Початок літа — за логікою, час дешевих ягід та зелені. Водночас купівельна спроможність громадян знизилася ще більше. Адже зарплата середньостатистичного українця не зросла. Так, номінально підвищилася, але реально, з огляду на інфляцію, помітно знизилася. У таких умовах завдання продавців — адаптувати нас, потенційних покупців, до шалених цін. Натомість у споживачів вибір зовсім невеликий: доводиться або звикати до нових реалій ринку, або залишитися ні з чим. Можливо, прогнозні цінники червня допоможуть нашим читачам економити на покупках. Отже...
Бензин та дизпаливо — на вітчизняних заправках прогнозуються незначні цінові коливання, плюс-мінус 30—50 копійок на літрі.
Вартість пального залежить від світових цін на нафту і курсу валют. Причому нафтові котирування впливають віддалено й опосередковано, коливання долара відображаються одразу й часто безповоротно. Іншими словами, дорожчає швидко, дешевшає досить повільно, на висхідні позиції практично не повертаючись.
Борошно — не дорожчатиме, а окремі торговельні марки, очікується, ще знизять ціну на пакетовану продукцію.
Запаси борошна — на максимально високому за останній рік рівні. Ціни на продовольчу пшеницю на українському ринку поступово знижуються через значну пропозицію минулорічного врожаю. Експорт українського борошна за межі країни стримує конкуренція з російською та європейською пшеницею. Росія скасувала з середини травня мито на вивезення пшениці за кордон, водночас уряд РФ прийняв рішення про запровадження мита з липня. Через це «безмитне» вікно сусіди спробують надолужити поставки колосової на зовнішні ринки. Уже за місяць в Україні розпочнуться жнива, піде зерно нового урожаю — зважаючи на сприятливі погодні умови і зими, і весни, колосові обіцяють дати гарні намолоти. Тож і борошна, за прогнозами, буде вдосталь.
Хліб — здебільшого утримуватиметься в цінах травня.
Основним позитивним регулятором тут виступає та сама велика кількість зерна старого врожаю, що тисне на ринок, і добрі прогнози на майбутні польові дивіденди. Так, у Мінагрополітики стверджують, що цьогоріч буде зібрано 59 мільйонів тонн зерна. Якщо навіть у підсумку врожай сягне половини цієї цифри, пшениці та інших колосових з лишком вистачить для внутрішнього споживання до наступних жнив. Тож якщо паляниця найближчим часом дорожчатиме, то з інших причин, які впливають на її виробництво. Приміром, зростання цін на енергоносії. Але й тут подорожчання відбуватиметься насамперед за рахунок реалізації сортів «високого цінового сегмента» замість так званих соціальних. У Києві, приміром, ви можете зіткнутися з тим, що навіть у магазині хлібозаводу не придбати ні недорогий батон, ні «Український», донедавна постійно представлені в асортименті. Пояснення продавців просте — доступні за ціною буханці реалізуються в спеціальних кіосках, там щодня черги, а ми пропонуємо звичайний хліб за «звичайною» ціною у 7—8 грн. Ще один аргумент проти подорожчання хліба — незабаром вибори до місцевих органів влади. Відверто переписувати в бік зростання цінники на продукт номер один не на часі...
Крупи — навряд чи дорожчатимуть, бо нікуди.
Вже зараз покупці обходять крупи стороною. Не кожен може викласти 25—30 гривень за кілограмовий пакет гречки чи рису. Та й у період ажіотажу в лютому запасливий народ встиг зробити «заначку»...
Овочі та фрукти — на борщовий набір ціни знижуватимуться, стрімко дешевшатимуть ягоди.
Молоду картоплю столичні супермаркети вже пропонують по 7 (точніше 6,99) гривень за кілограм. А ще два тижні тому вона видавалася такою собі екзотикою — по 40 грн./кг. Дешевшатимуть як овочі минулорічного врожаю, бо спливає їх термін реалізації (не знизиш ціну, не продаси сьогодні — завтра викинеш), так і молоді капуста-морква-бурячки. Обмеження з боку Росії на ввезення української рослинницької продукції змушує збувати урожай на внутрішньому ринку. Грошовитих покупців не так багато. На звичні взимку та навесні тепличні помідори й огірки цієї пори традиційно збиває ціну доступніша за вартістю продукція, вирощена під плівкою.
Якщо місяць тому суниці садові пропонувалися хіба що в супермаркетах за захмарними цінами у 100—150 грн. за кіло, то два тижні їх можна було придбати по 50 грн./кг. Нині — 30—35. Це в столиці, де середня зарплата перевищує шість тисяч гривень на місяць. У регіонах ціни прийнятніші — поласувати суницями можна за 18—20 грн. А наші читачі з Закарпаття скаржаться: заїжджі перекупники, мовляв, геть збили ціну, зголошуються забрати вирощений тяжкою працею врожай по 5 гривень за кіло. Тобто, щоб купити буханку хліба, треба віддати два кілограми суниць.
