Ранкове засідання 14 липня

На початку пленарного засідання Голова Верховної Ради Володимир Гройсман заявив, що події у Мукачевому, які сколихнули всю країну, кинули виклик державі, державності. Глава парламенту наголосив на потребі побороти бандитизм, корупцію, контрабанду, — все те, що сьогодні є явищем, яке знищує нашу державу.

 

«Парламент не може стояти осторонь цього процесу, і сьогодні ми визначимося щодо нашої участі у розслідуванні, щоб виявити винних, за якими би гаслами, погонами або званнями, службами, громадськими формуваннями вони не ховалися, — сказав В. Гройсман, — Кожен, хто порушив закон, має відповідати перед законом, перед людьми, і кожен має знати, що у випадку скоєння злочину обов’язково буде покараний».
Голова Верховної Ради закликав колег-депутатів до системної роботи, наголосивши на необхідності ухвалити низку важливих законопроектів в економічній, соціальній сфері, з питань боротьби з корупцією, реформування правоохоронної системи, проведення місцевих виборів, внесення змін до Конституції в частині скасування недоторканності з народних депутатів, суддів, децентралізації влади.
Народні депутати вирішили упродовж дня працювати лише з однією перервою — з другої до третьої години, а вечірнє засідання розпочати о 15 годині.
Верховна Рада прийняла постанову про подальшу роботу над законопроектом про внесення змін до Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України та суддів.
Голова Комітету з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич поінформував, що поданий Президентом законопроект № 1776 про внесення змін до Основного Закону парламент розглядає після повернення з Конституційного Суду з позитивним висновком. Однак КС зробив низку застережень до законопроекту, а сім суддів висловили окремі думки. Зокрема, щодо процедури затримання судді і обрання йому запобіжного заходу та адміністративних стягнень, спрямовані на обмеження свободи, що, на думку КС, може призвести до необґрунтованого обмеження свобод. Зауваження суду також стосувалися підстав для звільнення судді за порушення присяги судді.
Комітет запропонував таку процедуру подальшої роботи над законопроектом: продовжити до 15 серпня внесення суб’єктами законодавчої ініціативи поправок до законопроекту та до 25 серпня опрацювати всі пропозиції профільними парламентськими комітетами. А проголосувати за законопроект про внесення змін до Конституції щодо недоторканності народних депутатів і суддів на пленарному засіданні парламенту після 25 серпня 2015 року.
Під час обговорення народні депутати, загалом підтримуючи законопроект, висловили низку застережень. «Зняття недоторканності з суддів за рішенням Вищої ради юстиції немає в жодній європейській країні», — зазначив Анатолій Матвієнко (фракція БПП).
У законопроекті немає реального скасування недоторканності з суддів — якщо донині суддівську недоторканність можна було зняти за рішенням Верховної Ради, то пропонується — за рішенням Вищої ради юстиції, — зауважив позафракційний депутат Юрій Левченко.
Лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко підкреслив, що понад 80 відсотків громадян підтримують скасування депутатської недоторканності, як пережиток минулого, бо 23 роки переважна більшість з тих, хто йшов до парламенту, до влади, йшли заради недоторканності та для лобіювання власних інтересів, а не для інтересів країни.
Леонід Ємець («Народний фронт») стверджував, що недоторканність — це «рудимент радянської системи та авторитарної системи Януковича», і закликав забезпечити верховенство права для кожної людини, а не лише народного депутата. Олексій Гончаренко (фракція Блоку Петра Порошенка) відзначив, що Верховна Рада «не має перетворюватися на посміховисько і ставати прихистком для злочинців». Тому фракція, за його словами, підтримала президентський законопроект щодо скасування недоторканності з депутатів та суддів.
Лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко, підтримуючи в цілому зміни до Конституції, закликала главу держави ініціювати внесення до парламенту законопроекту про імпічмент Президента, щоб унеможливити узурпацію влади.
Зрештою, за запропоновану профільним комітетом постанову про подальшу долю законопроекту про внесення змін до Конституції щодо недоторканності народних депутатів і суддів проголосували 283 депутати.
«Ми зробили ще один крок до скасування недоторканності», — заявив після результативного голосування Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман.
Під час пленарного засідання у сесійній залі декілька разів виникали бурхливі суперечки і навіть штовханина серед народних депутатів. В. Гройсман запропонував запровадити у Верховній Раді посади спеціальних парламентських приставів, які би мали змогу вгамувати напружену ситуацію у сесійній залі.
На початку пленарного засідання головуючий повідомив про обрання головою фракції «Народний фронт» Максима Бурбака, а заступником голови фракції Блоку Петра Порошенка — Олександра Третьякова.
У першому читанні прийнято пакет законопроектів, спрямованих на спрощення державної реєстрації прав на нерухоме майно юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг (№ 2981, 2982, 2983 і 2984).
Голова Комітету з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк відзначив, що ці законопроекти дозволять створити сім тисяч додаткових точок, де можна буде пройти державну реєстрацію та отримати необхідні довідки.
«Дані законопроекти — це реальна децентралізація, делегування органам місцевого самоврядування реальних повноважень з реєстрації прав на нерухоме майно, що подолає черги та корупцію», — стверджував парламентарій. Законопроектами пропонується передати функції реєстраторів районним та міським радам, розширюються права нотаріусів, як державних реєстраторів, а всі кошти, отримані за реєстрацію, залишатимуться у місцевих бюджетах. Під час обговорення деякі депутати заперечували проти норми надати повноваження для реєстрації прав на нерухоме майно банкам. Профільні комітети погодилися прибрати цю норму із законопроекту при доопрацюванні до другого читання.
«Це перший крок до руйнації корупційної вертикалі державної реєстрації та надання адміністративних послуг», — підсумував обговорення після голосування глава парламенту Володимир Гройсман.
Парламент також прийняв за основу проекти законів «Про сервісні послуги та сервісні центри МВС України» та про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива.
У сесійній залі упродовж дня емоції зашкалювали. Особливо коли депутат від Радикальної партії Ігор Мосійчук висловив образливі слова на адресу лідера фракції Блоку Петра Порошенка Юрія Луценка і в сесійній залі ледь не виникла сутичка.
Виступаючи від імені жінок-депутаток українського парламенту, Ірина Геращенко закликала колег стримувати емоції, щоб у сесійній залі не лунали образи, хамство, матюки та запропонувала видалити Мосійчука із сесійної зали на один день.
У свою чергу, лідер Радикальної партії Олег Ляшко вибачився за поведінку депутатів із його фракції, але, водночас, звинуватив колег з інших фракцій у намаганні зірвати розгляд закону про місцеві вибори.
Сам Юрій Луценко відреагував на суперечку так: «Ми за дискусії, за гарячі дискусії, але є депутати, які перейшли межу, що неприпустимо у парламенті», — сказав він і закликав депутатів перейти від протистояння до плідної, конструктивної роботи, ухвалювати закони, необхідні для впровадження реформ у державі.
Глава парламенту також закликав народних обранців бути стриманими і відповідальними.
Верховна Рада ухвалила Постанову про утворення Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування обставин конфлікту у Закарпатській області. Головою комісії обрано Миколу Паламарчука (БПП). Таке рішення підтримали 287 депутатів. Глава парламенту повідомив, що у середу першим питанням буде винесено на голосування питання про створення ТСК з питань розслідування злочинів на Майдані.

 

Перший заступник міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе-Глуксманн і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.