На початку парламентського тижня Міністр палива та енергетики України Сергій Єрмілов зустрівся з парламентською фракцією «Демократичні ініціативи», з легкої руки якої він і став членом теперішньої урядової команди.
Відомство, очолюване Сергієм Єрміловим, останнім часом опинилося серед ньюсмейкерів, і тому депутати мали нагоду безпосередньо довідатися про ефективність роботи вітчизняного ПЕКу та про особливості національного реформування вугільної галузі.
Пан Єрмілов розпочав з того, що ж вдалося зробити міністерству за недовгий термін — фактично за сто днів роботи нового складу Кабміну, а також про поточний стан справ у ПЕКу.
Він підкреслив, що Мінпаливенерго продовжує курс на фінансове оздоровлення ПЕКу і посилює насамперед роботу з покращення платіжної дисципліни з розрахунків за енергоносії. «Курс на поліпшення фінансових розрахунків — єдиний шлях, який нам сьогодні допоможе налагодити сталу роботу ПЕКу», —зазначив міністр.
Сума коштів за електроенергію, яка надійшла на енергоринок за два місяці 2003 року, дорівнює сумі платежів за перший квартал минулого року. В січні на енергоринок надійшло 1 млрд. 472 млн. грн., в лютому — 1 млрд. 410 млн. грн. С. Єрмілов звернув увагу, що на 500 млн. грн. електроенергії спожили безплатно у січні-лютому побутові споживачі. «Поки не реформуємо житлово-комунальне господарство, не зможемо вирішити проблеми паливно-енергетичного комплексу», — наголосив Сергій Єрмілов.
У лютому вдалося досягти 100-відсоткових розрахунків за відвантажене вугілля, але були труднощі із розрахунками за газ. Сергій Єрмілов запевнив, що у березні розрахунки за газ буде доведено до 100 відсотків.
Він також повідомив, що за останні три місяці значно покращилася сплата податків, яка збільшилася приблизно на 20 відсотків порівняно з аналогічним періодом минулого року. З грудня по лютий 2003 року рівень сплати податків становив 92,4 відсотка від суми нарахувань при 83,5 відсотка за аналогічний період. Водночас він констатував, що 100-відсоткового рівня сплати податків ПЕК ще не досяг. Не сплачують податки НАК «Нафтогаз України» та вугільна галузь.
Інформуючи про особливості реформування вугільної галузі, Сергій Єрмілов підкреслив, що сьогодні цей сектор характеризується різким погіршенням роботи. Він звернув увагу народних депутатів, що зменшення видобутку вугілля у 2002 році на 1,5 млн. тонн сталося здебільшого через недофінансування з державного бюджету технічного переоснащення лав на 189 млн. грн.
З огляду на ситуацію, що склалася у вугільній галузі, Мінпаливенерго розробило антикризову програму, яка передбачає комплекс заходів, спрямованих на фінансове оздоровлення вугільних підприємств. «Розпочавши структурну перебудову галузі, Мінпаливенерго зіткнулося з таким опором, якого не було навіть під час виведення з «тіні» енергетики, — сказав Сергій Єрмілов. — Складається таке враження, що майже вся країна займається продажем вугілля».
За оцінками фахівців, сьогодні приблизно 25 відсотків вугілля перебуває в «тіні». В галузі господарює більш як 200 постачальників вугілля — це вугільні підприємства, за якими стоять сотні комерційних структур. Після проведеного з Державною митною службою докладного аналізу експорту вугілля встановлено, що майже все тверде паливо вивозять комерційні структури.
Тому постала потреба удосконалити і організаційну, і правову структури галузі, залишивши тільки 20—25 постачальників вугілля та зробивши їхню роботу прозорою. Як констатував С. Єрмілов, з правової точки зору, сьогодні вугільних холдингових компаній як таких нема. Лише деякі шахти зареєстрували випуски акцій, але їх не було зареєстровано та передано до холдингу і на їх основі не було створено статутний фонд.
Відповідаючи на запитання депутатів про ситуацію навколо ДХК «Павлоградвугілля», міністр назвав її найкращою вугільною компанією, яку планували спочатку збалансувати, щоб потім приватизувати за більші кошти, ніж від продажу компанії у її нинішньому стані. Водночас С. Єрмілов зауважив, що минулий рік «Павлоградвугілля» завершила зі збитками у розмірі 100 млн. грн. за 1 млрд. грн. товарообігу. «Нема сумніву, що цей збиток — не інакше як виведені комерційними структурами кошти», — підкреслив С. Єрмілов.
Неважливо, буде це державне підприємство, чи відкрите акціонерне товариство, головне, щоб це була унітарна структура з одним директором, а не з тридцятьма, як зараз. Через два місяці «Павлоградвугілля» можна було б збалансувати, а вже через шість місяців — відмовитися від держпідтримкки на собівартість». Міністр зазначив, що на вугільних підприємствах, які було перетворено на держпідприємства, «вже спостерігається позитивна динаміка».
За результатами обговорення з членами фракції «Демократичні ініціативи», очолюваної Степаном Гавришем, проблем вітчизняного ПЕКу та шляхів їх вирішення, народні депутати пообіцяли Сергію Єрмілову всебічну підтримку з боку фракції у проведенні законодавчих ініціатив міністерства та спільних з урядом. Голова фракції «ДІ», член профільного парламентського комітету Степан Гавриш, зокрема, зазначив: «Ми делегували С. Єрмілова на найвідповідальнішу посаду в Кабміні як фахівця, який достатньо компетентно володіє всіма проблемами комплексу. На нього покладено особливо відповідальну місію, адже питання ПЕКу — це питання стабільного розвитку України, і якщо там не буде проведено серйозних структурних реформ, говорити про будь-які успіхи в інших сегментах розвитку неможливо».
Власна інформація.