Молоко та молокопродукти — переважно залишатимуться в цінах травня.
Частина споживачів за спекотної погоди переключається, приміром, з ряжанки чи з питних йогуртів на мінеральну воду та інші прохолодні напої. Закупівельні ціни на молоко влітку, вірогідно, утримуватимуться на нинішньому рівні, тож і готова продукція, є надія, зупинить «повзуче» здорожчання. Споживачі також переорієнтовуються з дорогих йогуртів з екзотичними наповнювачами на звичайний кефір.
СонЯшникова олІЯ — якщо і дорожчатиме, то повільно.
Головне — дефіциту не буде, адже Україна виробляє у рази більше олії, ніж споживає. Окремі заводи достроково зупинилися на технологічний ремонт, щоб уже через місяць розпочати сезон переробки ріпаку нового врожаю. Утім, незважаючи на зниження темпів переробки в країні соняшнику, підприємства мають достатні обсяги олії для бутелювання.
Цукор — помірні ціни тримаються за рахунок великої пропозиції, хоча у гарячий для господинь період консервування може здорожчати на 2—3 грн. за кілограм.
На полицях нині можна знайти і недорогий цукор по 10—11 гривень за кілограмову упаковку, і по 15—17 гривень. Торгівля пропонує і ваговий солодкий пісок за цілком, як на мене, прийнятною ціною у 8—9 гривень за кіло.
Загалом сезону консервування, схоже, дефіцит цукру в найближчій перспективі не загрожує. Втім, тут і без цукру є за що платити. Літрові банки, що з’явилися у супермаркетах по 7,99 грн. за одиницю, відлякують звиклих до домашніх закруток господинь ціною. І ягоди дорогі, якщо, звісно, вони не вирощені на своїх сотках.
М’ясо — залишатиметься у цінах травня.
Низька купівельна спроможність громадян не дає можливості виробникам підняти вартість ні свинини, ні яловичини. Дешевша відгодівля тварин улітку-восени, коли доступніші корми, сприятиме утриманню поголів’я до зими.
Алкоголь — ціни на вітчизняну виноробну продукцію залишаться на рівні минулого місяця, втім, і подешевшення годі чекати.
Хоча травневі свята й позаду, важко відмовити собі влітку посидіти на вихідні з друзями на природі. А який шашлик без келиха вина. Та навіть і без цього наша країна продовжує утримувати лідируючі позиції зі споживання алкоголю на душу населення.
Транспортні послуги — анонсоване скасування для тих же пенсіонерів пільг у громадському транспорті, схоже, у багатьох населених пунктах відкладається.
Причина — місцеві вибори. Чим ще привабити голоси, особливо людей літнього віку, як не пільгами. А от залізниця непохитна — у електричках за проїзд мусять платити й ветерани праці, й діти війни, й особи, які супроводжують хвору дитину до місця оздоровлення... У цьому контексті, київська влада поки що обіцяє пільговий проїзд не лише в наземному транспорті, а й у метро.
Житлово-комунальні послуги — стали настільки високими, що потрібен час, аби звикнути до нових тарифів у платіжках.
Одна гаряча вода по 40 грн. за кубометр у столиці, чи, приміром, 34,99 грн. у Кременчуці, що на Полтавщині. Можна собі лишень уявити, в яку суму за місяць це виллється! Хоч не хоч, а доводиться навіть під час чищення зубів рахувати і економити. Залишати відкритою без потреби воду на довгий час, як раніше, — погана звичка. Тут тим, хто скаржиться на тяжке життя, що, скажімо, за гарячу воду платити надто дорого, можна згадати про співгромадян, в оселях яких немає і ніколи не було гарячої води. А скільки мешканців будинків у нашій країні досі носять воду відрами та користуються вигодами у дворі? Одна перевага від такого «комфорту»: не треба платити ні за водопостачання, ні за водовідведення... Щоправда, гості з Німеччини чи Франції дуже дивуються, як вдалося отримати дозвіл на експлуатацію такого житла... Але це тема для окремої розмови...
Туристичні послуги — влітку, зазвичай, путівки до популярних оздоровниць дорожчають.
Та корпуси багатьох з них досі залишаються напівпорожніми — комусь не до відпочинку, комусь вартість не по зубах. Економ-варіант що на Закарпатті, що на морському узбережжі починається цьогоріч з 50—80 гривень за добу проживання з людини.
Прогнози збирала Галина КВІТКА.