Учора закінчився державний візит до Китаю Президента України Леоніда Кучми. Він став першим іноземним лідером, який відвідав КНР після завершення тут історичного з’їзду Компартії. Не випадково, що цей факт акцентувався під час усіх зустрічей з найвищим керівництвом Китаю. Леонід Кучма дав високу оцінку рішенням партфоруму, зазначивши: у Китаї все, що заплановано, виконується.
Внесену на з’їзді до Статуту КПК ідею «трьох представництв», суть якої полягає в можливості приймати до партійних лав бізнесменів і підприємців, Л. Кучма назвав «політично мужнім кроком... і єдино правильною відповіддю на глобальні виклики сьогодення». Про це він заявив під час зустрічі з автором ідеї — чинним Головою КНР, але вже колишнім генсеком КПК Цзян Цземінем.
Та головним чинником успіхів Китаю, досягнутих країною протягом останніх років, український Президент вважає правильний стратегічний вибір КНР — «рухатися вперед лише своїм власним шляхом, нікого не копіювати і не робити нічого під диктовку». Під час зустрічі з Головою Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників (парламентy) Лі Пeном (на знімку) Л. Кучма додав, що вражаючим економічним успіхам Китаю значною мірою сприяє те, що країна розвивається в умовах політичної стабільності.
Кажучи про поглиблення міжпарламентських контактів між Україною і Китаєм, Президент наголосив на їх високому рівні. Він звернув увагу на присутність в українській делегації керівників парламентських комітетів, народних депутатів.
До речі, міжпарламентська група дружби України і Китаю у ВР — чи не найбільша. Нагадавши про існування у Верховній Раді програми співробітництва з китайськими законодавцями, Президент виcловив сподівання, що згодом таке співробітництво бyде оформлене відповідною угодою. На зycтрічі з главою китайського парламенту Л. Кучма, так само, як і під час зустрічей з усіма найвищими керівниками КНР, підтвердив незмінність позиції України в питанні «єдиного Китаю», підтримку Україною КНР в ООН, зокрема й у питаннях забезпечення прав людини.
Глава китайського парламенту Лі Пен подякував за послідовну підтримку Україною Китаю в таких делікатних питаннях, як тайванське й тибетське, за підтримку принципу «єдиного Китаю» та стосовно захисту прав людини. Він погодився з тим, що міжпарламентський вимір — це серйозна складова двосторонніх відносин і його треба всіляко розвивати. Взаємні обміни та запозичення досвіду між парламентами двох держав відіграють, на його думку, особливо важливу роль у сприянні всебічному розвиткові двосторонніх відносин. Лі Пен розповів про стратегічне завдання китайської Компартії, схвалене на XVІ з’їзді КПК. Воно полягає у збільшенні ВВП до 2020 року в чотири рази порівняно з 2000-м і доведенні його до рівня 3200 доларів на людину на рік. Чималу роль у досягненні поставленої мети мають відіграти й законодавці, новий склад яких розпочне виконання своїх обов’язків уже в березні наступного року.
Президент зустрівся також (уже в Посольстві України в КНР) з представниками Міжпарламентської групи дружби «Китай—Україна» ВЗНП, Асоціації випускників вузів України, Асоціації випускників вузів колишнього СРСР та СНД і вручив державні нагороди України дев’яти найактивнішим їх членам за внесок у розвиток дружби і співробітництва між двома країнами. Зокрема, голова депутатської групи дружби з Україною, голова Комітету ВЗНП з питань китайців, які мешкають за кордоном, Гань Цзіюй нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня. Ще кількох членів згаданих структур нагороджено орденами «За заслуги» ІІІ ступеня, орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
...Китайські лідери на зустрічах з українським Президентом висловлювали «беззастережну підтримку» Києва. Зокрема, Цзян Цземінь запевнив, що «Китай розумітиме й поважатиме рішення України з внутрішніх і зовнішніх питань, які приймаються з урахуванням ситуації в країні, й надаватиме посильну допомогу». Хоч би які зміни відбувалися на міжнародній арені, Китай завжди залишатиметься другом України, яку він вважає надійним партнером і другом у Центральній Європі, й розвиватиме з нею відносини в усіх напрямах, заявив Голова КНР. Пекін також обіцяв Києву всіляку підтримку на шляху до СОТ (членом якої сам Китай став у грудні 2001 року).
Ольга ТАНАСІЙЧУК, власкор Укрінформу в Пекіні, спеціально для «ГУ».