Кабінет Міністрів України змінює процедуру оформлення субсидій. Набрання чинності Постановою «Про вдосконалення порядку надання житлових субсидій» передбачається з 1 травня 2015 року, проте до 1 квітня цього року разом із квитанціями громадяни повинні отримати бланки спрощеної заяви і декларації, відомості в яких можуть бути підставами для призначення субсидії.
Хто може отримати субсидію
На отримання допомоги можуть претендувати сім’ї, в яких існує надлишок використання житлово-комунальних послуг (вираховується Управлінням праці та соціального захисту з урахуванням соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами), що перевищує обсяг обов’язкового платежу (вираховується індивідуально для кожної сім’ї з урахуванням сукупного доходу кожного члена).
Розрахунок обов’язкового платежу
Дана сума для кожної сім’ї визначається індивідуально і залежить від сукупного сімейного доходу (відомості зазначаються у декларації та підтверджуються Фіскальною службою).
Розмір обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги можна визначити самостійно:
1) обчислюється середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередні 6 місяців,
2) визначається середньомісячний дохід на одну особу;
3) дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (1176 грн.).
4) отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15% (за базовий варіант взяли обов’язкову плату за житлово-комунальні послуги у розмірі 15% доходу родини при доході на одного члена сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів) і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги;
5) Розмір субсидії дорівнює різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги і розміром обов’язкового платежу домогосподарства.
Наприклад
Сім’я складається з 4 оcіб.
Сукупний сімейний дохід за 6 місяців — 20 000 грн.
Середньомісячний сукупний дохід на сім’ю 3333 грн.
1) середньомісячний дохід на одну особу (20000 грн./6 міс./4 особи = 833 грн.);
2) визначаємо відсоток обов’язкового платежу (833 грн./1176 грн./ 2*15%= 5,3%);
3) визначаємо обов’язковий платіж (3333 грн.*5,3%=176 грн.).
Отже, чим вищий дохід сім’ї, тим більша сума обов’язкового платежу і менша вірогідність отримання допомоги від держави. Обов’язковий платіж визначається на основі даних, які людина особисто зазначає в декларації. Що стосується розміру плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання, то він теж встановлюється індивідуально на кожну сім’ю. При його вирахуванні використовуються соціальні норми житла, виходячи з 13,65 кв. метра загальної площі на одну людину і додатково 35,22 кв. метра на сім’ю та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, наведеними нижче.