Пожежникам, санепідемстанції та відповідальним за охорону праці
У попередніх трьох публікаціях рубрики ми спробували докладно викласти порядок реєстрації чи постановки на облік суб’єктів підприємницької діяльності в органах державної влади. І, здавалося, на цьому в реєстраційній та післяреєстраційній біганині можна ставити крапку. Але щойно почнете завозити в офіс новенькі меблі та устаткування, як до вас несподівано прибудуть пожежники, санітарно-епідеміологічна служба та ще й з охорони праці. Їх цікавитиме одне: «А у вас дозвіл працювати є?». І будуть цілком праві.
Так, згідно із ч. 6 ст. 10 Закону України «Про пожежну безпеку» новостворені підприємства починають свою діяльність після отримання на це дозволу в органах державного пожежного нагляду. На виконання цього положення постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2001 р. № 150 було затверджено Порядок видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень. Такий дозвіл, до речі, видається безплатно...
Для одержання дозволу власник (орендар) подає до відповідного органу державного пожежного нагляду заяву, матеріали оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об’єкта чи приміщення, а для одержання дозволу на оренду приміщень — також копію договору оренди.
Підставою для видачі дозволу є висновок, що оформляється за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об’єкта чи приміщення, що проводиться органом державного пожежного нагляду або іншою юридичною (фізичною) особою, яка одержала ліцензію на проведення такої оцінки (експертизи).
Орган державного пожежного нагляду протягом 5 робочих днів з дня подання заявником зазначених у пункті 3 цього Порядку документів приймає рішення про видачу дозволу або про відмову у його видачі у разі виявлення фактів порушення правил пожежної безпеки, що може призвести до виникнення пожежі або перешкод під час її гасіння та евакуації людей. Копія обгрунтованого рішення про відмову у видачі дозволу надсилається заявникові.
Виданий органом державного пожежного нагляду дозвіл є однією з підстав для видачі відповідного дозволу органом Держнаглядохоронпраці.
Вищевказаний обов’язок отримання дозволів органів державного пожежного нагляду на початок роботи передбачений лише для підприємств і на громадян-підприємців не поширюється, якщо, звісно, вони не орендують приміщення для заняття підприємницькою діяльністю.
Вимоги щодо погодження з державною санітарно-епідеміологічною службою «введення в експлуатацію нових і реконструйованих об’єктів виробничого, соціально-культурного та іншого призначення» містяться в Законі України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та Положенні про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, затвердженому постановою КМ України від 22.06.99 р. № 1109. Необхідність отримання такого дозволу обумовлена можливістю експлуатації нових (новозбудованих, перебудованих) приміщень або приміщень, попереднє цільове призначення яких змінюється (наприклад, використання квартири в житловому будинку під офіс).
Необхідність власникові, який створив нове підприємство, одержати від органів державного нагляду за охороною праці дозвіл на початок його роботи, обумовлена ч. 6 ст. 24 Закону України «Про охорону праці», відповідно до якої Кабінет Міністрів України постановою № 831 від 6.10.93 року затвердив Положення про видачу Державним комітетом з нагляду за охороною праці власникові підприємства, установи, організації або уповноваженому ним органу дозволу на початок роботи підприємства, установи, організації. Вимоги щодо одержання вищезазначеного дозволу поширюються лише на юридичних осіб.
Дозвіл на початок роботи підприємства є офіційним документом, який дозволяє експлуатацію підприємства в робочих режимах і видається Державним департаментом з нагляду за охороною праці у складі Міністерства праці та соціальної політики України за наявності позитивних висновків органів державного пожежного нагляду, санітарно-епідеміологічної служби, а в разі потреби органів нагляду з ядерної та радіаційної безпеки про готовність підприємства до роботи.
Для одержання дозволу на початок роботи підприємства його власник зобов’язаний подати заяву. Підставою для видачі дозволу підприємствам недержавної форми власності є документи: а) свідоцтво про державну реєстрацію; б) дозвіл (ліцензія) на види діяльності, зазначені в установчих документах, якщо його одержання передбачено законодавством; в) акти про контрольне обстеження підприємства органами державного нагляду за охороною праці; г) документи про відповідність професійної кваліфікації посадових осіб профілю виробництва та наявності в них знань з питань охорони праці; д) дозвіл відповідних органів на утилізацію (захоронення) відходів виробництва. Органи державного нагляду за охороною праці мають право вимагати проведення окремих контрольних вимірювань і обстежень об’єктів, устаткування, системи захисту та управління, а також виробничого й навколишнього природного середовища.
Рішення про видачу дозволу на початок роботи підприємства приймається протягом 10 днів з часу одержання заяви.
За початок роботи нового підприємства без вищезазначених дозволів власник несе відповідальність згідно з чинним законодавством.