Направленням до Конституційного Суду законопроекту про внесення змін до Основного Закону ми розпочали процес, який дозволить провести водорозділ між пострадянським централізованим минулим і європейським демократичним майбутнім України. Про це заявив Голова Верховної Ради Володимир Гройсман під час зустрічі з делегацією депутатів Європейського Парламенту на чолі з Головою Комітету у закордонних справах Ельмаром Броком учора (на знімку). «Ми плідно працювали над цією ключовою реформою з Радою Європи і Венеціанською комісією, і її позитивний висновок засвідчив, що ми на правильному шляху», — зазначив Голова Верховної Ради.

 

Водночас, пан Е. Брок зазначив, що «великі країни краще управляються, якщо вони децентралізовані». «Реформа судової системи і місцевого самоврядування — це ключові елементи трансформацій», — додав він. Голова Верховної Ради наголосив, що децентралізація є «не тільки і не стільки виконанням Мінських домовленостей, а потребою України побудувати належну систему врядування на базі розвитку місцевого самоврядування». При цьому він повідомив, що законопроект про внесення змін до Основного Закону також спрямований на виконання Мінських домовленостей, адже передбачає норму про те, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом. У зв’язку з цим Е. Брок зазначив, що «стає очевидним, що якщо Мінські домовленості не виконуються, то це помилка не Києва».
Сторони також були одностайні у необхідності вжиття заходів до того, аби примусити Російську Федерацію виконувати Мінські домовленості у повному обсязі. В. Гройсман подякував членам Європарламенту за «небайдужість до України». «Необхідно спонукати Росію, аби вона розуміла свою відповідальність за військові злочини і порушення міжнародного права, за створення гуманітарних і соціальних проблем», — заявив він. «Треба застосовувати санкції, щоб Російська Федерація розуміла невідворотність покарання», — сказав пан Е. Брок.

***

Голова Верховної Ради направив до Венеціанської комісії лист з проханням надати попередню оцінку законопроекту про внесення змін до Конституції України у частині удосконалення конституційних засад правосуддя. Про це він повідомив під час зустрічі з делегацією депутатів Європейського Парламенту на чолі з Головою Комітету у закордонних справах Ельмаром Броком. Керівник українського парламенту повідомив, що відповідний законопроект підготовлено робочою групою у складі Конституційної комісії.

***

В. Гройсман пропонує європарламентаріям ухвалити резолюцію на підтримку створення Міжнародного трибуналу для суду над відповідальними за збиття пасажирського авіалайнера «Боїнг-777». Голова Верховної Ради пропонує розглянути це питання під час наступного пленарного засідання Європарламентy 7—10 вересня. Під час зустрічі з делегацією депутатів Європейського Парламенту на чолі з Головою Комітету у закордонних справах Ельмаром Броком В. Гройсман висловив вдячність за відкритий лист, який підписали 82 депутати Європарламенту, з проханням до урядів країн-членів Європейського Союзу підтримати створення такого трибуналу. «Усі винні мають бути знайдені й покарані», — наголосив він.
Керівник парламенту також звернувся до колег-європарламентаріїв з проханням забезпечити присутність депутатів Європарламенту на судових процесах проти українських громадян, які незаконно утримуються в Російській Федерації, передусім, народного депутата України Надії Савченко. В. Гройсман подякував Європарламенту за послідовну позицію щодо підтримки України і зазначив, що «Європейський Парламент — наш надійний партнер». А члени делегації, водночас, засвідчили свою відданість підтримці України, наголосивши на важливості збереження її територіальної цілісності і суверенітету.

***

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман запросив колег з Європейського Парламенту взяти участь у спостереженні за місцевими виборами, які відбудуться в Україні восени цього року, і передав лист на ім’я Президента Європарламенту М. Шульца із запрошенням направити в Україну відповідну місію. Під час зустрічі з делегацією депутатів Європейського Парламенту на чолі з Головою Комітету у закордонних справах Ельмаром Броком В. Гройсман подякував за те, що співпраця з Україною є одним з пріоритетів роботи Європарламенту.
Голова Комітету у закордонних справах Європарламенту заявив про готовність депутатів цієї поважної європейської інституції взяти участь у спостереженні за місцевими виборами. «Зазвичай Європарламент не направляє спостережні місії на місцеві вибори, але ми надаємо великого значення місцевим виборам в Україні, і візьмемо у них участь як спостерігачі. Це стане важливим кроком на вашу підтримку», — сказав пан Е. Брок.
В. Гройсман також зазначив, що підписання Меморандуму про співробітництво між Європарламентом та Верховною Радою сприятиме підвищенню інституційної спроможності українського парламенту та підвищенню якості законотворчого процесу, його прозорості і ефективності.
Керівник парламенту повідомив, що у вересні очікується прибуття в Україну «місії з оцінки потреб» на чолі з Петом Коксом, яка оцінюватиме обсяг програми парламентської підтримки на виконання Меморандуму. Місія, за його словами, визначить «дорожню карту» проведення відповідних внутрішньопарламентських реформ. Пан Е. Брок заявив про готовність розвивати співпрацю між Європарламентом і Верховною Радою, високо оцінивши роботу українського парламенту на шляху законодавчого забезпечення реформ. «Ви рухаєтеся у правильному напрямку, і реформи посилюють авторитет органів влади», — сказав він.
Сторони були одностайні у необхідності глибинного реформування судової системи та посилення боротьби з корупцією, а також наголосили на важливості забезпечення «якісної системи» виконання законів. «У цьому ми єдині з Президентом і урядом», — підкреслив В. Гройсман.

Прес-служба Верховної Ради України.

Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.