Сьогодні завершується візит української парламентської делегації на чолі з Головою Верховної Ради Володимиром Литвином до Греції. І в грецькому парламенті, і в міністерстві культури не раз підкреслювалося велике значення цього візиту для подальшого поглиблення відносин між двома країнами.
У той час, коли українські депутати зустрічалися з представниками опозиційних сил у парламенті Грецької Республіки, за його стінами в центрі Афін проходила багатотисячна демонстрація протесту. Гучні антиамериканські гасла часом заглушали промови українських і грецьких парламентаріїв. Більш як п’ять тисяч людей у такий спосіб висловлювали свою незгоду з можливістю силового розв’язання Сполученими Штатами проблеми Іраку.
Вони протестували проти будь-якої опосередкованої форми участі Греції у вірогідній війні. Саме такої точки зору дотримувалися і представники опозиції.
Так, на зустрічі з главою українського парламенту представник комуністів Антоніс Скілакос особливо підкреслив, що думку тих, хто зібрався на мітинг, а потім пройшов до посольства США в Афінах, сформовано під впливом комуністичних і соціал-демократичних ідей.
«Хочеться вірити, — зазначив він, — що багато з наших ідей і позицій сприймає й електорат інших партій». Грецькі комуністи пишаються тим внеском, який вони роблять у справу миру, і вважають, що американська боротьба проти тероризму — це спосіб розправи з неугодними адміністрації Буша режимами.
Основна опозиційна партія «Нова демократія» (лише 122 мандати) наголошує на парламентській діяльності. «Нова демократія» — друга за чисельністю партія — виграла недавні муніципальні вибори і переконана в тому, що за результатами парламентських виборів 2004 року наступний уряд формуватиме саме вона. Як повідомив Володимир Литвин журналістам, на зустрічі йшлося про взаємодію позиції з правлячою партією, про ті механізми, що дають змогу опозиційній силі впливати на уряд, на прийняття рішень. «І та інформація, яку ми отримали, свідчить про те, що ми йдемо в правильному напрямі, — заявив Володимир Литвин. — Тільки нашій опозиції треба додати цивілізованості та відповідальності». У бесіді Голови ВР з Архієпископом Афін і Всієї Греції Христодулосом, за словами прес-секретаря глави українського парламенту Лариси Троян, Володимир Литвин зазначив: «Нині таке життя, що без віри не може бути політики».
Під час різних зустрічей в Афінах і Салоніках сторони не раз наголошували, що Україна та Греція продовжують розвивати контакти не тільки на двосторонньому, а й на багатосторонньому рівні. При цьому особлива роль належить взаємодії між двома країнами у впливових міжнародних організаціях ООН, РЄ, ОБСЄ, НАТО. На думку українських депутатів, у найближчій перспективі україно-грецьких відносин — активізація відповідних контактів між нашими країнами. Зокрема, це стосується нових завдань України з інтеграції в євроатлантичні структури. Слід зазначити, що Греція — член Північноатлантичного альянсу — позитивно сприйняла заяву Києва про початок процесу, кінцевою метою якого буде вступ до НАТО. Афіни готові максимально сприяти реалізації наших планів.
Коментуючи на прохання журналістів останні рішення Брюсселя щодо зміни форматів зустрічі Україна—НАТО під час майбутнього Празького саміту альянсу, глава українського парламенту заявив, що «не треба робити з цієї ситуації трагедії». «На моє переконання, головне не форма, а зміст відносин», — підкреслив Володимир Литвин, додавши, що головне — рішення, спрямовані на поглиблення відносин України і НАТО. А не навпаки. Голова ВР вважає, що запропонований нам формат зустрічі на рівні міністрів закордонних справ однозначно не відповідає внескові України в систему євроатлантичної безпеки: «Я гадаю, що Україна багато зробила для зміцнення співробітництва з НАТО, вона —вагомий чинник європейської безпеки, і тому з будь-якої точки зору пояснити це рішення важко».