Вечірнє засідання 4 березня
Головним питанням, яке обговорювали на вечірньому засіданні Верховної Ради, була інформація Генерального прокурора України, голови СБУ, міністра внутрішніх справ і голови Держкомітету зв’язку та інформатизації України про розслідування за фактом поширення фальшивого «відкритого листа» від імені лідера фракції «Наша Україна» Віктора Ющенка до виборців.
Генпрокурор України Святослав Піскун повідомив: сьогодні вже встановлено, що 900 тисяч таких листів було справді розповсюджено в дев’яти західних регіонах на підставі договору між «Укрпоштою» та «Українською телевізійною агенцією». Проте, як з’ясувалося, за вказаною у реквізитах товариства адресою телевізійної агенції немає, а її діяльність зупинено ще в 1997 році. До того ж особи, від імені якої укладався договір з «Укрпоштою» та здійснено оплату за надання послуг, узагалі не існує. Створено слідчо-оперативну групу, проводяться слідчі дії та оперативно-розшукові заходи зі встановлення осіб, причетних до виготовлення та розповсюдження фальшивки. Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за ст. 353 «Самовільне присвоєння владних повноважень» та ст. 170 «Перешкодження законній діяльності політичних партій» Кримінального кодексу України.
Оперативно-розшукові заходи на виконання доручення Генерального прокурора України проводить сьогодні і СБУ. Про це доповів народним депутатам заступник голови СБУ Володимир Пристайко. Водночас він не зміг відповісти на запитання депутата О. Білоруса, який заявив, що, за його даними, фальшивку друкували недалеко від Ужгорода, в одній із сусідніх країн, за 32 кілометри від митниці. Як цей вантаж міг пройти митний кордон непоміченим? Володимир Пристайко змушений був зізнатися, що такої інформації на даний час у нього немає.
За словами міністра внутрішніх справ Юрія Смирнова, нині відпрацьовується понад 1600 друкарень, які мають виробничі потужності з випуску такої кількості друкованої продукції, опитано майже 4000 осіб. Встановлено, що оплату послуг на суму майже 43 тис. грн. здійснювали через Шевченківське відділення Київського міського управління Ощадбанку. Відома навіть марка вантажного автомобіля, яким було доставлено листи на «Укрпошту». А ось саме авто, як і осіб, причетних до виготовлення та розповсюдження фальшивок, досі не знайдено. На думку Смирнова, цей прецедент потребує правового врегулювання та внесення додаткових змін до законодавства.
Голова Державного комітету зв’язку та інформатизації України Микола Гончар зауважив, що «Укрпошта» у даному разі діяла в межах законодавства, а щоб надалі таких непорозумінь не поставало, запропонував народним депутатам на законодавчому рівні врегулювати питання взаємовідносин та відповідальності сторін під час розповсюдження такої інформаційної продукції поштовою мережею.
Здивування з приводу невиправданого зволікання розслідування висловив Віктор Ющенко. Він заявив, що має у цій справі достатньо матеріалів і готовий їх передати правоохоронцям, та, на жаль, не вірить у те, що ними належно розпорядяться.
Комітет ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності має доопрацювати це питання, і незабаром парламент повернеться до його розгляду.
Під час вечірнього засідання парламентарії продовжили обговорення низки законопроектів, зокрема про оцінку землі та про державне регулювання діяльності з випуску та проведення лотерей і грошових розіграшів. За скороченою процедурою розглянуто законопроекти про затвердження національної програми підтримки молоді на 2003—2008 рр., про внесення змін до деяких законів України з пенсійного забезпечення, а також до Кодексу України про адміністративні правопорушення (про відповідальність за випуск у продаж нестандартної продукції) та до Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів з приводу декриміналізації правопорушень у сфері економічної конкуренції.