За рік кількість вилученої з незаконного обігу зброї зросла вчетверо

Якщо раніше міліціонери Хмельниччини здебільшого вилучали незареєстровану мисливську зброю та боєприпаси часів Великої Вітчизняної війни, то тепер це переважно сучасні гранатомети, автомати, пістолети тощо. В регіон вони потрапляють із зони АТО.

Наприклад, правоохоронці затримали на вокзалі військовослужбовця-контрактника, у валізах якого виявили два ручних протитанкових гранатомети, чотири гранати та кілька десятків патронів. Як боєць пояснив під час затримання, хотів усе це продати, аби трохи заробити. Згодом у його помешканні знайшли ще 336 патронів, пару гранат та два штик-ножі до автомата Калашникова. За кілька місяців в області задокументовано два факти незаконного поводження зі зброєю, боєприпасами та вибухівкою військовослужбовцями ЗС та один — представником добровольчого батальйону. Останній не збирався ані продавати, ані приховувати зброю. Просто пройшовся з нею вулицею. А правоохоронцям пояснив, що за звичкою взяв із собою в поїздку автомат.
Значного резонансу набула і справа тиловика, який, окрім різного військового майна, вивіз із військової частини в Шепетівському районі ще й бойовий арсенал.
Небезпечно те, що зброя із рук військових різними шляхами потрапляє до цивільних осіб. Правоохоронці, проводячи операцію «Зброя та вибухівка», зафіксували чотири десятки кримінальних правопорушень, пов’язаних із незаконним обігом вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухових речовин.
Зброю дедалі активніше починають використовувати й кримінальні елементи. В УМВС наводять такі факти: за весь минулий рік у краї було скоєно десять злочинів із застосуванням зброї. Проте у січні—березні цього року вже зареєстровано три таких злочини, причому два із них — умисні вбивства.
Наразі в області оголошений місячник добровільної здачі зброї. Якщо будуть виявлені одиниці, що числяться за військовими частинами, їх туди повернуть. А от мисливську та інші види дозволеної зброї власники зможуть зареєструвати і надалі офіційно зберігати у себе. Тим, хто не скористається шансом добровільної здачі, за незаконне зберігання чи переробку загрожує покарання — до семи років позбавлення волі.
Хмельницька область.

Коментар фахівця

Олександр Карпов, начальник управління карного розшуку УМВС України в Хмельницькій області:


— Поширення зброї пов’язане насамперед із проведенням антитерористичної операції на сході країни. Хтось привозить її звідти навмисно, аби продати. Але є випадки, коли військовослужбовцям просто хочеться похизуватися перед земляками. Часом посилаються і на те, що їдуть додому лише на короткий відпочинок, потім планують повертатися на схід. Однак варто всім пам’ятати, якщо військовослужбовець їде у відпустку чи відрядження, він мусить здати зброю командирові. А отримає її назад лише після повернення. Не тільки за використання, а й за носіння чи зберігання бойової зброї поза зоною АТО тягне за собою кримінальну відповідальність.