Президент адекватно оцінює ситуацію — він незадоволений не тільки роботою Верховної Ради та уряду, а й своєю власною, і це заслуговує на повагу.
Для мене було особливо важливо, що Президент не просто почув ініціативи та пропозиції Радикальної партії, а й презентував їх як власні пріоритети. Зокрема:
— Відзначив значущість скасування спеціальних пенсій, припинення нарахування яких в Україні не могли домогтися протягом 24 років. Спецпенсії ліквідовано з 1 червня 2015 року згідно з поправкою Олега Ляшка, внесеною під час «бюджетної ночі». Тепер усі високопосадовці і працівники контролюючих органів — депутати, міністри, прокурори, судді, податківці, держслужбовці — отримуватимуть пенсії в загальному порядку, так само, як інші громадяни України — лікарі, шахтарі, сталевари, доярки, хлібороби та ін.
— Привітав непідвищення пенсійного віку всупереч вимогам МВФ. Я добре пам’ятаю той день — нараду у Президента України, де це питання обговорювалося разом із керівництвом парламенту та уряду. В той час, як Президент наголошував на тому, що Україна має піти на поступки МВФ і, відповідно, підвищити пенсійний вік, тільки дві людини в залі з усіх присутніх принципово наполягали на зворотному — лідер Радикальної партії Олег Ляшко та міністр соціальної політики Павло Розенко. І державницька «позиція меншості» таки здобула верх!
— Підкреслив важливість автоматичного нарахування субсидій. Ми разом з Олегом Ляшком зареєстрували законопроект №2676 щодо автоматичного нарахування субсидій пенсіонерам та інвалідам. Його прийняття є надзвичайно актуальним, адже у квітні українці почали отримувати бланки заяв на одержання субсидії та спрощені декларації про доходи. Водночас у документах попереджається, що в разі неправильного заповнення необхідно сплатити штраф у подвійному розмірі надміру нарахованої житлової субсидії. Літнім людям та людям з обмеженими можливостями часто потрібна допомога в заповненні. І вони, незважаючи на стан здоров’я, вимушені звертатися до органів соціального захисту, витрачати кошти з без того жалюгідної пенсії на оплату проїзду та годинами вистоювати в довжелезних чергах. Невже держава сама не знає, який «дохід» має пенсіонер чи інвалід?!? Законопроект 2676 розв’язує цю проблему.
— Визнав актуальність питання індексації зарплат і пенсій. Це є одна з найгостріших потреб сьогодення. Адже українці за рік зубожіли через шокову девальвацію гривні (більш як удвічі), через драконівське зростання цін і тарифів (в рази), через втрату роботи (безробіття сягнуло майже два мільйони осіб). До речі, за декілька тижнів до щорічного послання Президента, координатор коаліції «Європейська Україна» Олег Ляшко скликав Раду коаліції й поставив питання про необхідність термінового проведення індексації пенсій і зарплат, яке не знайшло жодних заперечень з боку інших фракцій. Було дано відповідні доручення Мінфіну щодо віднайдення джерел фінансування, зокрема за рахунок профіциту держбюджету. Ця ініціатива критично важлива для відновлення економічного зростання, адже наша економіка майже на 90 відсотків формується саме споживчим попитом.
— Озвучив стратегічну ставку на вивчення англійської мови. Згадую напружені коаліційні перемовини, де кожна партія обстоювала свої пропозиції до Коаліційної угоди. І як я тоді до хрипу обстоював одну з програмних засад РПЛ, яку ми пропонували ще під час виборів до парламенту у 2014 році: необхідність запровадження вивчення англійської мови з дитячого садочку за рахунок небюджетного фінансування — коштів закордонних донорів, волонтерської мережі тощо. Але на мої аргументи, що це фундамент нового суспільства України та шанс стати глобальною нацією за 10 років, впливові депутати сказали: «Це популізм. Це неможливо. Це не на часі». А сьогодні Президент ставить це питання навіть у більш радикальному вимірі — з акцентом, у тому числі, на доросле населення, обіцяючи зробити знання англійської мови ключовим критерієм прийняття на державну службу. Тож ми, як і Президент, вітаємо ініціативу Go Global.
— Проголосив демонополізацію одним із головних пріоритетів. Це дуже важливий пріоритет для країни та завдання для влади. І Радикальна партія його не тільки підтримує, а й наполегливо і послідовно втілює в життя з першого дня роботи в парламенті. Адже саме завдяки Олегу Ляшку «Укрнафта» та понад десяток інших важливих підприємств, через закон про кворум (50% + 1 акція), фактично повернулись під контроль держави. Ми разом із колегами відстояли поправку в законі про ринок газу, якою повернули газорозподільчі пункти з вотчини Фірташа під контроль держави. Завдяки неабияким зусиллям Олега Ляшка було прийнято законопроект 2010-д, який поклав край штучній монополії Клюєва в альтернативній енергетиці. Оце справжня демонополізація на марші!
— Акцентував необхідність на задіянні стимулюючої функції податків замість фіскальної. Це один із наріжних каменів державної економічної політики для побудови сильної економіки та успішного конкурентоспроможного суспільства. До речі, саме з такою пропозицією та конкретними рекомендаціями щодо її втілення я офіційно звернувся до міністра фінансів 12 травня 2015 року. Дуже сподіваюся, що цей підхід буде покладено в основу податкової реформи.
Але поряд із цими позитивними позиціями економічної складової щорічного послання Президента деякі його ключові, ідеологічні позиції, на мій погляд, можуть призвести до неприпустимого соціально-економічного сценарію розвитку України. Про це я розповім у наступній статті.
Хочу окремо наголосити, що я і мої колеги повністю поділяємо оптимізм Президента та впевненість що «Давид здолав набагато дужчого Голіафа. Те саме буде з Україною». До того ж упевнений, що це буде не тільки на зовнішньому фронті, а й усередині країни — в боротьбі з жадібністю, корупцією та беззаконням!
Віктор ГАЛАСЮК, заступник лідера Радикальної партії з економічної політики, голова Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва, член Національної ради реформ, к. е. н.