Нова норма: Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законів України з питань запобігання використанню банків та інших фінансових установ з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом».
Це ознаЧаЄ, що низку законів України приведено у відповідність із Законом «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», а також передбачено нові заходи з недопущення використання банків та інших фінансових установ з метою легалізації таких доходів.
Віднині для запобігання легалізації «брудних» доходів банки зобов’язані розробляти, впроваджувати та постійно поновлювати правила внутрішнього фінансового моніторингу та програми його здійснення.
Щоб забезпечити ідентифікацію клієнта, банкам та іншим фінансовим установам (кредитним спілкам, ломбардам, довірчим товариствам, страховим компаніям тощо) заборонено:
— по-перше, відкривати та вести анонімні (номерні) рахунки (такі рахунки мають бути закриті банками протягом одного місяця з дня набрання чинності цього закону);
— по-друге, вступати в договірні відносини з анонімними особами та з клієнтами (юридичними чи фізичними особами) у разі, коли виникає сумнів стосовно того, що особа виступає не від власного імені.
Ці установи зобов’язано ідентифікувати відповідно до законодавства:
1) клієнтів, що відкривають у них рахунки та укладають договори про надання фінансових послуг;
2) клієнтів, які здійснюють операції, що підлягають фінансовому моніторингу;
3) клієнтів банків, які здійснюють операції з готівкою без відкриття рахунку на суму, що перевищує еквівалент 50 000 грн.;
4) осіб, уповноважених діяти від імені таких клієнтів. Законом встановлено, що відкриття рахунку та надання фінансових послуг можливе лише після ідентифікації клієнта.
У цьому зв’язку фінансові установи наділено досить широкими правами, а їх клієнтів — відповідними обов’язками. Так, банк або інша фінансова установа має право витребувати, а клієнт зобов’язаний надати, документи та передбачені законодавством відомості, необхідні для з’ясування його особи, а у певних випадках — для з’ясування суті діяльності та фінансового стану.
У разі ненадання клієнтом необхідних документів та передбачених законодавством відомостей або умисного подання неправдивих відомостей про себе фінансова установа відмовляє клієнту в його обслуговуванні (відкритті рахунку, наданні фінансових послуг).
Для ідентифікації клієнта—юридичної особи (фірми, організації тощо) фінансова установа має ідентифікувати фізичних осіб, які є власниками цієї юридичної особи, мають прямий або опосередкований вплив на неї та отримують економічну вигоду від її діяльності. У разі, якщо юридична особа є господарським товариством, фінансова установа має ідентифікувати фізичних осіб, які мають істотну участь у цій юридичній особі.
Для ідентифікації клієнта як фізичної особи, а також для вжиття заходів з метою підтвердження його особи, фінансова установа має право витребувати інформацію про нього в органів державної влади, банків, інших юридичних осіб, а також здійснювати передбачені законодавством заходи зі збору відповідної інформації про цю особу, зокрема і можливого виявлення фінансових операцій сумнівного характеру. Така ідентифікація не обов’язкова під час здійснення кожної операції, якщо клієнт був раніше ідентифікований відповідно до законодавства.
ЗвертаЄмо увагу, що новим законом змінено підстави здійснення обов’язкового фінансового моніторингу фінансових операцій з огляду на розмір оперованої суми. Так, якщо ухваленим 28 листопада 2002 року Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» передбачалося здійснення моніторингу фінансової операції в разі, якщо ця сума при безготівкових розрахунках дорівнює чи перевищує 300 тис. грн. (іноземна валюта — в еквіваленті 300 тис. грн.), а при розрахунках готівкою дорівнює чи перевищує 100 тис. грн. (в іноземній валюті еквівалентна 100 тис. грн.), то за новим законом моніторингу підлягає фінансова операція на суму, що дорівнює чи перевищує 80 тис. грн. (в іноземній валюті еквівалентна 80 тис. грн.).
Для довІдки: закон ухвалено парламентом 6 лютого 2003 р. Він набирає чинності водночас із набранням чинності Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом». З повним текстом цього закону можна ознайомитися в «Голосі України» за 11 лютого 2003 р.
Микола МЕЛЬНИК, доктор юридичних наук.
Анатолій БЕНЬ, оглядач «Голосу України».