ПОСТАНОВА


Верховної Ради України

Верховна Рада України постановляє:


1. Затвердити Звернення Верховної Ради України до Генеральних штатів (Парламенту) Королівства Нідерланди щодо ситуації навколо повернення до України музейних цінностей.


2. Доручити Голові Верховної Ради України невідкладно направити текст Звернення до Генеральних штатів (Парламенту) Королівства Нідерланди.


3. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.


Голова Верховної Ради України В. ГРОЙСМАН.


м. Київ, 12 травня 2015 року.
№ 372-VІІІ.

ЗВЕРНЕННЯ до Генеральних штатів (Парламенту) Королівства Нідерланди щодо ситуації навколо повернення до України музейних цінностей

Висловлюємо членам Генеральних штатів (Парламенту) Королівства Нідерланди глибоку повагу та запевнення у незмінно дружніх відносинах між нашими державами.


Український народ у горі війни стурбований ситуацією, яка склалася навколо повернення до України частини виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі» з колекцій Кримської республіканської установи «Центральний музей Тавриди» у кількості 132 музейних предметів (451 одиниця зберігання), Кримської республіканської установи «Керченський історико-культурний заповідник» у кількості 190 музейних предметів (190 одиниць зберігання), Національного заповідника «Херсонес Таврійський» у кількості 28 музейних предметів (28 одиниць зберігання) та Кримської республіканської установи «Бахчисарайський історико-культурний заповідник» у кількості 215 музейних предметів (1442 одиниці зберігання), які належать до державної частини Музейного фонду України і експонувалися у Музеї Алларда Пірсона - археологічному музеї Амстердамського університету (МАП) з 6 лютого по 31 серпня 2014 року.


На сьогодні зазначена частина виставки зберігається в Амстердамі, та існує реальна загроза втрати, знищення, пошкодження чи руйнування українських культурних цінностей. Активні протиправні дії кримських музеїв за підтримки Російської Федерації в напрямі судового повернення музейних предметів державної частини Музейного фонду України на територію окупованої Автономної Республіки Крим, не контрольовану Україною, є доказом такої загрози.


Міжнародна спільнота визнає Автономну Республіку Крим територією України, що було підтверджено резолюцією ГА ООН від 27 березня 2014 року «Територіальна цілісність України» (А/Res/68/262). Разом з тим з часу проведення нелегітимного та незаконного «референдуму» в Автономній Республіці Крим 16 березня 2014 року півострів окупований Російською Федерацією. Визнання анексії Криму протиправним відображено країнами - членами ЄС у Висновках Ради ЄС від 17 березня 2014 року, 23 червня 2014 року, 17 листопада 2014 року, 29 січня 2015 року та Висновках Європейської Ради від 18 грудня 2014 року (237/14).
Без сумніву, той факт, що музейні цінності належать народу України, не підлягає ніякому спростуванню.


На цей час закінчилися строки усіх документів, які дозволяли вважати перебування музейних цінностей на території Королівства Нідерланди законним. Якнайшвидше повернення усіх предметів української колекції, що зберігаються у МАП, до столиці України дозволить врегулювати це питання.


Вважаємо, що питання повернення виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі» на територію України, зокрема до Національного музею історії України, вийшло з площини договірних відносин окремих музеїв і набуло політичного значення. Повернення МАП експозиції виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі» кримським музеям, які втратили право на їх оперативне управління з 13 травня 2014 року, фактично відображає визнання Автономної Республіки Крим як одиниці територіального складу Російської Федерації або може бути інтерпретоване як пряме або непряме визнання зміни статусу Автономної Республіки Крим.
Від імені народу України звертаємося до членів Генеральних штатів (Парламенту) Королівства Нідерланди з проханням приділити належну увагу важливому для нас питанню повернення українських культурних цінностей його власнику - народу України і не допустити недотримання норм міжнародного права.