Шість-вісім годин сну необхідно дорослій людині для відновлення організму. Без цього, на думку лікаря-психотерапевта вищої категорії Дніпропетровської клінічної психіатричної лікарні, заслуженого лікаря України Ганни Хохолевої, говорити про нормальну життєдіяльність людини неможливо.
Лікар зазначає, що сон — це гальмування кори головного мозку поверхневого чи глибокого ступеня. За своєю структурою він складається з двох фаз: короткого й повільного сну. Він має циркадний ритм, який повторюється до шести разів за ніч.
Фаза короткого сну — це досить поверхневий сон, навіть з елементами бадьорості. У цей час виникають сновидіння (опрацювання інформації), фаза триває майже двадцять хвилин. Якщо людина прокинеться, то відчуватиме дискомфорт і пам’ятатиме сновидіння.
— У цій фазі організм продовжує працювати, відповідно й мозок. Тому можливі м’язові посмикування, клонічні судоми, рухливість очних яблук, — зазначає лікар. — Людина постійно крутиться або зітхає, може розмовляти.
Фаза повільного сну триває від сорока до п’ятдесяти хвилин, повний штиль в організмі, «спить» мозок і відпочивають внутрішні органи. Якщо людина прокидається, то відчуває повний комфорт, у неї чудовий настрій, але сновидіння не пам’ятає.
Психотерапевт нагадує, що глибина й тривалість сну різняться для різних вікових категорій: немовлята мають спати на добу 18—20 годин, діти до дев’яти років — 9—12 годин, підлітки — до дев’яти годин, для людей старшого віку достатньо шести годин. Понад те, мозок, що старіє, втрачає емоційні відчуття, такі як відчуття засипання й приємного пробудження.
Порушення сну має багато причин, починаючи з неврозів. Воно спостерігається при хворобі внутрішніх органів, патології захворювань судин або речовини головного мозку. Крім того, причинами безсоння можуть бути неконтрольований прийом снодійних препаратів без рекомендації лікаря, дефіцит фізичних навантажень і гіподинамія, компенсація недостатнього сну денним, вживання алкоголю, переїдання у вечірній час, зайва вага. За того чи іншого виду порушення сну можливі раннє пробудження, важке засипання, жахіття або взагалі безсонна ніч.
— Передусім під час порушення сну необхідно обов’язково звертатися до лікаря, — рекомендує Ганна Хохолева. — Не варто приймати снодійне без рекомендації лікаря.
Намагайтеся лягати спасти в період з 21.30 до 22.00.
Шлейф сімейних і побутових проблем необхідно закінчувати о 19.00 — вимкніть усі подразники!
Перед сном для розслаблення можна прийняти ванну з травами чи ванночки для ніг.
Останній прийом їжі має бути за три години. До раціону мають входити склянка теплого молока чи трав’яний чай. А от фрукти й алкоголь не рекомендовано!
До речі, кольорові яскраві сни найчастіше сняться людям емоційним, з художнім мисленням чи з гарним інтелектуальним потенціалом. Чого й усім вам бажаємо!
Записав Володимир РИБАЛЬЧЕНКО.
Дніпропетровська область.
Мал. Миколи КАПУСТИ.