Заступник Голови Верховної Ради України Олександр Зінченко вважає, що після Празького саміту НАТО, який відбувся 21—22 листопада 2002 року, є всі підстави говорити про «початок нового етапу у взаємовідносинах України й НАТО».
«Ухвалення у листопаді минулого року Плану дій Україна—НАТО та Цільового плану на 2003 рік в Україні сприйнято як свідчення реальної підтримки альянсом проголошеного нею курсу до євроатлантичної інтеграції, кінцевою метою якого є набуття повноправного членства в цій організації», — зазначив О. Зінченко, виступаючи у понеділок на засіданні Спільної моніторингової групи Верховної Ради України та Парламентської асамблеї НАТО у Брюсселі (Королівство Бельгія). З боку Парламентської асамблеї НАТО засідання відкрив голова її політичного комітету Р. Віггерс.
Кажучи про важливість роботи Спільної моніторингової групи Україна—НАТО, заступник Голови Верховної Ради підкреслив, що поглиблення діалогу парламентаріїв свідчить про зміну діалогу альянсу з країнами, які не є членами організації. За його словами, це набуває «особливого значення за умов значного збільшення ролі парламенту в політичному житті і здійснення політичної реформи».
О. Зінчеико наголосив, що Верховна Рада виробила і реалізує законодавчі процедури, потрібні для виконання Цільового плану, а також для розширення договірно-правової бази співробітництва України з НАТО.
«Поглиблюється міжпарламентська взаємодія з НАТО не лише по лінії Парламентської асамблеї. Вагому роль у парламентському вимірі нашого співробітництва відіграє Спільна моніторингова група, засідання якої регулярно проводяться з 2000 року. За цей час вона стала визнаним інструментом обговорення актуальних питань двосторонніх стосунків, шляхів використання досвіду держав—членів альянсу для успішного просування України курсом реформ, зокрема реформування її Збройних Сил», — сказав він.
Під час зустрічі з українського боку було висловлено пропозицію створити міжпарламентську групу Україна—НАТО. На думку заступника Голови Верховної Ради, це сприяло б «належному і вчасному виконанню Плану дій Україна—НАТО та відповідних річних цільових планів, забезпеченню спільного парламентського контролю (з боку Верховної Ради та Парламентської асамблеї НАТО)».
Наостанок О. Зінченко запросив учасників засідання відвідати Київ і запропонував домовитися про терміни такої зустрічі.
Як повідомлялось, офіційна делегація Верховної Ради України на чолі із заступником Голови Верховної Ради Олександром Зінченком у Брюсселі 2—4 березня брала участь у засіданні Спільної моніторингової групи Верховної Ради України та Парламентської асамблеї НАТО. До складу делегації увійшли голова Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк, голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Георгій Крючков, перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції Олег Зарубінський, перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Олег Грачев, член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Олександр Кузьмук.
На порядок денний нинішнього засідання Спільної моніторингової групи винесено низку важливих питань, які потребують невідкладного розв’язання. Ідеться передусім про перегляд пріоритетів реалізації Хартії, адаптацію їх до нових реалій сьогодення.
Крім того, в ході візиту відбудуться зустрічі з високими посадовими особами альянсу, зокрема із заступниками Генерального секретаря НАТО Г. Альтенбургом і Е. Баклі, головою Військового комітету Х. Куятом, керівником Політичного директорату Д. Спекхардом та з постійними представниками країн—членів НАТО. Під час зустрічей планується обговорити актуальні питання розвитку двосторонньої співпраці, серед яких значну увагу буде приділено виконанню Плану дій Україна—НАТО, ухваленого на засіданні комісії Україна—НАТО у Празі у листопаді минулого року.
Інформуправління Верховної Ради України.