Заява фракції Соціалістичної партії України з приводу функціонування вільних економічних зон у нашій державі
Кризова ситуація в економіці, політичній і соціальній сфері в Україні особливо вияскравлює кримінальні зони, які фактично діють під патронатом найвищої влади. Хоч як парадоксально це звучить, саме такими стали спеціальні економічні зони. Сьогодні в Україні їх створено 11, а також 9 територій пріоритетного розвитку, найвідоміші серед яких «Закарпаття», «Славутич», «Сиваш», «Курортополіс Трускавець», «Донецьк», «Азов», «Яворів». Створені під інвестиційні проекти, які передбачали залучення, зокрема, іноземного капіталу для економічного розвитку територій, вони, проте, стали зонами, де діють найбільш криміналізовані угруповання, які під прикриттям закону вимивають з бюджету державні кошти. Окремі з них, по суті, стали лазівками для нелегального імпорту харчових продуктів, годівничками для правоохоронців і митників, осередками тінізації аграрного ринку, контрабанди товарів. Зони служать не інтересам народу, а інтересам олігархів. Не виправдали себе і розраховані на наш транзитний потенціал вільні економічні зони «Порт Крим» та «Інтерпорт Ковель».
Соціалісти, починаючи з 1998 року, не раз виступали у Верховній Раді проти непродуманого створення вільних економічних зон, викривали їх згубний вплив на формування державного і місцевих бюджетів. Як відомо, надмірні пільги на їхній території критикували міжнародні організації, Європейський союз. За пропозицією, зокрема і депутатів-соціалістів, скасовано пільговий режим оподаткування підакцизних товарів і продовольства, які продаються в рамках СЕЗ або ввозяться з їхніх територій. Саме соціалісти були співавторами закону про безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини, який поставив заслін безконтрольному завезенню неякісної сировини і модифікованих харчових продуктів, особливо дитячого харчування з біодобавками.
Тривалий час створення вільних економічних зон в Україні лобіювали пропрезидентські політичні сили у Верховній Раді, які використовували їх як механізм збагачення регіональних кланів. Тепер, коли серйозні деформації економіки і бюджету стали очевидними, до критиків спеціальних зон долучився і Президент Леонід Кучма, який підписував закони про створення СЕЗ. Як кажуть, краще пізно, аніж ніколи. Але хто відшкодує ті мільярди гривень, які втратила Україна, давши змогу кримінальним кланам жирувати і відмивати кошти через недосконале законодавство і створення спеціального режиму сприяння всіляким пройдисвітам, міжнародним злочинним угрупованням на території нашої держави!
Фракція Соціалістичної партії у Верховній Раді України, розуміючи всю відповідальність найвищого законодавчого органу держави, наполягає на тому, що діяльність усіх спеціальних економічних зон в Україні має бути припинено. Для з’ясування і вирішення всіх питань, пов’язаних з розслідуванням діяльності і ліквідацією цих зон, має бути створено міжвідомчу комісію. Люди повинні знати, що дало створення СЕЗ для розвитку економіки — будівництва підприємств, створення нових робочих місць тощо. Треба максимально зберегти режим сприяння тим інвесторам, котрі вклали інвестиції у виробництво, а не в проїдання або ж завезення нікому не потрібної залежаної продукції. Необхідно запровадити мораторій на діяльність вільних економічних зон на найближче десятиріччя.
Ми вважаємо, що згаданій міжвідомчій комісії разом з Генеральною прокуратурою необхідно провести моніторинг економічних втрат держави, місцевих бюджетів, соціальної інфраструктури та вітчизняного товаровиробника від діяльності СЕЗ та впливу їх на ціноутворення на внутрішньому ринку на ті товари, які виробляються в достатній кількості в Україні, проаналізувати «вплив СЕЗ на розвиток АПК, підприємств легкої промисловості, які нищаться неякісною сировиною, завезеною через «дірки» в зонах.
Усе це потрібно зробити для того, щоб убезпечити Україну від серйозних прорахунків і втрат у здійсненні державної економічної політики, не дати можливості кримінальним кланам і далі наживатися на народному добрі.
Іван БОКИЙ,заступник голови фракції.