Майже дві години відповідав на запитання Голова Верховної Ради України Володимир Литвин під час «гарячої» телефонної лінії в газеті «Молодь України». Найбільше телефонували з Хмельниччини, Львова, Чернігова, Полтави, Києва. Люди запитували про різне — проблеми села, житлово-комунальної сфери, низькі зарплати і пенсії, розвиток української мови й культури, міжконфесійні відносини тощо. І в кожному дзвінку — сподівання саме на нинішню Верховну Раду.
Кажучи, зокрема, про розвиток АПК, Володимир Литвин запропонував проголосити своєрідну «п’ятирічку» села і вже на нинішній сесії визначити пріоритетні закони у сфері АПК і присвятити їх розгляду один-два пленарні тижні.
Податковий кодекс, про який уже так довго всі говорять, Верховна Рада, на переконання її керівника, має прийняти до червня цього року. Тоді Бюджетну резолюцію на 2004 рік буде побудовано на новій податковій базі.
З гірким болем звернувся до глави парламенту полковник міліції з Хмельниччини із 27-літнім стажем: істотне скорочення фінансування правоохоронних органів у держбюджеті-2003 спричиняє в міліцейських лавах не тільки песимістичний настрій, а й паніку. Люди розбігаються, і вся система органів внутрішніх справ просто розвалюється, — казав міліціонер. «Бідна міліція дорого коштуватиме державі», — визнав Володимир Литвин. Він зазначив, що деякі народні депутати, вочевидь із політичних міркувань, внесли до парламенту законопроекти про зміни до держбюджету-2003, які ще більше урізають фінансування силових структур. Але парламент, переконаний його глава, зобов’язаний цю ситуацію виправити.
Після «гарячої» лінії журналісти поцікавилися у Голови Верховної Ради його оцінкою останніх політичних подій. Зокрема, закритого засідання парламенту, яке відбулося 19 лютого. На погляд В. Литвина, його можна було проводити і відкрито. За його словами, в депутатів розмова про якість роботи парламенту не вийшла. Під час закритого засідання більше йшлося про стосунки між народними депутатами і силовими структурами. З боку парламентаріїв пролунало багато претензій до правоохоронців: що вони не завжди оперативно реагують на депутатські запити чи неадекватно діють стосовно самих депутатів. Але виступи керівників правоохоронних відомств — Міністра внутрішніх справ, Генпрокурора, Голови СБУ, Державної служби охорони, на думку В. Литвина, засвідчили, що й самі силовики сприймають критику з боку ВР.
Щойно поданий урядом Віктора Януковича проект Програми діяльності Володимир Литвин оцінив досить позитивно. Йому, зокрема, імпонує те, що ця програма, на відміну від попередніх, не відмітає напрацьоване, розпочинаючи все з чистого аркуша, а «забезпечує наступність у роботі Кабінету Міністрів». «З політичної точки зору цю програму треба приймати, хоча вона і не задовольнятиме всіх, — сказав В. Литвин. — Потрібні стабільність і передбачуваність, треба долати відчуття тимчасовості й невизначеності, щоб уряд мав можливість працювати принаймні рік, а дії влади були системні, прозорі і зрозумілі людям».
Серед недоліків проекту нової урядової програми Голова ВР назвав «намагання сподобатися всім». «Програма все одно всіх не задовольнить, — вважає він. — Треба чітко визначити пріоритети діяльності уряду і головне — механізми реалізації завдань, за рахунок чого буде досягнуто прогнозованих показників». Ще один недоробок програми — її зорієнтованість на владну горизонталь, тобто лише на Кабмін, міністерства та відомства. А треба, вважає В. Литвин, визначити по вертикалі завдання для кожного регіону, області, обласної і районної держадміністрацій. Програма уряду, на думку глави парламенту, також має бути значно коротша, приземленіша.
Коментуючи обрання нового координатора парламентської більшості, Володимир Литвин наголосив, що головне завдання найвищого законодавчого органу — не «проводити в сесійному залі межу чи рити окопи», тобто не ділити її на більшість і меншість, а спільно працювати на благо країни. Тому робота нового координатора парламентської більшості, на його погляд, має бути спрямована на пошуки шляхів консолідації Верховної Ради.