Як відомо, Президент України Леонід Кучма запропонував Конституційну реформу. Водночас він наголосив на необхідності широкого всенародного обговорення запропонованих конституційних змін. «Голос України» досліджує ставлення наших співвітчизників до зміни моделі управління державою не вперше.
Ми запропонували нашим читачам відповісти на запитання:
Чи підтримуєте ви зміну моделі управління державою з президентської на парламентсько-президентську республіку?
- так;
- ні;
- не визначився;
- свій варіант.
Цього разу на запитання наших власних кореспондентів відповідали читачі «Голосу України» в Луганській, Херсонській та Хмельницькій областях.
За перехід до нової моделі управління державою висловилося 18,33 відсотка опитаних. Проти зміни — 14,67 відсотка наших читачів. 17 відсотків можуть запропонувати свою модель конституційних змін щодо перерозподілу владних повноважень. Проте половина опитаних ще й досі не визначилася щодо запропонованої Конституційної реформи.
Найбільше таких проживає в Херсонській області — понад дві третини опитаних. Як повідомляє наш власний кореспондент Алла Брусилова, часто-густо респонденти відповідали, що «не бачать різниці», «не розбираються в цьому», «мені байдуже» або «на даному етапі ніяка зміна моделі управління державою не змінить суті». Це може свідчити про відсутність цілеспрямованої пропагандистської роботи в таврійському краї, з одного боку. А з другого — про низький рівень життя.
Подібна картина спостерігається і в Луганській області, де ще не визначилася половина опитаних читачів «Голосу України». До речі, луганчани переконані, повідомляє наш власний кореспондент Алла Антипова, що передусім треба визволитись від «колоніальної залежності», а тому про перехід до парламентсько-президентської республіки говорити ще ранувато.
Найбільше прихильників у нової моделі управління державним життям проживає на Хмельниччині — понад третину опитаних. Проте в основному запропоновану конституційну реформу підтримують працівники бюджетної сфери, молодь, державні службовці. Водночас не можуть точно сформулювати відповідь, як повідомляє наш власний кореспондент Світлана Козак, здебільшого люди похилого віку та молодь.
Зауважимо: цього разу значно менше опитаних респондентів пропонували свою модель управління державою. Одначе навіть ті, хто пропонував свій варіант, наголошують на необхідності персональної відповідальності за стан справ у державі. Складається навіть враження, що віра в «доброго царя» — невмируща. І навіть у тому випадку, коли треба поступитися своїми конституційними правами. Недаремно ж дехто з наших читачів пропонує запозичити досвід наших сусідів білорусів. На щастя, таких серед наших респондентів не вельми багато.