Дванадцять років тому у нас була одна партія. Тоді казали, що живемо при диктатурі. Сьогодні у нас 123 партії, але немає більшості. І це також диктатура, зазначив лідер фракції «Наша Україна» Віктор Ющенко під час «круглого столу» «Влада і опозиція: технології взаємодії». За його словами, у тому, що протягом останніх 11 років відсутня парламентська більшість, винна влада. Бо «владі, яка хоче керувати країною в ручному режимі», не потрібна більшість.
Власне, саме в створенні демократичної більшості, без впливу на цей процес адміністрації Президента, лідер «Нашої України» і вбачає шлях подолання політичної кризи в Україні. Наступним етапом виходу із сьогоднішньої ситуації В. Ющенко вважає створення Кабінету Міністрів народної довіри та підписання політичної угоди між більшістю, урядом і Президентом.
А народний депутат Анатолій Матвієнко вважає, що зупинка на такій угоді «смерті подібна». За його словами, наступним етапом після створення демократичної більшості та уряду мали б стати вибори Президента, а пізніше парламенту.
Дещо інше бачення ситуації у лідера фракції СДПУ(о) Леоніда Кравчука. Він вважає, що виходом із кризи мусить стати узгодження дій всіх політичних сил — і провладних, і опозиційних. На його думку, треба прийняти закон про опозицію і розпочати процедуру внесення змін до Конституції стосовно перетворення України в парламентсько-президентську республіку.
Лідер соціалістів Олександр Мороз нагадав, що створено групу з питання зміни системи влади в Україні. Він вважає, що уже на наступній сесії в парламенті може назбиратися достатня кількість голосів для внесення змін до Конституції. Він наголосив на необхідності ухвалення закону про вибори на пропорційній основі — для боротьби з адмінресурсом. Інакше, за словами О. Мороза, «діятиме активно й інколи радикально» вулиця.
Водночас президент Європейського інституту політичної культури (який і організував «круглий стіл») народний депутат Олег Беспалов вважає, що перетворення нашої «гетьманської за ментальністю» держави на парламентсько-президентську республіку на кілька років «опустить Україну в горе».
Ще одним шляхом виходу з політичної кризи деякі політики вважають прихід «третьої сили», що склала б альтернативу владі й опозиції одночасно. За таку ідею, зокрема, висловився лідер Патріотичної партії України Микола Габер.
Впадає в око, що «круглий стіл» передбачав дискусію влади та опозиції. Але представники влади його просто зігнорували. Отож діалогу з владою не вийшло. «От і маємо те, що маємо», — вкотре зауважив Леонід Кравчук.