котрі взяли участь у обговоренні, зараз не так актуальна сама концепція, як виконання чинних законів, що регулюють наш інформпростір. А нині кілька кланів (сімей), як наголошували парламентарії, протиправно монополізували засоби масової інформації, насамперед телеканали — і фінансово, і з допомогою владних «темників». Звертали увагу і на елементарне — цілі райони України не мають можливості приймати радіо- і телесигнали, а тому виборці просять не концепцій, а звичайних радіоприймачів.
Ще одній — антимонопольній — темі було присвячено розгляд законопроекту про засади державної регуляторної політики у сфері підприємницької діяльності та низки інших документів.